فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۱٢
 

بيژن بيژني :
عاشقانه هاي محلي را در " چهار فصل " مي خوانم
قسمتي ازهويت فرهنگي ما به طور خاص در موسيقي محلي ما نهفته است .

" بيژن بيژني " ضمن بيان اين مطلب افزود:  ما  در موسيقي به دنبال فرم هاي  زيبا هستيم و موسيقي محلي ايران اين فرم ها را در خود گنجانيده است .  موسيقي محلي ايران داراي متنوع ترين ملودي  هاست  و به جرات مي توانم بگويم که از بي پيرايه ترين نوع موسيقي هايي است که وجود دارد.
بيژني ادامه داد: اگر موسيقيدانان به اين ذخيره ارزشمند بيشتر توجه کنند ، قطعا توجه بسياري از جوانان را که به موسيقي محلي ايران آگاه نيستند ، جلب مي کنند.
با تجربه اي که در آلبوم هاي " ايران زمين " و " نوايي " داشتم، پاسخ خود را براي ادامه اين کار گرفتم ، چون علاقه مندي مردم تا اندازه اي بود که نمي توانستم اين کار را رها کنم.
وي در مورد مشخصات اين آلبوم خاطر نشان کرد :  تمام آثار اين مجموعه به موسيقي محلي اختصاص دارد. در اين آلبوم 8 تصنيف محلي از 8 منطقه ايران توسط " اسماعيل تهراني "  تنظيم و آهنگسازي شده است و اشعار آن را دکتر " امير حسن سعيدي" سروده اند.
وي در مورد نحوه اجراي اين آثار گفت: در اين آلبوم براي سازهاي ايراني ، کلاسيک  و سازهاي محلي ايران  نت نوشته شده است ، اما بدنه اصلي آن را سازهاي کلاسيک غربي و سازهاي ايراني تشکيل مي دهند. در کنار اينها ، سازهاي بومي نيز براي رنگ آميزي بومي جا گرفته اند.  البته ما ملودي ها و آواها را دقيقا به همان  شکلي که درمحل موسيقي اجرا مي شود، اجرا نمي کنيم ، چون براي شنونده خسته کننده خواهد بود . ما فرم آن را گرفتيم  و موسيقي را به شکل اصولي تر پرداخت کرده ايم. اما فضا همان فضا است. همچنين بهره گيري از سازهاي کلاسيک غربي باعث شده است که اين کار نه فقط براي ايران بلکه براي خارج از ايران نيز قابل استفاده باشد.
وي به محتواي آثار اشاره کرد و افزود: تمام اشعار اين آلبوم عاشقانه هستند ، چون عاشقانه ها براي فصل مشخصي سروده نمي شوند.
بيژني در مورد اشعار اين مجموعه گفت: براي اينکه اين آلبوم براي همه مردم ايران قابل فهم باشد، ما اشعار ملودي ها را به همان صورت محلي اجرا نمي کنيم، بلکه روي ملودي آن اشعار جديدي را به زبان فارسي گذاشته ايم . البته منظور من ترجمه اشعار نيست.
وي درادامه افزود: در اين آلبوم موسيقي مناطق آذربايجان، کردستان، لرستان، گيلان ، مازندران، شيرازوبختياري را مي خوانم .
وي در پايان گفت: اين آلبوم مراحل پاياني ضبط را طي مي کند و تا مهرماه منتشر مي شود.

