فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٢
 

در فرهنگسراي نياوران
گرجستاني ها کنسرت مي دهند
کنسرت موسيقي پيانو تريوي فيلارمونيک گرجستان در فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود.

 هنرمندان برجسته گرجستاني  آثار موسيقي کلاسيک را در دو قسمت و در فضاي باز فرهنگسراي نياوران مي نوازند.
در اين برنامه آثاري چون " آوه ماريا " اثر فرانتس شوبرت ، " 4 آواز براي تريو " اثرروبرت شومان،  " رقص شماره 2 مجار " اثر يوهان برامس، " ژيانو تريو شماره يک " اثر تنگيز شاولو خاشويلي ، " تريو شماره 5  " اثر ژوزف هايدن و " تريو سونات شماره 11 "  اثر "آرکانجلو کورئلي همچنين قطعاتي از " کارا کارايف" و " پيازولا "  اجرا مي شود.
در کنسرت پيانو تريوي فيلارمونيک گرجستان هنرمندان گرجستاني " زوراب خوتسيشويلي"  با ساز پيانو ، " پا آ تا چانتاريشويلي" با ساز ويلن و "ميخائيل خوشتاريا " با ساز ويلنسل مي نوازند.

لازم به ذکر است که اين هنرمندان گرجستاني از بهترين نوازندگان ارکستر فيلارمونيک تفليس هستند و از خصيصه هاي بارز اين گروه اجراي خالص و دقيق قطعات ، انتقال حس به تماشاچيان و هماهنگي بسيار بالا است که باعث شهرت روز افزون اين گروه در محافل بين المللي شده است . اين گروه تا به حال در فستيوال هاي بسياري در کشورهاي آلمان، سوئيس، ايتاليا، فرانسه، هلند، روسيه به اجراي برنامه پرداخته اند.
اين کنسرت در روزهاي 30 و 31 مرداد ماه  جاري در فضاي باز فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود.

به سرپرستي داريوش پير نياکان
گروه موسيقي"شهنازي " کنسرت برگزار مي کند
گروه موسيقي " شهنازي " با ياد استاد "حاج علي اکبر شهنازي " براي اولين بار کنسرت موسيقي برگزار مي کند.

 در اين برنامه قطعاتي از استاد شهنازي که بيشتر در چهارگاه و اصفهان ساخته شده اند، توسط گروه موسيقي شهنازي براي اولين بار در ايران اجرا مي شود. اين گروه متشکل از پيشکسوتان و جوانان است و قابليت هاي بالايي را براي اجراهاي متفاوت داراست.

در اين گروه  "حميد رضا نوربخش" خواننده ، " داريوش پير نياکان " تار ، " حسن ناهيد " ني ، " سيامک بنايي" تنبک، " بهداد بابايي" سه تار ، " حسين  رضايي نيا " دف و دايره ، " سهراب پورناظري"  و "آرش کامور"  کمانچه ، " احمد رضا خواه " سنتور  و " طهمورث پور ناظري " عود مي نوازند.

اين کنسرت در روزهاي 29 ، 30  31 مردادماه جاري در تالار وحدت برگزار مي شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٠
 

به ما چه مربوط است؟ ! ...

یکی زياد، يکی کم ، به ما چه مربوط است؟
يکی شتر، يکی آدم، به ماچه مربوط است؟

يکی در آنسوی آب از گرسنگی جان داد
خودت بگو غم عالم به ما چه مربوط است؟

به فرض شام نخوردند پيرمرد و زنش...
اگر شده کمرش خم به ما چه مربوط است؟

خدا خودش همه را داده است ، می داند...
که را زياد ، که را کم ، به ما چه مربوط است؟

کسی می آيد و دنيا بهار خواهد شد...
و می تکاندش از غم به ما چه مربوط است؟

بيا رفيق... قضا وقدر چنين کرده ...
وگرنه اينهمه ماتم به ما چه مربوط است؟


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٠
 

اخبار امروز
علي معلم دامغاني: نشان دادن ساز چيز مهمي نيست

من مطمئن هستم که روزي اگر ساز را نشان مي دادند هيچ کس اينقدر روي آن حساس نمي شد.

علي معلم دامغاني، مسئول مرکز موسيقي صدا وسيما  ضمن بيان اين مطلب افزود:  جوان ها خيلي به اين مسائل توجه مي کنند. مسائلي که جاي اين همه بحث  ندارد. من قبول دارم که هر چيزي را که منع کنند، افراد روي آن حساس مي شوند. بنده مطمئن هستم اگر روزي ساز را نشان مي دادند هيچ کس آن را نگاه نمي کرد اما در حال حاضر چون اين قضيه در جامعه ما به هزار و يک دليل منع شده است ، همه روي آن پافشاري مي کنند. در حال حاضر قضيه نشان ندادن ساز از تلويزيون تبديل به يک مساله اساسي در موسيقي کشور شده است ، در حالي که اين مسئله کوچکترين ربطي به موسيقي ندارد.


