فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٦
 

پرویز مشکاتیان تکنوازی می کند
در کنسرت گروه موسیقی عارف که در روزهای 10 و 11 دی ماه در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد، پرویز مشکاتیان به تکنوازی سنتور می پردازد.

در این کنسرت، قطعاتی در شور و دشتی اجرا می شود و مهم ترین بخش کنسرت را اجرای قطعات قدیمی تشکیل می دهد. از جمله این قطعات که برای سالها در موسیقی ایران جاودانه شده اند، می توان به " لاله بهار"، " خزان"،" سماع آوا" و" هموطن" اشاره کرد.
در کناراجرای آثار قدیمی، قطعات جدیدی هم از ساخته های مشکاتیان اجرا می شود. همچنین در بخش دیگری از این کنسرت ، نوازندگان مختلف به اجرای تکنوازی در بداهه می پردازند. این تکنوازان شامل " پرویز مشکاتیان" سنتور،" کیوان ساکت" تار،"جمشید عندلیبی" نی،"بهداد بابایی" سه تار و " اردشیر کامکار" کمانچه هستند.
گروه عارف با ترکیب 17 نفرع به صحنه می رود و خوانندگی قطعات را " شهرام ناظری به عهده خواهد داشت.
ترکیب سازها، تار، تارباس، سه تار، سنتور، عود، کمانچه، قیچک، قیچک باس، نی، تنبک و دف خواهد بود.

شایان ذکر است که مشکاتیان پس از سالها دوری از صحنه در ایران کنسرت می دهد . فروش بلیط این کنسرت از هفته آینده آغاز می شود.

تجلیل از" جهان" خواننده ایرانی درتهران
چهارشنبه 25 آذرماه از " جهان" خواننده ایرانی در تهران تجلیل می شود

" جهان قشقایی" معروف به " جهان" خواننده ایرانی ، که در حال حاضر بیشتر در زمینه موسیقی عرفانی و درویشی فعالیت دارد، به تازگی به ایران آمده است و قرار است که طی مراسمی با حضور هنرمندان حوزه های مختلف و همچنین خبرنگاران، از فعالیت های وی تجلیل شود.


دلیل اصلی برگزاری این مراسم، کنسرت های متعدد " جهان" در طول سال گذشته در کشورهای مختلف اروپایی به نفع زلزله زدگان بم است. 
شایان ذکر است که جهان در این سفر تصمیمی برای برگزاری کنسرت در ایران ندارد، اما در حال حاضر به همراه جمعی از هنرمندان که به دعوت اداره کل ارشاد اسلامی به اصفهان سفر کرده اند، در اصفهان حضور دارد و برای پاره ای از برنامه های آینده اش، برنامه ریزی می کند.
مراسم تقدیر و تجلیل از وی، روز چهارشنبه 25 آذرماه ساعت16 در سالن دفترمجله " صبح آزادی" برگزار می شود. 

برای اولین بار در ایران
جلسات پیوسته نقد و بررسی موسیقی ایرانی آغاز می شود
برای اولین بار در ایران، جلسات پیوسته نقد و بررسی موسیقی ایرانی به صورت دوهفتگی آغاز می شود.