توسط پري زنگنه
" زندگي در نابينايي " منتشر مي شود
پري زنگنه کتاب " زندگي در نابينايي " را منتشر مي کند.
" زنگنه "، در مورد اين کتاب گفت: از آنجا که از نام کتاب نيز بر مي آيد ،  " زندگي در نابينايي "  را با هدف آشنايي جامعه با مسائل و مشکلات زندگي نابينايان منتشر مي کنم. در حال حاضر اين کتاب مراحل ويرايش را طي مي کند  وتا اواسط پاييز منتشر مي شود.
وي در مورد برنامه هاي آينده موسيقي اش گفت: من از شايعه سازي خوشم نمي آيد و ترجيح مي دهم تا زماني که برنامه ام کاملا مشخص نيست ، هيچ حرفي نزنم.
.
"شاهين فرهت" :
مي خواهم سمفوني "دماوند" را با تصاوير همراه کنم
"شاهين فرهت" سمفوني "دماوند" را 27 و 28 مهرماه به رهبري " ايرج صهبايي " در تالار وحدت به صحنه مي برد.

" شاهين فرهت"موسيقيدان و آهنگسازنامي کشورمان ، ضمن بيان اين مطلب افزود: از زماني که مشخص شد آقاي صهبايي رهبري ارکستر را به عهده خواهند داشت، تکليف قسمت اول برنامه ما هم مشخص شد.
وي افزود:  در قسمت اول برنامه " پيترو ولف " ،  اثر " سرکي پورو کوسيس " را اجرا مي کنيم و در قسمت دوم هم سمفوني" دماوند" را اجرا خواهيم کرد.
وي در ادامه در مورد تفاوت هاي اين کار با آثار قبلي اش گفت: در سمفوني هاي قبلي ام از تم هاي فولکلور و محلي به دليل عشق وعلاقه به سرزمينم  بهره مي گرفتم، اما دراين سمفوني که سمفوني ششم من است،  تم هاي اصلي ساخته خودم هستند و تمام آنها ناب و خالص اند چون معتقدم که اين کار بايد به طور مجزا و خالص  انجام مي شد . در واقع من سمفوني دماوند را به صورت يک کار توصيفي ساخته ام. چون اين کارداستان خاص خودش را دارد.

" شاهين فرهت" در مورد همراهي تصويربا اين سمفوني گفت: از آنجا که اين کار يک کار توصيفي است و داستان گونه روايت مي شود، من بسيار علاقه مند بودم که همراه با اجراي ارکستر ،  تصوير نيز همراهي کند تا مراحل مختلف  صعود به قله ، پايين آمدن از آن و توفان و خلاصه داستان سمفوني به زبان  تصويرهم روايت شود. در اين مورد با مسئولين هم صحبت کردم که قرار است درصورت امکان به من جواب بدهند.

 وي در مورد قسمت هاي مختلف اين سمفوني گفت: در سمفوني " دماوند" ما يک تم ثابت داريم که اثر با آن آغاز مي شود و با همان به اتمام مي رسد. اين تم براي من ياد آور سحر و اسرار آميزي دماوند است. اين تم حالتي ايراني دارد و در حقيقت صعود ذهني است. البته فرم سمفوني کلاسيک است . در قسمت اول مرحله صعود  به قله را داريم و سپس رسيدن به قله  که بسيار هيجان انگيز است. سپس پايين آمدن از آن و آخرين بخش قسمت اول سمفوني به شب در قله اختصاص دارد که بازهم داراي موتيف هاي تغزلي و هيجان انگيز است.

" فرهت "  در مورد قسمت دوم سمفوني گفت:  قسمت دوم حالت کاملا روستايي دارد . يعني به چشمه سارها و مناظر سرسبز دامنه دماوند مي پردازد و آرامشي را که در آن نواحي خواهيد داشت، به زبان موسيقي بيان مي کند. برعکس در قسمت پاياني ما توصيف يک شب توفاني و زمستاني  را خواهيم داشت که در واقع سخت ترين وضعيتي است که مي تواند وجود داشته باشد. در آخر هم تم اصلي تکرار مي شود.

" فرهت" در مورد ضبط اين اثر گفت: من ضبط هاي استوديويي را دوست ندارم و سعي ام  در اين است که موقع کنسرت آن را ضبط کنم چون شور و هيجان لازم را داراست.