وي در مورد دليل نشان ندادن ساز گفت:  صحبت شما يک صحبت انحرافي است و سوال مهمي نيست ، چون هدف ما از ساز صداي آن است و چوب و تخته آن مد نظر نيست. اگر  روزي من ببينم که به جاي يک قطعه خوشنويسي شده صداي قلم آن را پخش مي کنند ، يا به جاي نشان دادن يک منظره نقاشي صداي کاردک و قلم مو را پخش کنند، آن موقع بنده به اين موارد ايراد مي گيرفتم. اما در مورد موسيقي بايد بگويم که اگر موسيقي با رقص همراه باشد و آنوقت نشان داده نشود ، جاي ايراد دارد ، اما موسيقي در اصل براي گوش بوده و هست و نشان دادن ساز خيلي مورد مهمي نيست.

وي افزود: علم ، عمل و حال و هواي موسيقي به گوش مربوط مي شود و نه به چشم،  اما پيوسته از ما در مورد نشان ندادن اين چوب و تخته ها مي پرسند. باور کنيد که از سوي ما تلاش هاي فراواني شده است و خيلي فشارها به بخش هاي  سازمان وارد کرده ايم ، اما اين ميزان که  روي اين موضوع پافشاري مي شود ، گذشتن از حد متعادل است و افراطي است. هرچند مردم اينقدر بيکار نيستند که به اين مسائل بپردازند و اين کار افرادي است که يا کارشناس نيستند يا از ما دلتنگند و يا با شما دوست هستند.


وي به مسائل شرعي و فقهي در اين زمينه اشاره کرد و افزود: در فقه چند کار به عنوان مکاسب محرمه وجود دارد که يکي از اين کارها ساختن ساز است  چون معتقد بودند که ساز براي لهو لعب استفاده مي شود، اما در زمانه ما ماهيت اين مساله تغيير کرده است و ساز فقط براي اين کار استفاده نمي شود  و استفاده از آن در معيت برنامه هايي که حلال است ، آزاد شده است.  اما اگر در برنامه اي استفاده شود که مجلس لهو و لعب تداعي شود، باز از مکاسب محرمه محسوب خواهد شد و به حکم شرع نبايد پخش شود.
وي در پايان افزود: مي دانم که شما صحبت هاي بعضي از اساتيد و مردم را منعکس مي کنيد ، اما باور کنيد که ما نهايت سعي مان را در زمينه موسيقي در صدا و سيما مي کنيم، وبرنامه ريزان سازمان از ما راضي هستند و اينقدر که شما با ما دعوا داريد ، آنها با ما دعوا ندارند.

کنسرت موسيقي " ديوان عشق" برگزار مي شود
کنسرت موسيقي " ديوان عشق" از سوي موسسه "رهپويان صبا " در خانه هنرمندان برگزار مي شود.

اين کنسرت به اجراي قطعات موسيقي سنتي ايران اختصاص دارد.
در اين برنامه " ناصر کاوه " ديوان،  "فردين لاهورپور" ني و " فرهاد عندليبي"  دف مي نوازند.
کنسرت موسيقي ايراني " ديوان عشق "  در روزهاي پنجشنبه 23  مرداد و جمعه 24 مردادماه در محل خانه هنرمندان ايران  برگزار مي شود.
خاطره پروانه: موسيقي بانوان در طول سال اجرا شود
برگزاري جشنواره هايي مانند جشنواره "گل ياس" خوب است ، اما در صورتي که بيش از يک بار در طول سال برگزار شوند و اوضاع به اين شکل نباشد که سالن ها در زماني غير از جشنواره " گل ياس " و " جشنواره فجر" خالي باشند و گروه هاي موسيقي نتوانند کاري ارائه کنند و مجبور باشند تا زمان برپايي جشنواره صبر کنند.

