فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱۱
 


با لغو کوارتت جاز در کاخ نیاوران
ایتالیایی ها بدون اجرای کنسرت، به خانه هایشان برگشتند
کنسرت کوارتت جاز ایتالیا که قرار بود در روزهای 9 و 10 مهرماه، در کاخ نیاوران برگزار شود، لغو شد و ایتالیایی ها امروز به کشورشان بازگشتند.

کوارتت جاز گروه موسیقی " جیولیانی" که قرار بود  به همت انجمن موسیقیدانان نیاوران در روزجهانی موسیقی در کاخ نیاوران برگزار شود، به دلایل نامعلومی، لغو شد.
" بهرنگ تنکابنی" عضو هیات مدیره انجمن موسیقیدانان نیاوران، در مورد این اتفاق می گوید: قرار بود که روز چهارشنبه ( یک روز قبل از اجرا) آقایان " پیروزپی" مشاور بخش بین الملل مرکز موسیقی و " لطفی" مدیر بخش نظارت و ارزشیابی آثار در مرکز موسیقی، پس از کنترل نهایی صدا ، برای دیدن کار گروه " جیولیانی" به کاخ نیاوران بیایند، اما طی یک تماس تلفنی در ساعات پایانی چهارشنبه اعلام کردند که نمی توانند بیایند و پنجشنبه ظهر هم اعلام کردند که کنسرت لغو شده است.
" تنکابنی" ادامه می دهد: ما از یک ماه قبل برای صدور مجوز کنسرت اقدام کردیم و تاریخ تشکیل پرونده ما ، شش شهریورماه است. این در حالی است که تشکیل پرونده از یک هفته قبل از اجرا،برای  اخذ مجوز کنسرت،  مناسب است. ما تمام مدارک لازم را تحویل وزارت ارشاد دادیم. هیات کارشناسی موسیقی متشکل از استادانی چون " گنجه ای" و " روشن روان"، آن را تایید کردند، مجوز حراست معاونت هنری نیز صادر شده بود. تاییدیه وزارت امور خارجه ایران را هم داشتیم. همچنین معاونت نظارت و ارزشیابی نیز برای کنسرت جاز ایتالیا، مجوز صادر کرده بود. ما تمام مراحل قانونی را همچون گذشته ، طی کرده بودیم، اما معلوم نیست که هدف مرکز موسیقی از این اقدام چه بوده است؟
او خاطر نشان می کند: روز یکشنبه، پنجم مهرماه، خانم " فرارو" از بخش فرهنگی سفارت ایتالیا با آقای پیروزپی تماس می گیرند  و ایشان به خانم " فرارو" اعلام می کنند که این برنامه هیچ مشکلی ندارد و کنسرت برگزار می شود. حتی آقای پیروزپی در پاسخ به سوال سفیر ایتالیا در خصوص اینکه آیا می توانند گروه را دعوت کنند، گفته بود: " مهمانانتان را دعوت کنید، مجوز هم آماده است". سفارت ایتالیا نیز پس از ان تماس برای صدور بلیت برای اعضای این گروه اقدام کرد. برای ما که تا به حال گروه های خارجی زیادی را به ایران دعوت کرده بودیم، عجیب بود که چرا باید در زمینه اجرای کنسرت این گروه با آقای پیروزپی صحبت شود، در حالی که ایشان مشاور امور بین الملل مرکز موسیقی در زمینه برنامه های خارجی هستند که از سوی خود مرکز برگزار می شود.  
عضو هیات مدیره انجمن موسیقدانان ، در ادامه توضیح می دهد: پس از اخذ مجوز ما که امضای آقای " مهدی لطفی" مدیر بخش نظارت و ارزشیابی مرکز را در پای خود داشت، صبح روز سه شنبه،  در یکی از روزنامه های صبح  نوشته بود " در راستای ترویج فرهنگ غرب در میان جوانان ایرانی، گروه کوارتت جاز ایتالیا، به ایران سفر می کند". پیش از این ما کنسرت های زیادی را با اجرای گروه های خارجی به صحنه برده بودیم، اما هیچکس نخواسته بود که اجرا بازبینی شود. از سویی سه شنبه ساعت 4 بعد از ظهردر تماسی از سوی مرکز موسیقی به ما اعلام شد که ، فرم جدیدی برای اجرای گروه های موسیقی خارجی درایران در مرکز موسیقی طراحی شده است  و  از ما خواستند برویم و آن فرم را پر کنیم. ما شبانه این فرم جدید را پر کردیم و صبح آقای " کیوان فرزین" رئیس هیات مدیره برای انجام این کار به مرکز رفتند و بازهم گفتند که مشکلی نیست.