وي در پايان به کار جديدش سمفوني امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: در حال حاضر همچنان مشغول نوشتن آن هستم و طبق قولي که داده بودم ، تا آخر شهريور ماه آن را به پايان مي رسانم.

ه همت انجمن موسيقي ايران
رسيتال ويلنسل و پيانو برگزار مي شود
رسيتال ويلنسل و پيانو در سالن رودکي برگزار مي شود.

اين برنامه در روزهاي 13 و 14 شهريورماه جاري در محل سالن رودکي برگزار مي شود.
نوازندگي ويلنسل به عهده " مهسا قاسمي " است که  مقام اول رشته تکنوازي ويلنسل در جشنواره موسيقي فجر را داراست  و در کنسرواتوار موسيقي کميتاس کشور ارمنستان تحصيل کرده است.
نوازندگي پيانو نيز به عهده " اما زارروبيان "  است . وي اهل مسکو است و در حال حاضر عضو کنسرواتوار کميتاس ايروان ارمنستان است.
در قسمت اول اين رسيتال  قطعاتي چون " سوئيت 5 پرلود ، در دو مينور "  اثر " يوهان سباستين باخ "  و قطعه " سونات اپوس 38 در مي مينور " اثر " يوهان برامس " اجرا مي شود.
در قسمت دوم 4 قطعه اجرا مي شود که شامل " پيس براي پيانو و ويلنسل " اثر " علي حشمتي افشار " ، " سونات آرپژيونه در لامينور " اثر " فرانتس شوبرت " ، " وکاليز در مي مينور " اثر " سرگي راخمانينوف " و " کنسرت اتود در ر مينور " اثر " الکساندر آيوازيان" است.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۱٢
 

سلام به همه

پنجشنبه پارک ساعی فراموش نشه ......اميدوارم همه وبلاگ نويس ها بيان ...ميبينمتون ...
نسيم


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٧
 

توسط گروه " رومي " :
آلبوم "شيرسنگي" منتشر مي شود
آلبوم گروه موسيقي تلفيقي " رومي " با عنوان " شيرسنگي " به آهنگسازي " پدرام درخشاني " و خوانندگي " مهرداد هويدا" منشرمي شود.

" پدرام درخشاني " سرپرست و آهنگساز گروه موسيقي تلفيقي " رومي " در مورد آلبوم " شير سنگي "  گفت: درحال حاضر مشغول ضبط اين آلبوم در استوديو " بم "  هستم . در اين آلبوم 10 قطعه وجود دارد که شامل " رومي" ، " با من صنما " ، " شيداي گيتي" ، " گل سرخ " ، " الله مدد" ، " زاهد خلوت نشين " ، " بيا تا گل برافشانيم " ، " شير سنگي" ،" هفت خوان " و " زهي عشق " است.
وي افزود: آهنگسازي  و تنظيم  قطعات به عهده خودم است و " مهرداد  هويدا " و " حامد نيک پي " خوانندگي اين آلبوم را به عهده دارد.
" پدرام درخشاني" به نوازندگان اين گروه اشاره کرد و افزود: "عين الله کيوان شکوه " درام ، " علي رحيمي " دف و تنبک ، " کورش بابايي " کمانچه ، " بابک آخوندي " گيتار ، " درشن جوت سينک آنند " طبلا، " پاشا هنجي " ني و " دارا دارايي " گيتار باس ، مي نوازند.  " شير سنگي " قرار است در پاييز منتشر شود.
درخشاني در پايان به کنسرت  هاي آينده گروه "  رومي "  اشاره کرد و افزود: مهرماه در" باغ نور " اصفهان کنسرت خواهيم داشت ودر آذر ماه هم در سالن ميلاد  تهران  کنسرت برگزار مي کنيم.

برنامه هاي موسيقي شهريورماه خانه هنرمندان ايران اعلام شد.