"خاطره پروانه"  گفت : ما در حال حاضر گروه هاي موسيقي بانوان خوبي در کشور داريم  و به نظر من با توجه به مناسبت هاي زيادي که در فرهنگ ما وجود دارد، از اين گروه ها مي توان در طول سال به طور دائم استفاده کرد. من بسياري از گروه ها را مي شناسم. اغلب اين گروه ها افرادي هستند که دغدغه فرهنگي و هنري دارند، مستعد هستند و اهل موسيقي هاي کوچه و بازار نيستند.
وي در ادامه به وضعيت معاش هنرمندان اشاره کرد و افزود: در هيچ کجاي دنيا هنرمندان انسان هاي مرفهي نبوده اند ، اما در ايران اين تنگدستي به اوج خودش مي رسد.  ما از نظر بيمه و حقوق به سختي در مضيقه هستيم.  امسال پولي را که پارسال وزارت ارشاد به عنوان پاداش به هنرمندان داده بود از ما پس گرفتند. سال گذشته به دليل برنامه ريزي هاي نادرست ما مجبور شديم خيلي از برنامه هايمان را اجرا نکنيم و اميدوارم در جشنواره " گل ياس " امسال نظير اين اتفاقات کمتر ديده شود.
وي ادامه داد:  به نظر من صدا و سيما در حق هنرمندان خانم بسيار ظلم کرده است. من در مورد خوانندگان زن حرف نمي زنم، بيشتر درمورد نوازندگان خانم صحبت مي کنم . چه عيبي در اين کار است اگر خانم نوازنده اي با پوشش کامل قطعه اي را با سازش اجرا کند و اين اجرا از صدا و سيما پخش شود؟  باور کنيد همين مسائل است که در روحيه کاري خانم ها بسيار موثر است. اين بي تفاوتي نسبت به کارهاي هنري خانم ها  است که باعث دلسردي آنها شده است . تا کي قرار است که به جاي فرد نوازنده و سازش گل و بوته و فواره نشان بدهند؟
وي افزود: باور کنيد که تلويزيون بزرگترين لطمه را به هنرمندان موسيقي کشور زده است . من نمي دانم چرا صدا و سيما در مورد موسيقي هم موضع گيري هاي فردي اعمال مي کند؟ وقتي که جشني باشد که خودشان دوست دارند پخش کنند، نوازنده هايش را هم نشان مي دهند اما کار نوازندگي قانون  خانم مليحه سعيدي  و هزاران نفر از نوازندگان برجسته و حرفه اي خانم هيچوقت نبايد نشان داده شود؟  چرا نبايد گفته شود که خانم ها هم قدرت دارند؟
وي  اضافه کرد: از ديگر مشکلات عمده ما نبود ارکسترهاي حرفه اي و پرکار است . ما در گذشته مکان هاي زيادي را براي ارائه کارهايمان داشتيم ، در صورتي که در حال حاضر با کمبود فضاهاي هنري و گروه هاي موسيقي حرفه اي مواجه هستيم و اين را متاسفانه مجبورم اذعان کنم که موسيقيدان ها و به خصوص خواننده هاي خانم در حال افسرگي هستند.

گروه هاي شرکت کننده در جشنواره " گل ياس " مشخص شدند
گروه هاي مختلف با سبک هاي متفاوت از سراسر ايران در جشنواره " گل ياس " به اجراي برنامه مي پردازند.

در اين جشنواره 12 گروه از گروه هاي موسيقي بانوان  در سبک هاي مختلفي چون کلاسيک، سنتي، آئيني مذهبي ، کلاسيک ايراني ، پاپ  و کلاسيک غربي به اجراي برنامه مي پردازند.

در اين جشنواره گروه کلاسيک ايراني " پريرخ" به سرپرستي " پري زنگنه" ،  گروه کلاسيک " آواز" به سر پرستي " شهلا ميلاني " و " نسرين ناصحي" ،  گروه موسيقي سنتي " هم آوا " به سرپرستي " سپيده فخاريان " ، گروه موسيقي آئيني مذهبي " چهل دف " به سرپرستي " فريده رستم زاده " شرکت مي کنند .

همچنين گروه موسيقي سنتي " پريشاد " به سرپرستي" پروانه چاجي غلامحسين" ، گروه مويسقي تلفيقي " رخساره " به سرپرستي " بهاره منصوري" ،  گروه موسيقي پاپ " ارکيده " به سرپرستي ارکيده حاجيوندي ، گروه موسيقي کلاسيک " کلاسيک " به سرپرستي " فريبا اسدي" ، ارکستر مجلسي " تذرو" به سرپرستي " سرور زره گر " ، گروه موسيقي " ياران " به سرپرستي " افليا پرتو "  به اجراي برنامه مي پردازند. 

در اين جشنواره  گروه هاي موسيقي محلي نيز شرکت دارند و گروه موسيقي محلي آذري  " لاله " به سرپرستي " آيتک مطمئن"  و گروه موسيقي محلي کردي " ويان " به سرپرستي " شعله کرد نژاد"   به اجراي قطعات موسيقي محلي مي پردازند.

در کنار خواجه نوري ها
بهترين هاي موسيقي ايران کنسرت مي دهند
خواجه نوري ها در ترکيب يک ارکستر حرفه اي به اجراي قطعات موسيقي مي پردازند.