" هوشنگ جاوید" پژوهشگر و مولف موسیقی نواحی ایران که در حال حاضر مسئولیت جلسات نقد و بررسی موسیقی را به عهده دارد، با اعلام این خبر افزود: با آغاز به کار حوزه هنری تهران، بخش موسیقی این مجموعه نیز فعالیتش را آغاز کرد و قرار است که هر پانزده روز یکبار در روز پنجشنبه این جلسات برگزار شود.
وی در مورد لزوم برگزاری این جلسات گفت: متاسفانه انچه در حوزه موسیقی از نبود آن همیشه رنج کشیده ایم ، نقد موسیقی است. قرار است که ما در این جلسات از حضور استادان ، خبرنگاران ، دانشجویان و هنرمندان موسیقی بهره ببریم تا شاید بتوانیم با کمبود نقد نویسی موسیقی در ایران مقابله کنیم و به نوعی سطح آموزش را ارتقا دهیم. این جلسات تنها به نقد و بررسی موسیقی ایرانی بر نمی گردد، بلکه آموزشی ضمنی برای حاضرین در جلسه خواهد بود.
" جاوید" در مورد موضوع جلسه این هفته که در روز پنجشنبه 26 آذرماه، ساعت 16 تا 18 در محل حوزه هنری تهران برگزار می شود، گفت: این جلسه با سخنرانی " مجید کیانی" به بررسی " معنویت در موسیقی دستگاهی" اختصاص یافته است. جلسه بعدی ما نیز با موضوع " تفکر انسی موسیقی ایرانی" با سخنرانی " حمیدرضا اردلان" برگزار می شود. البته تمام موضوعات هفته های آتی ما هم مشخص شده که در جلسه این هفته اعلام می شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢۳
 

در نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی نواحی عنوان شد:
محمدرضا درویشی: جشنواره موسیقی نواحی، مهم ترین جشنواره موسیقی ایران است
به نظر من،استادان موسیقی و مسئولین مرکز موسیقی، جشنواره موسیقی نواحی، مهم ترین و استراتژیک ترین جشنواره موسیقی ایران است، چون بن مایه موسیقی ایران درون آن نهفته است.

 نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که قرار است از 23 تا 27 دی ماه در کرمان برگزار شود ، امروز صبح با حضور " محمدرضا درویشی" دبیر جشنواره، " مجید لطیفی سرشت" مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های موسیقی و جمعی از خبرنگاران در خانه موسیقی برگزار شد.
درابتدای این نشست " درویشی" با اشاره به مذاکراتی که با همافر رئیس مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پذیرفتن سمت دبیری این جشنواره داشته است، گفت: پس از اینکه دوسال از کار دبیری جشنواره موسیقی نواحی کناره گرفته بودم، امسال از نو دبیری آن را پذریفتم. در سالهای قبل چنین مطرح شده بود که من به عنوان دبیر ثابت جشنواره، هر سال حضور پیدا کنم و من با این حریان مخالف بودم. از این رو انصراف دادم. تا اینکه یک ماه پیش برای اولین بار جلسه ای با آقای همافر داشتم و قرار شد به شرط رفع آن مشکلات و قول هایی که داده شد، من دبیری را بپذیرم. تا اینجا اموری که باید پیش از آغاز جشنواره انجام بشود، انجام شد و امیدوارم که ادامه ان هم خوب باشد.


وی در ادامه گفت: بدون اینکه ما بخواهیم دیگر بخش های موسیقی را کمرنگ نشان دهیم، باید بپذیریم که موسیقی نواحی مهم ترین بخش موسیقی ایران است، چون روح موسیقایی اقوام مختلف ایران در آن جریان دارد و از این رو یک جشنواره ملی قلمداد می شود. در همین راستا باید امکاناتی که در اختیار این جشنواره قرار می گیرد، متفاوت از سایر جشنواره ها باشد. متاسفانه علیرغم اینکه باید از موسیقیدانانی که رد طول دوسال گذشته شمع جشنواره موسیقی نواحی را روشن نگاه داشتند، تشکر کنم، باید بگویم که متاسفانه جشنواره از مسیر اصلی اش خارج شد.
" درویشی " در ادامه در مورد تدوین یک منشور برای جشنواره موسیقی نواحی گفت: ما منشوری را برای اولین بار برای جشنواره موسیقی نواحی تدوین کرده ایم که نشان دهنده خط فکری کلی ما در مورد جشنواره است و چه ما باشیم و نباشیم و چه مسئولین مرکز موسیقی باشند و چه نباشند، این منشور وجود دارد و خط مشی جشنواه و دیدگاه و ساختار آن را مشخص می کند. منظور من این نیست که اگر کسی دیگر آمد نتواند هیچ تغییری به وجود بیاودف بلکه منظور دقیق تر بودن مکانیزم جشنواره موسیقی نواحی است.