 برنامه هاي موسيقي شهريور ماه خانه هنرمندان ايران به شرح زير اعلام شده است:
روز يکشنبه ، نهم شهريورماه ، نشست پژوهشي موسيقي با عنوان " گذري بر شيوه سه تار نوازي صبا "  با سخنراني " فرشاد توکلي " و " رامين جزايري" به همت  پروژه بناها  و آواها برگزار مي شود.
روز شنبه، بيست و دوم شهريورماه، برنامه  ديدار " مايکل نيمن" ، آهنگسازفيلم " پيانو " و برنده جايزه اسکار با موسيقيدانان و هنرمندان کشور،  برگزار مي شود.

روز يکشنبه، بيست و سوم شهريورماه ، نشست پژوهشي موسيقي با عنوان " مراسم آييني و رقص هاي محلي ايران " برپا مي شود. اين برنامه نيز به همت پروژه بناها و آواها برگزار مي شود.

علي رغم اطلاع قبلي
کنسرت " صد و يکسال با صبا " برگزار نمي شود
اجراي کنسرت هاي پروژه بناها و آواها به تعويق افتاد.

به نقل از روابط عمومی پروژه بناها و آواها تمامي کنسرت هاي پروژه بناها و آواها تا اطلاع ثانوي برگزار نخواهد شد.
" سيد مهدي قادري "، مدير پروژه بناها و آواها با اعلام مطلب فوق گفت: مرکز موسيقي صدور مجوز اين کنسرت ها را تا اطلاع ثانوي به تعويق انداخته است و به همين دليل تا صدور مجوز اين کنسرت ها ، برنامه هاي پروژه بنا ها و آواها اجرا نخواهد شد.
وي در ادامه گفت: بنا براين کنسرت " صد و يک سال  با صبا" به سرپرستي " داريوش پير نياکان " در زمان هاي اعلام شده برگزار نمي شود.
قادري در پااين درباره تاريخ اجراي کنسرتهاي پروژه بناها و آواها گفت: پس از صدور مجوز از سوي مرکز موسيقي ، تاريخ دقيق اجراي اين کنسرت  و کنسرتهاي ديگر پروژه بناها و آواها را اعلام خواهيم کرد.

گفتني است قرار بود کنسرت " صدو  يک سال  با صبا" در روزهاي ششم و هفتم شهريورماه در باغ فين کاشان و سيزدهم ، چهاردهم و پانزدهم شهريور ماه در کاخ گلستان تهران برگزار شود

بيشتر به محتوا و ماندگاري آثار فکر مي کنم
سعي مي کنم کارم يکبار مصرف نباشد و مانايي و ماندگاري بيشتري داشته باشد.
" مجيد اخشابي " آهنگساز و خواننده پاپ ضمن بيان اين مطلب افزود: در دومين آلبوم خودم که قرار است با عنوان  " همراز "  تا مهرماه منتشر شود، سعي کردم ماندگاري قطعات را افزايش دهم .
وي افزود: در اين آلبوم قطعاتي به صورت بازخواني آثار و تصنيف هاي قديمي ، قطعاتي  برگرفته از موسيقي  ملل  و قطعاتي نيز که از موسيقي محلي و فولکلور ايران الهام گرفته اند اجرا مي شود. در اين مجموعه سعي کرده ام که تنوع موسيقايي ايجاد کنم و موسيقي پاپ را از دام يکنواختي رها کنم. همچنين به نسبت کار اولم " گمگشته" ، بسيار محتوايي تر فکر مي کنم و در حقيقت سعي مي کنم که براي شنونده  ماندگاري  داشته باشد.
" مجيد اخشابي " در ادامه به نوازندگان اين آلبوم اشاره کرد و افزود: در اين کار " علي رحيميان " ويولن ، " ناصر رحيمي " فلوت ، " رسول بهبهاني" ويولن ، "مرتضي عابدي" پرکاشن، " مجيد رضا زاده " و" محمدرضا عليقلي" سازهاي الکترونيک، " صفا شادپوش " دف  و" اميد حجت"  گيتار باس  مي نوازند.
" مجيد اخشابي " در مورد کارهاي آينده اش گفت:  در حال حاضر مشغول تهيه موسيقي تيتراژ پاياني مسابقه " ستاره ها " هستم که شعر آن کار مشترکي است از " علي معلم " و " عباس سجادي" و کارگردان اين مجموعه نيز " محسن فردرو " است و مراحل تکميلي ضبط آن طي مي شود. سري جديد اين مجموعه تا سه هفته ديگر از صدا و سيما پخش مي شود.
سامان احتشامي " آهنگساز و نوازنده پيانو :
آلبوم " باغ ايران " منتشر مي شود
" باغ ايران " را با هدف حفظ موسيقي محلي ايران ، منتشر مي کنم.