  در اين برنامه استاد " جلال ذوالفنون " سه تار مي نوازد و در کنار او" مسعود حبيبي" دف مي زند و به اين ترتيب برنامه مشترکي از اين دو نوازنده برجسته در اين کنسرت اجرا خواهد شد.

همچنين  " فريد شب خيز" کيبورد ، " فرهاد مجذوب " گيتار الکتريک،  " حميد  يعقوبي"  گيتار  باس، " پيمان ملکيان "  کيبورد، " مهران سراجيان " فلوت ، " سيامک هشيار" ساکسيفون ، " علي پورجعفر" درام ، " محمد پور جعفر" گيتار و " فرزاد آقاگل " گيتار مي نوازند. 


 "محمد خواجه نوري " رهبري گروه را به عهده دارد و " داريوش خواجه نوري " خواننده گروه است.
در اين برنامه برادران خواجه نوري آهنگ هاي آلبوم جديد " پنجره " را اجرا خواهند کرد و ترانه " شعر بارون " را با سبکي متفاوت مي خوانند ومي نوازند.

همچنين اين گروه موسيقي را جديدترين سيستم هاي نورپردازي و ليزر همراهي مي کنند .
برادران خواجه نوري در روزهاي 22، 23 و24  مردادماه جاري در محل آمفي تئاتر تابستاني پارک نياوران به اجراي قطعات موسيقي مي پردازند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۱۸
 

اخبار امروز

اولين جشنواره بين المللي سنتور گشايش مي يابد
اولين جشنواره بين المللي سنتور در فرهنگسراي نياوران از 10 تا 13 شهريورماه آغاز به کار مي کند.

ساسان رسولي ، دبير اين جشنواره  ضمن بيان اين مطلب به  گفت: اين جشنواره با هدف ارتقاء سطح موسيقي ملي ، ايجاد بستري براي پژوهش در زمينه ساز سنتور، معرفي اين ساز وشيوه هاي متفاوت نواختن اين ساز در مناطق مختلف دنيا و امکان شنيدن موسيقي هاي مختلف با اين سازبه طور همزمان برگزار مي شود.

وي در ادامه به طرح اوليه اين جشنواره اشاره کرد و افزود: ساز سنتور از معدود سازهايي است که در تمام دنيا نواخته مي شود و در اغلب تمدن ها و اقوام قديمي دنيا  وجود دارد.

ساسان رسولي به گروه هاي شرکت کننده در اين جشنواره اشاره و گفت: درجشنواره سنتورنوازان ما در چهار شب ميزبان هنرمندان سنتور نواز از سراسر دنيا هستيم ونوازندگاني از کشورهاي مجارستان، چين، سوئيس، اسلوواکي، بلاروس، يونان، بلغارستان، هند و ايران خواهيم داشت.

وي افزود: در روزاول جشنواره ( 10 شهريور ماه ) ، از کشور مجارستان  "ويکتوريا هرنچار" ، ازهند " راهول شارما " و " شفاعت احمد خان " نوازنده طبلا   و از ايران " مجيد کياني"   برنامه خواهند داشت .
در روز دوم ( 11 شهريورماه ) از کشور چين " يانگکين ژائو " ، از بلغارستان " آنجلو ماليکوف"  و از ايران " سعيد ثابت " و " محمد اسماعيلي" برنامه دارند.
  در روز سوم جشنواره (12 شهريورماه ) از کشور سوئيس " باربارا شرمر" ، از يونان " ماريوس پاپادآس"  و زا ايران " مجيد کياني" اجرا خواهند داشت و در روزآخرجشنواره (13 شهريورماه ) از کشور اسلوواکي "مارتينا کريگوفسکا" ، از بلاروس "کاتسرينا آنوخينا"  و از ايران " سعيد ثابتي " و " محمد اسماعيلي " به اجراي قطعات موسيقي مي پردازند.

دبير اين جشنواره به برنامه هاي جنبي اين اشاره کرد و در ادامه گفت:  در اين جشنواره ما کارگاه هاي آموزشي نيز خواهيم داشت. به اين صورت که نوازندگاني که شب قبل برنامه داشته اند ، فرداي آن روز در کارگاه هاي آموزشي ما شرکت مي کنند ،  تا تماشاگراني که مايلند در مورد کنسرت شب گذشته اطلاعاتي را کسب کنند و ارتباط نزديک تري با شيوه هاي نواختن آن پيدا کنند، در اين کارگاه هاي آموزشي مي توانند به صورت رايگان شر کت نمايند.
وي در پايان گفت: برنامه هاي جشنواره ساعت 20 آغاز مي شود و پيش فروش بليط هاي آن از روز 19 مردادماه  شروع مي شود.