وی می افزاید:  آقای پیروزپی، در تماس تلفنی که روز چهارشنبه با ما داشتند، گفتند که " از من نشنیده بگیرید، اما کنسرت شما برگزار نمی شود". پس از ان سعی کردیم که با آقای " همافر" رئیس مرکز موسیقی صحبت کنیم و دلیل لغو کنسرت را جویا شویم، اما تلفن همراه ایشان تا امروز خاموش مانده است.
" تنکابنی" می گوید: در این میان آقای لطفی بسیار پیگیر رفع این مشکل بودند و تا پنجشنبه صبح هم برای برطرف شدن این موضوع تلاش کردند. اما تا پایان ظهر پنجشنبه دستوری مبنی بر اجرای کنسرت دریافت نکرد. در حالی که مرکز موسیقی خودش مجوز صادر کرده بود و خودش هم در فاصله یک روز آن را لغو کرد. اگر مرکز موسیقی به ما دلیل لغو این برنامه را توضیح می داد، ما مشکلی نداشتیم، به هرحال مرکز موسیقی نهاد قانونگذار موسیقی ایران است و ما باید از روند قانونی آن پیروی کنیم. اما به ما نگفتند و ما هم از نظر اعتباری و هم از نظر مالی متضرر شدیم. در کنار ما بخش فرهنگی سفارت ایتالیا  که از برگزارکنندگان اصلی این برنامه بود نیز ، متضرر شد.
تنکابنی تصریح کرد: موضوع تنها لغو این برنامه نیست، ما هفته آینده اجرای کنسرت گروهی از کشور سوئیس را داریم، اما نمی دانیم که آن کنسرت هم برگزار می شود یا نه. در طول دو روز گذشته  تمام برنامه های ما به هم ریخته است و تنها به پس دادن پول مردم رسیدگی کرده بودایم. باید بگویم که تمام بلیت ها هم پیش فروش شده بود. ما احساس می کنیم که دیگر امنیت شغلی نداریم. ممکن است حتی به دلیل این جریان، فعالیت هایمان را به طور موقت قطع کنیم.  قطعا ما موضعمان را به طور رسمی اعلام می کنیم و تمام مدراک، گزارش جلسات روزهای قبل با مرکز موسیقی در این زمینه و مجوز صادر شده را در اختیار مطبوعات قرار می دهیم. تا آنجایی هم که به ما اطلاع داده اند، سفارت ایتالیا به زودی موضع خود را در این مورد اعلام می کند. اتفاق پیش آمده نه به نفع موسیقی بود و نه به نفع ایران.
پس از شنیدن صحبت های تنکابنی ، با  " فرزین پیروزپی" مشاور بخش بین الملل مرکز موسیقی تماس گرفته شد  و وی در این خصوص گفت : یک بخش خصوصی در ابتدای امر باید مجوز لازم را برای اجرای کنسرت بگیرد و استعلام های مختلف را از مراکز مختلف جمع آوری کند. انجمن موسیقیدانان نیاوران، بسیار دیر اقدام کردند و دو روز قبل از اجرای برنامه نزد من آمدند.
وی ادامه داد: ممکن است که انجمن متضرر شده باشد، اما باید موارد قانونی رعایت شود و تا مجوزی اخذ نشده، اقدام به دعوت گروه نکنند. به هرحال ما مسئولیت این کار را به عهده گرفته ایم. از سویی باید بگویم که به ما در مورد کنسرت اطلاعی داده نشد تا روزی که اعلام کردند گروه به ایران آمده است. قرار نیست که یک گروه بدون مجوز به ایران بیاید.
" پیروزپی" افزود: هرچند ترجیح می دهم که موضع ما از طریق روابط عمومی به اطلاع همه برسد ، اما باید بگویم که من حتی در تماسی که با خانم " فرارو" داشتم، هم به ایشان گفتم که باید مسائل قانونی رعایت شود و بنده به هیچ وجه خبر برگزاری این کنسرت را ندادم. ضمن اینکه برای برگزاری یک کنسرت خارجی در یک کشور دیگر، باید دو دولت باهم مذاکره کنند و با امضای تفاهم نامه ها بر طبق قانون، پیش بروند. اما انجمن موسیقیدانان نیاوران از وزارت امور خارجه هم تاییدیه کسب نکرده بود. همچنین مجوز برگزاری این برنامه را هم نداشت.
وی در پایان گفت: پیش از این بخش خصوصی در برگزاری کنسرت های خارجی اقدام نمی کرد و به تازگی و تقریبا می توانم بگویم از ابتدای امسال، برای برگزاری این کنسرت ها فعالیت می کنند. طبیعی است که این فعالیت ها هم باید حساب شده باشد  و در اساسنامه آن انجمن در مورد برگزاری کنسرت های خارجی تبصره یا بندی وجود داشته باشد.