" سامان احتشامي "  ضمن بيان اين مطلب افزود: آلبوم " باغ ايران " در حال حاضر مراحل ضبط را طي مي کند.  در اين آلبوم آثار محلي موسيقي ايراني را براي پيانو و سازهاي کوبه اي تنظيم کرده ام ، و در اين راه از سازهاي بومي در کنار پيانو نيز استفاده کرده ام.  مثلا در موسيقي آذربايجان از ساز " ناقاره " ، در موسيقي جنوب کشور از ساز" دمام" ، در موسيقي لرستان ازسازهاي " تنبک " و  " دهل لري "  يا در موسيقي کردستان از سازهايي مثل  "  دف  " و"  دهل کردي "  استفاده کردم . چون اين شيوه باعث شد که بتوانم رنگ و بوي موسيقي بومي و محلي را نيز در اين آلبوم پياده کنم.

وي درمورد تکنيک هاي جديدي که در اين آلبوم استفاده کرده است ، گفت: از اينکه با پيانو که سازي است کاملا غربي،  قطعات بومي را  با رنگ و لعاب ويژه آن اجرا مي کنم بسيار راضي هستم. در اين راه از تکنيک هاي خاصي بايد استفاده مي کردم. من تمام قطعات را به صورت 20 انگشتي اجرا کردم . به اين صورت که  در ابتدا قطعات را يکباربه صورت ملوديک و 10 انگشتي اجرا کردم و پس از آن  به همراه آکوردهايي آنها را همراهي کردم  . اين شيوه  بسيار مشکل و وقت گير است اما شما مي توانيد صداي يک ارکستر کامل را با ساز پيانو بشنويد.
وي در پايان در مورد نواختن موسيقي محلي با سازهاي غربي گفت:  من به عنوان ايراني بايد حق خودم را نسبت به موسيقي  کشورم ادا کنم.  درست است که من موسيقي غربي  را تحصيل کرده ام  و تمام ملودي ها را با همين فواصل مي نوازم، اما هميشه جايي براي خلق آثار جديد وجود دارد و  احساس مي کنم که اين کار در نوع خودش بسيار موفق بوده است . خصوصا اينکه تا به حال در ايران به اين شکل کار نشده است.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٤
 

مسئول بخش موسيقي جشنواره استان کرمان " جشن شهريور" :
گروه هاي بزرگ موسيقي از سراسر کشور در جشن شهريور به اجراي برنامه مي پردازند
" پري ملکي" ، " ناصر عبداللهي" به همراه جمعي ديگر از هنرمندان موسيقي کشور در " جشن شهريور " به اجراي برنامه مي پردازند.