خاطره پروانه: در جشنواره گل ياس گوشه هاي همايون ، اصفهان و شوشتري را اجرا مي کنم
خاطره پروانه در جشنواره گل ياس در دو قسمت برنامه هايش را اجرا مي کند که قسمت اول شامل گوشه هاي همايون ، اصفهان و شوشتري است .
اين هنرمند گفت: در دو قسمت 45  دقيقه اي  برنامه خواهم داشت و در ادامه برنامه موسيقي سنتي ، تصنيف " ياد جواني "  ساخته افليا پرتو ،  قطعه اي با ريتم سنگين " رمان" اثر ابوالحسن ورزي ،  تصنيف  " پونه ها " اثر محمد حيدري، قطعه اي فولکلور از موسيقي افغانستان را که از زمان سفرم به افغانستان به عنوان يادگاري آورده ام اجرا مي کنم.
وي افزود: همچنين قسمت دوم برنامه در دشتي و شور خواهد بود که طي آن آثار " محمد حيدري " و قطعه " دعايم کن " اثر افليا پرتو ، يک قطعه از موسيقي لري با عنوان " زندگي" در ماهور و اثر استاد فرامرز پايور، مبارکباد شيرازي ، قطعه " يار من آمد" در ماهور ، که قطعه اي شاد است و بخشي  از ساخته هاي گلچين را اجرا خواهم کرد. در پايان برنامه ام  مانند هميشه " اي ايران " را اجرا مي کنم.

خاطره پروانه در مورد ترکيب گروهش گفت: من به همراه خانم افليا پرتو ، نوازنده پيانو و خانم نوشين عقيقي نوازنده دف در پنجمين جشنواره " گل ياس " حضور خواهم داشت.
سازهاي ايراني به نمايش گذاشته مي شوند
نمايشگاه سازهاي ايراني و سازهاي ابداعي ايران در نگارخانه سعدآباد گشايش مي يابد.

 اين نمايشگاه با هدف اشاعه هنر ايراني و به خصوص هنر تارسازي برگزار مي شود و از روز پنجشنبه 16 مرداد ماه تا 30 مرداد ماه در محل نگارخانه سعدآباد ادامه خواهد داشت.

در اين نمايشگاه  حدود 50 ساز به نمايش در آمده است که شامل  تار ، سه تار، دوتار و تنبور و همچنين سازهاي ابداعي " رضا ژاله " مانند دلنواز ( سازي تلفيقي از تار و سه تار) ، دل آرام و  دلگشا  هستند  و به نمايش و فروش گذاشته مي شوند. همچنين روي بعضي از اين سازها تذهيب، خاتم کاري و کارهاي تزئيني انجام شده است .

در اين نمايشگاه آثار اساتيدي چون "  غلامحسين بهادري"  ، " استاد پيماني" ، " ماني جفرودي" ، " حسين قلمي " ، " زادخير" ، " جزايري " و... براي  علاقه مندان به نمايش گذاشته شده است.

"حسين بهروزي نيا" کلاس نوازندگي عود در ايران برگزار مي کند
حسين بهروزي نيا نوازنده برجسته عود که به تازگي به ايران سفر کرده است، کلاس فشرده نوازندگي عود برگزار مي کند.

"حسين بهروزي نيا"  در چند سال اخير همراه با گروه موسيقي " دستان "  به سرپرستي  " حميد متبسم"  ، کنسرت هاي متعددي را در کشورهاي اروپايي و آمريکايي  برگزار کرده است.  وي در نواختن ساز عود صاحب سبک مخصوص به خود است و سطح نوازندگي عود را ارتقا بخشيده است.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۱٢
 

نگاه بانوان به موسيقي ارزشي است
پري زنگنه: براي لاله و لادن، لالايي مي خوانم
در جشنواره " گل ياس " لالايي هايي براي لاله و لادن مي خوانم.

پري زنگنه   ضمن بيان اين مطلب افزود:  برنامه هايم را به لاله و لادن تقديم کرده ام و به زبان هاي مختلف دنيا براي آنها لالايي مي خوانم.

وي  افزود: در کنسرت امسال علاوه بر ساز پيانو از سازهاي گيتار و فلوت نيز استفاده خواهيم کرد .

پري زنگنه در مورد جايگاه موسيقي بانوان در ايران گفت:  فضا براي کار بانوان مناسب است،  برخلاف آنچه در مورد بانوان تصور مي کنند، خانم ها فقط به موسيقي از ديد هنري مي نگرند و برداشتشان در اين زمينه ارزشي است .