وی در ادامه در مورد مکان جشنواره گفت: هر ساله این جشنواره در کرمان برگزار می شود. همانطور که من روی گردشی بودن دبیرجشنواره هم بحث دارم، روی مکان جشنواره هم می توان بحث کرد. در تمام کشورهای دنیا جشنواره هایی هستند که هرساله در یک شهر خاص برگزار می شوند، مثل جشنواره ونیز، کن و... اما امکانات لازم هم برای آن شهرها در نظر گرفته می شود. در طول شش سالی که جشنواره موسیقی نواحی در شهر کرمان برگزار شده است،هیچ امکانات ویژه ای برای جشنواره در نظر گرفته نشده است و تمام امکانات، همان امکانات سابق شهر کرمان بوده است .
دبیر ششمین جشنواره موسیقی نواحی در مورد وحدت نظر در مسائل گرافیکی جشنواره امسال گفت: امسال برای نخستین بار، بخش تصویری و گرافیکی جشنواره از یک دیدگاه واحد برخوردار است و " جمشید حقیقت شناس" گرافیست، این کار را به عهده دارد. یعنی تمام سربرگ ها، بولتن روزانه، دکور های جشنواره، سالن ها، بیلبوردهاف حتی لوح زرین جشنواره از یک دیدگاه گرافیکی تبعیت می کنند. همچنین باید بگویم که امسال اولین سالی است که جشنواره موسیقی نواحی صاحب آرم می شود. این آرم شایدنمود بیرونی نداشته باشد، اما نمود باطنی نظرات ماست.
وی همچنین در مورد تمایل به برگزاری بین المللی جشنواره موسیقی نواحی گفت: من همیشه با این کار مخالف بوده ام، چون چطور می شود که یک جشنواره مخصوص موسیقی ایران باشد و نام آن مثلا " جشنواره بین المللی موسیقی نواحی ایران" باشد؟ اصلا  این جریان نقض غرض است. اما گروه های موسیقی خارجی که موسیقی شان همجنس موسیقی ایران است، می توانند در جشنواره شرکت کنند و امسال هم یک گروه از آذربایجان و یک گروه از افغانستان در جشنواره شرکت می کنند. ما به جای اینکه در آمد جشنواره را در جیب گروه های خارجی سرریز کنیم، کار یگری انجام دادیم و آن دعوت از استادان برجسته موسیقی خارجی است. این استادان یا با موسیقی نواحی ایران آشنایی ندارند و یا تنها با موسیقی یک منطقه آشنا هستند، اما ما با دعوت از این استادان و تبادل اطلاعات با آنها، همچنین برگزاری پنل ها و کارگاه های آموزشی هم از حضورشان استفاده کرده ایم و هم آنها با موسیقی ما آشنا می شوند و این آشنایی را در جهان انتشار می دهند.
درویشی در ادامه خبر از حضور دانشجویان موسیقی و دانشجویان دانشکده های هنری داد و گفت: امسال حداقل میزبان 100 دانشجوی موسیقی هستیم. متاسفانه دانشجویان موسیقی ما کمترین ارتباط را با مهم ترین بخش موسیقی ایران تا به حال داشته اند و امیدواریم که شرکت در این جشنواره به آنها کمک کند. کانون های موسیقی دانشگاه ها و همچنین مراکز دیگر از حضور آنها حمایت کرده اند. اما با به تعویق افتادن زمان جشنواره ممکن است که یک سری از دانشجویان در حال آمادگی برای امتحانات پایان ترم باشند و نتوانند در جشنواره شرکت کنند.
وی به بخش های مختلف جشنواره اشاره کرد و گفت: بخش مسابقه تنها در حوزه های آوازو سازهای آرشه ای در موسیقی نواحی  برگزار می شود. اگر ما در زمان محدودیت نداشتیم، می توانستیم در رشته های دیگر هم مسابقه داشته باشیم. بخش های دیگر به دیدار با استادان خارجی، نشست ها و بخش جنبی جشنواره اختصاص یافته است.نشست های همچون هرسال در فضای هتل بواشیر برگزار خواهد شد. همچنین کتابی هم مختص این جشنواره منتشر می شود که درآن علاوه بر مقالات داخلی ، مقالات متخصصان خارجی در باب موسیقی نواحی ایران هم گنجانده شده است. همچنین باید بگویم ما میزبان 36 استاد برتر موسیقی نواحی ایران خواهیم بود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱۸
 