" مصطفي انوش " ، مسئول بخش موسيقي جشنواره استان کرمان " جشن شهريور"  ، ضمن بيان اين مطلب افزود: در اين جشن که  دهمين دوره آن  امسال درارگ جديد  استان کرمان با عنوان " سپاس از مائده هاي الهي " برگزار مي شود،  گروه هاي مختلف موسيقي از استان هاي مختلف به اجراي برنامه مي پردازند.
" انوش " در مورد اهداف برگزاري برنامه هاي موسيقي گفت : متاسفانه در شهرستان هاي ما براي برنا مه هاي موسيقي محدوديت هاي زيادي  وجود دارد و از اين رو وقتي که ما برنامه موسيقي برگزار مي کنيم با استقبال خوبي روبرو مي شود و شور و نشاط  سالمي را در روحيه مردم بر مي انگيزاند. به نظر من اين گونه کارهاي فرهنگي و هنري مي تواند تاثير  به سزايي  را در روحيه مردم، به خصوص مردم شهرستان ها که از اين امکانات دور هستند ،  بگذارد.
وي به برنامه هاي موسيقي اين جشن اشاره کرد و افزود: ما در چهار بخش موسيقي بانوان، موسيقي فولکلور، موسيقي سنتي ، موسيقي مقامي و موسيقي پاپ برنامه خواهيم داشت. در بخش موسيقي فولکلور گروه هايي از استان هاي مختلف مهمان اين جشنواره خواهند بود و با لهجه ها و گويش هاي مختلف به اجراي قطعات موسيقي محلي شان مي پردازند. در قسمت موسيقي پاپ از هنرمنداني چون " ناصر عبداللهي" ، " مهرداد کاظمي"  و " پرويز طاهري " دعوت کرده ايم . در بخش هاي موسيقي سنتي و موسيقي مقامي نيز گروه هاي مختلف از استان کرمان به اجراي برنامه مي پردازند. 

" انوش" افزود: در بخش موسيقي بانوان نيز از گروه موسيقي " خنيا " به سرپرستي خانم " پري ملکي " دعوت کرده ايم.
" جشن شهريور"  از روز 13 شهريور ماه آغاز مي شود و تا روز 19 اين ماه ادامه خواهد داشت.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٤
 

با گروه موسيقي "خنيا" در تالار وحدت برنامه اجرا مي کنم
گروه موسيقي "خنيا" به سرپرستي " پري ملکي " در تالار وحدت به اجراي برنامه موسيقي با عنوان " با ايران در ايران " مي پردازد.

" پري ملکي" سرپرست و خواننده گروه موسيقي " خنيا " ، ضمن بيان اين مطلب افزود: اين کنسرت  با عنوان " با ايران در ايران " به همت انجمن موسيقي ايران برگزار مي شود .

وي افزود:  درقسمت اول  اين برنامه قطعاتي چون تصنيف قديمي " خريدار " اثر " استاد علينقي وزيري " ،  تصنيف " باد بهاري " ساخته " پرويز ايران پور " ،  " پيش در آمد " ساخته " برديا صدر نوري" ، "چهار مضراب " ساخته " شاهين فياض " ، تصنيف هاي  قديمي " مه سيمين عذار " و " دل ز کفم برده " و قطعه  "ضربي مثنوي " که توسط خودم تنظيم شده است و از اشعار خانم " فروغ فرخزاد " است " ، اجرا مي شود . دراين  قسمت از برنامه،  خانم ها " فريده آموزگار " ، " پروين کاظمي "  و بنده  به همراه آقاي " داوود فتحي " همخواني دارند.
 
ملکي  خاطر نشان کرد : اين قطعات توسط سازهاي " تار " و " پيانو " نواخته مي شوند. همچنين تنظيم قطعات به عهده آقايان " شاهين فياض " و " برديا صدر نوري"  بوده است .
پري ملکي در ادامه گفت: عنوان  قسمت دوم اين برنامه " عبور از شهرهاي ايران " است و در آن تصنيف هاي  شيرازي، خراساني، کردي، لري، آذربايجاني و مازندراني اجرا مي شود.  
وي در پايان گفت : اين کنسرت در روزهاي 13 و 14 شهريور ماه جاري در تالار وحدت برگزار مي شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()