در آستانه جشنواره "گل ياس "
شهلا ميلاني: اشعار ايراني را با فرم هاي غربي اجرا مي کنم
اشعار کلاسيک ايراني را در قالب هارموني هاي غربي و با استفاده از فرم ها و آکوردهاي غربي اجرا مي کنم.
شهلا ميلاني   ضمن بيان اين مطلب افزود: در جشنواره " گل ياس " امسال به همراه خانم " نسرين ناصحي "  و پيانيست گروه ،" نيلوفر بدرکوهي"  آثاري از موسيقي کلاسيک ايراني و کلاسيک غربي  را اجرا مي کنيم.
وي افزود: آثار کلاسيک ايراني با اشعاري  از حافظ ،  مولانا ،  خيام و سعدي  در قالب فرم ها وآکوردهاي  غربي هارمونيزه شده اند.
وي در ادامه به قطعات انتخابي براي اجرا در اين  جشنواره اشاره کرد و افزود:  " کاروان "  اثر امين الله حسين،  "حرمان" و " رقص در بارگاه سمنگان"  اثر حسين ناصحي، قسمت هايي از اپراي چوراوغلي و قطعاتي از آثار " حاجي بيف"  را اجرا مي کنيم . همچنين در حال و هواي موسيقي جيپسي اسپانيايي و موسيقي مجارها ، نيز قسمتي از اپراي " ونوس در حرير"  و آرياهاي اپرا  را خواهيم داشت.

شهلا ميلاني گفت: سعي کردم قطعاتي را انتخاب کنم که ملوديک باشند و به گوش مخاطبين آشنا باشند تا بتوانند راحت تر ارتباط برقرار کنند.

وي ارزيابي اش را از برگزاري جشنواره سالانه " گل ياس"  مثبت عنوان کرد و افزود: در شرايط حاضر درجامعه ما  افرادي که موسيقي کار مي کنند کم نيستند و از طرفي  برگزاري کنسرت هاي فردي نيز با مشکلات مادي همراه است ، از اين رو برگزاري اين نوع جشنواره هاي عمومي  مي تواند گام بسيار موثري  را در جهت ارائه کار موسيقايي و به خصوص کار موسيقي بانوان بردارد . موسيقي بانوان در ايران بسيار قابل احترام است زيرا خانم ها در بدترين شرايط کنار نکشيدند و با وجود  تمام دشواري هاي خانوادگي و شغلي به کار موسيقي پرداختند.

وي در ادامه افزود:  با برگزاري اين جشنواره هاي سالانه روز به روز به تجربيات برگزار کنندگان افزوده  و همچنين تعداد گروه هاي شرکت کننده نيز بيشتر مي شود ، همچنين رقابت سازنده اي بين شرکت کنندگان به وجود خواهد آمد.

جشنواره موسيقي "گل ياس" از 23 تا 31 مردادماه برگزار مي شود.
کنسرت موسيقي " کامکارها " برگزار مي شود
" هوشنگ کامکار" : سالي يک بار کافي است!
گروه موسيقي " کامکارها " ، در کاخ موزه نياوران کنسرت موسيقي برگزار مي کند.

" هوشنگ کامکار"   ضمن بيان اين مطلب افزود:  " کامکارها"  در روزهاي 5 ، 6 و 7 شهريور ماه جاري درکاخ موزه نياوران  کنسرت موسيقي برگزار مي کنند.
وي درباره  فاصله يک ساله بين اين کنسرت و کنسرت قبلي گروه" کامکارها" گفت : گروه هاي حرفه اي هيچوقت دوماه يکبار کنسرت برگزار نمي کنند و به نظر من اين فاصله براي اجراي کنسرت در ايران بسيار مناسب است. قرار نيست که اگر ديگر گروه ها هر ماه يک کنسرت برگزار مي کنند ما هم در اين ورطه بيفتيم .

نشست مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني کنسرت موسيقي جاز مدرن با عنوان " رقص ماشين ها" برگزار مي شود.
بهزاد صديقي مسئول روابط عمومي پروژه  " بناها و آواها" ضمن بيان اين مطلب افزود:  در اين نشست آقاي " گيوم شويرر" رايزن فرهنگي سفارت سوئيس، " سيد مهدي قادري" مدير پروژه آواها و بناها و " نعمت الله کيکاووسي " مدير روابط عمومي کاخ سعدآباد حضور خواهند داشت و به پرسش هاي خبرنگاران پاسخ خواهند داد.

 اين نشست در روز 13 مرداد ماه جاري در محل خانه هنرمندان ايران برگزار مي شود. 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٥
 

اخبار امروز

جزئيات کنسرت عليزاده و گاسپاريان مشخص شد

گروه 8 نفره عليزاده و گاسپاريان در شهريور ماه در کاخ موزه نياوران کنسرت مي دهند.