گفتنی است که علیرغم تماس هایی که خبرنگار ما با دفتر "همافر" و تلفن همراه ایشان  داشت، موفق نشد با وی تماس بگیرد.

با ساخت اثری ارکسترال توسط امیر بکان
موسیقی جشن گندم ساخته می شود
امیر بکان، قطعه ای ارکسترال را برای اولین جشن گندم می سازد.

" امیر بکان" نوازنده و آهنگساز ، ضمن اعلام این خبرافزود: این اثر که نام آن را " گندم" گذاشته ام  به سفارش وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت جشنی که برای خودکفایی ایران در زمینه واردات و تولید گندم برگزار می شود، ساخته شده است. شعر آن از سروده های " علی معلم" است. این جشن قرار است که آخر آبان ماه امسال برگزار شود.

وی ادامه داد: این قطعات به شکل ارکسترال برای ارکستر سمفونی و آواز سلو و گروه کر ساخته شده است. تنظیم آن هنوز به پایان نرسیده و حدود ده روز دیگر آخرین مراحلش را طی می کند.
" بکان" در ادامه در مورد محتوای این قطعه گفت:  موسیقی این اثراز تاریخ سه هزار ساله ایران در ارتباط با کشاورزی و جشن خرمن ، همچنین نمادهای باستانی و آئین هایی که در آن زمان با بهره گیری از موسیقی استفاده می شود، ساخته شده. در موسیقی قطعه " گندم" از سازهای محلی استفاده کرده ام و موسیقی بعضی از نواحی ایران نیز در آن شنیده می شود.در فینال این قطعه نیز، نواهای محلی با ملودی های سمفونیک ترکیب می شوند.

همزمان با روز جهانی موسیقی
جشن خانه موسیقی ایران برگزار شد
شب گذشته، همزمان با نیمه شعبان و روز جهانی موسیقی، جشن خانه موسیقی به مناسبت پنجمین سالگرد تاسیس این خانه، در تالار وحدت برگزار شد.