برای حفظ نام خلیج همیشه فارس
سعید شنبه زاده در فرانسه کنسرت خلیج فارس برگزار می کند
سعید شنبه زاده در راستای حفظ نام خلیج همیشه فارس، در ایران و چند کشور اروپایی ، کنسرت " خلیج فارس"را برگزار می کند.

سعید شنبه زاده آهنگساز و نوازنده ایرانی که در نوازندگی سازهای جنوبی، به خصوص منطقه بوشهر، تبحر خاصی دارد و سهم به سزایی در معرفی موسیقی بوشهر در تمام دنیا داشته است، ضمن اعلام این خبر افزود: این کنسرت با همکاری هنرمندان موسیقی کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود و علاوه بر فرانسه در چند کشور دیگر اروپایی نیز به اجرا در خواهد آمد. همچنین در تلاش هستیم که این کنسرت را در ایران نیز منتشر کنیم.وی ادامه داد: از ویژگی های این برنامه، پخش کلیپ های ویدئویی از خلیج فارس و بوشهر خواهد بود. ما در راستای اقدام نشنال ژئوگرافی این کنسرت را برگزار می کنیم.

او در پایان خبر از انتشار دو آلبوم موسیقی بوشهر در فرانسه داد و گفت : یک آلبوم به موسیقی تلفیقی بوشهر با موسیقی جاز اختصاص دارد و دیگر آلبوم به مجموعه آثار و قطعات موسیقی منطقه بوشهر و خلیج فارس اختصاص دارد.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
 

روز گذشته در واشنگتن
از یک عمر فعالیت هنری "سر التون جان" تقدیر شد
روز گذشته در شهر واشنگتن، از یک عمر فعالیت هنری "سر التون جان"، آهنگساز و خواننده انگلیسی برای اشاعه فرهنگ و زبان انگلیسی تقدیر شد.

روز گذشته طی مراسمی در شهر واشنگتن ازیک عمر فعالیت هنری سر التون جان و وارن بیتی تقدیر به عمل آمد.


در این مراسم همچنین از 27 سال فعالیت هنری، " جان ویلیامز" آهنگساز و تنظیم کننده نیز تقدیر شد. در این مراسم که امسال هم ، همچون سال های قبل در قالب جشنی سالانه به صرف شام برگزار شد، " کالین پاول" و"جرج دبلیو بوش" حاضر شدند.
این جشن از روز یک شنبه عصر با تقدیر از " گالا" در کاخ " جان اف کندی" به پایان رسید. در این جشن تنها از هنرمندان برجسته ای که سهمی در اشاعه فرهنگ انگلیسی زبان داشتند، تقدیر شد.
در این مراسم " دانی" نوازنده و خواننده جوان راک اند رول برای التون جان 57 ساله به اجرای موسیقی پرداخت.
در ادامه این جشن " جک نیکلسون" پشت تریبون حاضر شد و از فعالیت های هنری و آثار خاطره انگیز " بیتی" صحبت کرد. همچنین در پایان از داویس 86 ساله و دی 79 ساله نیز که در قالب همخوانی و تکخوانی در موسیقی فیلم های مختلف حاضر شدند، تقدیر شد.

عليرضا عصار در جمع خبرنگاران :
مردم باید صدای خواننده را ممیزی کنند، نه وزارت ارشاد!
من همیشه گفته ام، با ممیزی درارشاد کاملا موافقم، باید روی شعر ممیزی اعمال شود و این موضوع به بافت فرهنگی ما برمی گردد، اما اینکه بخواهند امتحان صدا از کسی بگیرند، کار اشتباهی است، این مردم هستند که در نهایت صدای خواننده را تصویب می کنند، نه ارشاد.