  اين کنسرت  در روزهاي  13 ،  14  و 15  شهريور ماه  در سه بخش مجزا  و توسط نشر موسيقي هرمس  برگزار مي شود .
در بخش اول  "  ژيوان گاسپاريان "  با ساز دودوک ( بالا بان ) ،  "  وازگن  مارکاريان "   و " آرمن قازاريان "  با دودوک باس مي نوازند.  در اين گروه " بهناز ميرزايي " نيز پرکاشن مي نوازد. قطعاتي که در اين بخش اول اجرا مي شود به موسيقي مقامي و سنتي ارمنستان اختصاص يافته است.
دربخش دوم  " حسين عليزاده "   با ساز جديدش سلا نه، " علي بوستان " با  شورانگيز  و " بهناز ميرزايي"  با تنبک  قطعاتي را از ساخته هاي عليزاده مي نوازند. 
در اين برنامه " افسانه رسايي " و " محمد علي احدي "  نيز به هم آوايي مي پردازند.
در بخش پاياني اين کنسرت دو گروه با توجه به شباهت هاي موسيقي دستگاهي ايران و ارمنستان با هم قطعاتي را مي نوازند.

پارتيتور " ايران زمين " منتشر مي شود
کامبيز روشن روان ،آهنگساز برجسته کشورمان ، به زودي پارتيتور " ايران زمين " را منتشر مي کند.

کامبيز روشن روان که در حال حاضر بيشتر وقت خود را صرف تاليفاتش مي کند و تا کنون سمفوني هاي " فلک الافلاک "  و پوئم سمفوني  " پرواز " را منتشر کرده است، اقدام به انتشار پارتيتور " ايران زمين "  کرده است .

"ايران زمين"  شامل 7 قطعه  مستقل محلي  و آوازي است که در اين اثر براي ارکستر تنظيم شده اند.

به گفته کامبيز روشن روان اين پارتيتور تا پايان امسال منتشر مي شود.
پارتيتور متن کامل يک اثر موسيقايي است.
براي اولين بار در ايران
کتاب تکميلي آهنگسازي منتشر مي شود
عليرضا مشايخي کتاب 5 جلدي آهنگسازي را تا اوايل پاييز امسال منتشر مي کند.

  کتاب " کنترپوان  مودال ، نگاهي به برداشت يتسن  از شيوه  پالسترنيا "  جلد اول از سري 5 جلدي کتاب هاي  تکميلي آهنگسازي است که  توسط عليرضا مشايخي نوشته شده است . 

کتاب " کنترپوان مودال"  مقدمه اي است بر 4  جلد ديگر اين مجموعه که صرفا براي آهنگسازي منتشر مي شود . 4 جلد ديگر اين کتاب به هارموني، کنترپوان تونال ، فرم  و آهنگسازي اختصاص دارد.
لازم به ذکر است که اين کتاب  در 166 صفحه  و تا اوايل مهرماه امسال توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر خواهد شد.

470 نفر از هنرمندان موسيقي بيمه شده اند
معاون اجرايي خانه موسيقي اعلام کرد 470 نفر از هنرمندان موسيقي بيمه شده اند.

فاضل جمشيدي ضمن بيان اين مطلب افزود:  از ليست 695  نفري که در ابتدا از طرف خانه موسيقي از طريق معاونت هنري  وزارت ارشاد  و موسسه توسعه فرهنگ و هنر براي سازمان تامين اجتماعي ارسال شده بود،  تا کنون 470 نفر دعوت نامه هاي خود را جهت مراجعه  و عقد قرارداد با سازمان تامين اجتماعي تحويل گرفته اند.

وي افزود: در اين  راستا خانه موسيقي از کليه اعضاي خود  که در طي دوسال گذشته نشاني و يا تلفنشان تغيير کرده است، در خواست مي کند  که جهت ساماندهي اطلاعات خود در خانه  موسيقي و امور اداري مانند رسيدگي به امر بيمه تامين اجتماعي به خانه موسيقي مراجعه کنند.

قطعات فولکلور موسيقي آذر بايجان در سالن رودکي
گروه " آق چيچک " کنسرت موسيقي آذربايجان را در سالن رودکي برگزار مي کند.
 اين کنسرت به همت انجمن موسيقي ايران برگزار مي شود.  سر پرستي  گروه  " آق  چيچک "  را  "امير احمد راستبد "  و خوانندگي  آن  را  " ولي قاسمي"  به عهده  دارد. 
در اين برنامه گروه 10 نفره  " آق چيچک "  به نواختن قطعات فولکلور موسيقي آذربايجان از جمله " آق چيچک"  ، " گاران فيل"  ، " دن ياخنگل"  در دو بخش مجزا  و با استفاده از سازهاي پيانو، کلارينت،  ناقاره،  قوشا ناقاره، تار، کمانچه،  عود و ساز آذربايجاني " گارمون "  مي پردازند. 
اين گروه در سال 72 تاسيس شده است و تا کنون اجراهاي متعددي در ايران و خارج از ايران داشته است.
لازم به ذکر است که اين برنامه در روزهاي 23 و 24 مرداد ماه جاري در سالن رودکي برگزار مي شود.