 شب گذشته به مناسبت پنجمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی، اولین جشن این خانه با حضور هنرمندان و موسیقیدانان در تالار وحدت برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با یک ساعت تاخیر آغاز شد، گروه موسیقی " دنا" از چهار محال و بختیاری به اجرای موسیقی و حرکات موزون پرداختند. در این گروه سازهای سرنا و دهل گروه سه نفره حرکات موزون محلی را همراهی می کرد.
 سپس " داریوش پیرنیاکان" به نمایندگی از طرف هیات مدیره خانه موسیقی بیانیه این جشن را در هفت بند قرائت کرد. در فراز هایی از این بیانیه بر تاکید خانه موسیقی بر پرداختن به موسیقی نسل جوان، حضور انواع موسیقی در جامعه، کشف استعدادهای درخشان و توانایی های فردی و گروهی ، پرداختن به امور معیشتی هنرمندان موسیقی  و لزوم وجود پژوهش های کاربردی موسیقی اشاره شده بود.
در ادامه این جشن از گروه کودکان پارس، " گلسا اسدآبادی" نوازنده پنج ساله پیانو در کنار " امیر محمدی" نوازنده  پیانو و ویلن به اجرای قطعات دونوازی  و تکنوازی موسیقی کلاسیک پرداختند. گفتنی است که اجرای قوی قطعات کلاسیک توسط این دو کودک، شگفتی استادان موسیقی حاضر در سالن را برانگیخت و تشویق فراوان تماشاگران را به دنبال داشت.
سپس کلیپی از زندگی استادان " علی تجویدی"  و " فرامرز پایور" پخش شد و مراسم تجلیل از دو هنرمند با حضور دکتر " محمد ایمانی خوشخو" معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، " داوود گنجه ای" و " نصرالله ناصح پور" اعضای هیات مدیره خانه موسیقی برگزار شد.  هیچکدام از این دو هنرمند در مراسم حاضر نبودند و بستگان ایشان لوح تقدیر را دریافت کردند.
سپس " محمد ایمانی خوشخو" به ایراد سخن پرداخت و گفت: امیدوارم از سال دیگر روز نهم مهرماه را که روز تولد فارابی ، روز جهانی موسیقی و روز تاسیس خانه موسیقی است، به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم سالانه کشور داشته باشیم.
وی افزود: خانه موسیقی، یک تشکل قوی، سازنده و موثر در عرصه موسیقی ایران به شمار می آید و در مقایسه با دیگر شاخه های هنری، انتظاری را که از وجود یک  تشکل غیر دولتی و مدنی در زمینه موضوعات هنری ، می رود، برآورده کرده است.
" ایمانی" در پایان با تشکر از زحمات پانزده ساله " علی مرادخانی" مدیریت سابق مرکز موسیقی گفت: اگر بخواهیم نقش مدیریت دولتی را هم در پیشرفت هنر در نظر بگیریم، باید بگوییم که مرادخانی، خدمت بزرگی به موسیقی ایران کرد و توانست موسیقی ما را که در فراز و نشیب های بسیار قرار گرفته بود، به ساحلی نسبتا امن برساند.
 دکتر قنبری دیگر سخنران جشن بود . وی به ارتیاط میان " موسیقی، علم و عرفان" پرداخت  و پس از آن " گروه کر تالار وحدت"، به سرپرستی " بهرنگ شگرف کار" قطعاتی از موسیقی کلاسیک ایران و جهان را به شیوه " آکاپلا" ( بدون ساز) اجرا کرد.
 بعد از اجرای این گروه کلیپی از زندگی " والودیا تارخانیان" استاد ویولن ایران، برگزار شد و سپس با حضور دکتر " ایمانی "، دکتر "حسین دهلوی" و دکتر" محمد سریر" از یک عمر فعالیت موسیقایی وی تجلیل به عمل آمد.
در بخش بعدی این جشن، " آندره مرادیان" به اجرای قطعات موسیقی روز با ساز پیانو پرداخت و سپس مراسم تجلیل از دو استاد موسیقی ایرانی " هوشنگ ظریف" و " محمد اسماعیلی" برگزار شد. بعد از اتمام مراسم تجلیل از این دو هنرمند، ظریف و اسماعیلی به اجرای دو نوازی تار و تنبک پرداختند.
گفتنی است که اولین جشن خانه موسیقی ایران، ساعت یک بامداد به پایان رسید.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()