بعداز ظهر روز گذشته  درکنفرانس خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران وهمچنین "علیرضا عصار"خواننده،"فواد حجازی" آهنگسازو نوازنده و "حبیب صبور" مدیربرنامه، به مناسبت کنسرت های این فصل عصار برگزار شد، وی در مورد جزئیات برگزاری کنسرت گفت:این دوره از کنسرت های امسال که از سی آذرماه آغاز می شود، طی 10 شب اجرا می شوند که هرشب دوسانس خواهد بود. بین این اجراها، دوشب را استراحت خواهیم کرد و از نو برنامه ها را ادامه می دهیم. مکان اجرای این برنامه ها فرهنگسرای بهمن است که سالنی 1500 نفره و مجهز به سیستم های صوتی قوی دارد. البته امکان تمدید کنسرت هم وجود دارد.

وی در ادامه در مورد دلیل انتخاب این فرهنگسرا برای کنسرت گفت: به هرحال در تهران سالنی که از یک گنجایش خوب برخوردار باشد و بتواند مخاطب ما را پوشش دهد نداریم، درهرنقطه ای از تهران ما سالن بگیریم به یک عده نزدیک و از یک سری دور خواهد بود. ما هر سال در سالن میلاد کنسرت می دادیم و کمی این فضا تکراری شده بود.
در ادامه فواد حجازی در مورد قطعات انتخابی برای اجرا در این کنسرت ها گفت: 7 قطعه جدید را که برای آلبوم جدیدمان هم در نظر گرفته ایم اجرا می کنیم. درکنار آنها 4 قطعه جدید بی کلام را هم می نوازیم که همگی از آثار موسیقیدانان خارجی هستند. دراجرای قطعات از تفاوت هایی ایجاد کرده ایم که هدفمان ایجاد تنوع و طراوت بخشیدن به کارها بوده است.

علیرضا عصار در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد اجرای دوسئانس برنامه در یک شب و احتمال پایین آمدن کیفیت اجرا، گفت: کارهایی که خواننده ایرانی انجام می دهد را هیچ خواننده ای در جهان انجام نمی دهد. من آرزو دارم که به جای این فشردگی، یک شب برای 60 هزار نفر کنسرت دهم، اما این کار نیازمند یک هماهنگی یک دوساله است. تا به حال کنسرت هایمان کیفیت را از دست نداده اند و امیدواریم که امسال هم به همان شکل باشد.
سپس فواد حجازی در مورد نوآوری های این کنسرت گفت: ما در زمینه نوآوری ها باید خیلی مراقب باشیم تا اشتباه نکنیم. قرار نیست کاری را بکنیم که از ما توقع نمی رود. بهترین راه جذب مخاطب برای ما کنسرت دادن است، چون آلبوم ها با کیفیت پایینی که درایران منتشر می شوند، نمی توانند خیلی تاثیرگذار باشند. ما درایران همیشه باید به شعر توجه کنیم واین شعراست که در بسیاری از مواقع موسیقی را می سازد. ضمن اینکه هرخواننده ای باید سبک کاری خودش را هم حفظ کند.

او درادامه در مورد بهره گیری سازها گفت: دراین کنسرت ها برای اولین بارساز اصلی ام " کلارینت" (قره نی) را می نوازم. اما روی ساز دیگری صحه خاصی را نمی گذاریم. سازبندی ها به همان شکلی است که در سال های گذشته بوده است.

در پایان عصار در مورد وجود ممیزی درارشاد گفت: من همیشه گفته ام، با ممیزی در ارشاد کاملا موافقم، باید روی شعرممیزی اعمال شود واین موضوع به بافت فرهنگی ما برمی گردد، اما اینکه بخواهند امتحان صدا از کسی بگیرند، کاراشتباهی است، این مردم هستند که صدای خواننده را تصویب می کنند، نه ارشاد.