 

 

 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢
 

اين هم بخاطر قلی .....

نه ببخشيد

اين هم بخاطر قولی که دادم.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢
 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢
 

اخبار موسيقی امروز

برنامه هاي موسيقي خانه هنرمندان اعلام شد

برنامه هاي مرداد ماه انجمن موسيقي خانه هنرمندان اعلام شد.

انجمن موسيقي خانه هنرمندان ايران در مرداد ماه برنامه هاي خود را به شرح زير اعلام کرده است :
جمعه 17 مرداد   برنامه موسيقي لري و کردي  گروه  " کوبان "  ، شنبه 18 مرداد نشست پژوهشي موسيقي با عنوان بداهه در دام تکنولوژي ( بررسي موسيقي جاز در تقابل فناوري و رسانه ) با سخنراني پيتر سليماني پور  و  برنامه موسيقي لري و کردي کوبان ، پنجشنبه و جمعه 23 و 24 مرداد برنامه کنسرت موسيقي ايراني ( ديوان عشق )  پنجشنبه و جمعه 30 و 31 مرداد کنسرت ارکستر زهي خانه هنرمندان ايران  .
هنرجويان پيانو و ويولن به اجراي قطعات موسيقي کلاسيک مي پردازند
قطعات موسيقي کلاسيک توسط هنرجويان موسيقي در روز 3 مردادماه در فرهنگسراي نياوران نواخته مي شود.
به گزارش خبر نگار هنري " مهر "  ، اين کنسرت از سوي موسسه بازرگاني جام جم   برگزار مي شود .
دراين برنامه قطعاتي از " اشتراوس" ،  " بلا بارتوک" ، " بتهوون" ، " شومان " ، " شوپن " ، "هانس ميلي اس" ، " جواد معروفي" ، " دروسي" ، " اسکار ريدينگ " ، " ريمسکي کورساکف "  و " فريبرز لاچيني"  اجرا مي شود  
و 25 نفر از هنرجويان در قالب تريو ويولن، دوئت پيانو و ويولن، دوئت ويولن و دوئت ويولن و پيانو با استيل موتسارت به اجراي قطعات موسيقي کلاسيک مي پردازند.
        


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۱
 

يه کم جنبه داشته باشيد


۱

گاهی اوقات فکر کردی  که اين موضوع اصلا  چيز بدی نيست؟ اصلا فکر کردی
 که نبايد سريع خودتو صميمی بگيری؟  مطمئن باش غير از اسم کوچيک صدا کردن و نگاه های خمارآلودی که يعنی من تو رو خيلی می فهمم ،  راه های بهتری هم برای صميمی شدن ، حتی برای زود صميمی شدن وجود داره. يه وقت هايی يه چيزهايی «سمبل» می شه ، مثل همين اسم کوچيک صدا کردن، شايد به نظر امل وار برسه اما واقعيت تلخه مثل ته خيار ...
ببين  به نظرم اگر فکر نکردی بدنيست فکر کنی ...چون قطعا همين روزهاست که گندش در بياد .
اين نگه ..نفر بعدی قطعا بهت يه چيز ناجوری می گه چون ممکنه نفر بعدی من باشم.


۲ 
چند روزی است که اين مسئله فکرم را به شدت مشغول کرده است. اينکه من خيلی انتلکتوئلی با همه بر خورد می کنم يا چيز ديگری غير از اين در حال اتفاق افتادن است؟  
قطعا اغلب آدم ها در زندگی شان حداقل يکبار به اين موضوع بر خورده اند .  به فکر فرو رفته اند  و حتی از ديگران نظر خواهی کرده اند . از طرفی همه آدم ها لحظاتی از عمرشان را با  شيطنت های آشکار و پنهان گذرانده اند. البته شيطنت کلمه خوبی نيست  چون بار مثبت دارد در حالی که منظور من آن دقايقی است که تو خودت بهتر می دانی که چه می کنی !!! پس بهتر است بگوييم شرارت .

( ادامه مطلب تا چند لحظه ديگر)


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/۱
 

شاعر


آسمان را
به چشمهايش کشيد
بارانی شد.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()