درپایان این برنامه صبور گفت: امسال دی وی دی این کنسرت ها را هم منتشر می کنیم. همچنین 4 کلیپ تصویری هم در کنسرت همزمان با اجرای برنامه پخش خواهد شد.

با انتخاب جمعی از موسیقیدانان جوان ایرانی
کارشناسان بخش های مختلف موسیقی صدا و سیما مشخص شدند
طی حکمی از سوی رئیس مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما، کارشناسان بخش های مختلف این مرکز انتخاب شدند.

طی حکمی که از سوی " محمد حسین صوفی" رئیس مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما، صادر شد، " علی تفرشی" خواننده و آهنگساز به عنوان کارشناس مسئول موسیقی پاپ در صدا و سیما انتخاب شد. او پیش از این با گروه کر صدا و سیما همکاری داشت و آلبوم " شمارش" از آثار او به شمار می آید. تفرشی در زمینه موسیقی تحصیلات دانشگاهی دارد و به تازگی روی ترانه" تائیس" که از سروده های علی معلم دامغانی است و به موضوع آمریکا و اسرائیل اختصاص دارد، کار کرده است.

در بخش موسیقی سنتی و  محلی ایران " شهریار فریوسفی" به عنوان کارشناس مسئول انتخاب شده است. او در نوازندگی تار باقلاما تبحر ویژه ای دارد و در اغلب آلبوم های موجود در بازار، تارنوازی داشته است.

" امیر بکان" نیز که پیش از این عضو شورای کارشناسی موسیقی صدا و سیما بود، به عنوان کارشناس مسئول بخش موسیقی کلاسیک انتخاب شده است. او تا به حال اثری را منتشر نکرده است، اما  در زمینه موسیقی فیلم و سریال کارهای فاخری را ثبت کرده است.

حکم انتصاب این سه کارشناس موسیقی، دهم آذر ماه توسط رئیس مرکز موسیقی صدا و سیما صادر شده است.

19 و 20 آذرماه در تالار وحدت
از چهل سال فعالیت موسیقایی محمدرضا لطفی تجلیل می شود
با اجرای قطعاتی از حسین علیزاده و محمدرضا لطفی، ازچهل سال فعالیت هنری محمدرضا لطفی نوازنده برجسته تار ایرانی تجلیل می شود.

گروه موسیقی "نهفت" به سرپرستی " جهانشاه صارمی" در دو بخش به اجرای قطعات موسیقی سنتی می پردازد.
این برنامه طی دوشب در روزهای 19 و 20 آذرماه اجرا خواهد شد و در بخش اول آن پیش درآمد شهنازی، چهارمضراب اصفهان، ساز و آواز ضربی اصفهان، تصنیف حصار،تک نوازی تار، تصنیف کوچه سارشب اجرا می شود.
در بخش دوم مقدمه و تصنیف کاروان شهید، دونوازی، تصنیف امید، ساز و آواز، پیش درآمد اصفهان،تک نوازی، تصنیف ایران و رنگ اصفهان اجرا خواهد شد.
اشعار این قطعات از سروده های فریدون مشری، ملک الشعرا بهار، هوشنگ ابتهاج و محمد ذکائی است.
گروه موسیقی نهفت متشکل از 14 نوازنده و همخوان، در دو بخش یاد شده از مقام استاد لطفی تجلیل می کنند.
شایان ذکر است که محمدرضا لطفی (1352-گرگان) نوازنده تار و سه تار، نواساز ، مدرس،محقق و مولف است که سالهاست در موسیقی ایران فعالیت می کند و درخارج از ایران سکونت دارد.

این برنامه به همت انجمن موسیقی ایران برگزار می شود.

ارکستر مجلسی تهران تشکیل می شود
با هدف جذب و حمایت از جوانان هنرمند در عرصه موسیقی، ترویج و عرضه آثار فاخر در این هنر و کمک به شکوفایی استعدادهای هنری نسل جوان ، ارکستر مجلسی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تشکیل می شود.

تمامی هنرمندان جوانی که در یکی از سازهای زهی، بادی برنجی، بادی چوبی و سازهای ضربی مهارت دارند، می تواندد در آزمونی که برای انتخاب اعضا و تشکیل این ارکستر برگزار می شود، شرکت کنند.
حسین هاتفی، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، داشتن حداکثر سن 32 و حداقل 18 سال ، نداشتن منع نظام وظیفه برای پسران و تبحر کافی در نوازندگی ساز مربوطه را حداقل شرایط برای شرکت در آزمون ذکر کرد و گفت: از میان مردان و زنان جوانی که دارای این ویژگی ها بوده و حداقل امتیاز لازم را در آزمون کسب کنند، ارکستر مجلسی جوانان تشکیل خواهد شد.
وی در پایان افزود: مراحل آزمون ، تشکیل و تمرین و اجرای ارکستر مجلسی زیر نظر استادان این عرصه خواهد بود و در آینده نزدیک شاهد اجراهای این ارکستر از آثار موسیقی فاخر به ویژه آثار حماسی و شاهکارهای موسیقی ایران و جهان خواهیم بود.

 

 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱۳
 

خانه موسیقی، صاحب خانه شد
با موافقت شهردار و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر ریاست جمهوری، خانه استیجاری که در حال حاضر محل موقتی خانه موسیقی به شمار می آمد، به خانه موسیقی واگذار شد.

" محمد سریر" سخنگوی خانه موسیقی ضمن بیان این مطلب افزود: خوشبختانه همان مکانی که در طول دوسال گذشته ما در آن به شکل استیجاری سکونت داشتیم و از آن شهرداری بود، در حال حاضر با موافقت شهردار، به خانه موسیقی واگذار شد و قرار شده است که به ما فروخته شود.

وی در ادامه در مورد تامین اعتبار این بودجه توسط خانه موسیقی گفت: با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر ریاست جمهوری، این مبلغ پرداخته می شود و این محل، از آن خانه موسیقی خواهد شد

موسیقی انگلستان پرفروش ترین سال خود را سپری کرد
در آستانه سال نوی میلادی شرکتهای ضبط و نشر موسیقی در انگلستان امسال را که پر فروش ترین سال فروش آلبوم بوده جشن می گیرند . آمار فروش از سپتامبر 2003 تا سپتامبر 2004 , 237 میلیون آلبوم بوده است .

" کین واستریتز" رئیس کیتع ضبط و نشر موسیقی در انگلستان با اعلام این آمار افزود: این آمار را نسبت به سال گذشته حدود سه درصد افزایش یافته که باعث سود شرکت های موسیقی در انگلستان شده است.

همچنین فروش قطعات تکی نیز به یمن خدمات قانونی اینترنتی از افزایش زیادی برخوردار بوده است. در ضمن از سال آینده فروش های اینترنتی نیز به جدول فروش قطعات موسیقی اضافه خواهد شد . 
شایان ذکر است در ماه های جولای تا سپتامبر 2004 , حدود 75/1 میلیون قطعه از طریق اینترنت به فروش رفته که این رقم در مقایسه با سه ماهه پیش 9 درصد افزایش داشته است . 
نخستین آلبوم پر فروش ،" زندگی اجاره ای" اثر" دیدو" بوده است .
آلبوم" فرزند جمعه" اثر "ویل یانگ" نیز مقام دوم جدول فروش را به خود اختصاص داده است .
دراین دوره فروش دی وی دی ها نیز نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش یافته و دراین میان دی وی دی "شاید قطعا" اثر "اوسیس" بیشترین فروش را داشت .

15 آذرماه
شرکت کنندگان فستیوال موسیقی نسل نو با هم به رقابت می پردازند
شرکت کنندگان فستیوال موسیقی نسل نو در بخش عملی مسابقه پیانو در روز 15 آذرماه با هم به رقابت می پردازند.

" ساسان رسولی" مسئول واحد موسیقی فرهنگسرای نیاوران ضمن بیان این مطلب در مورد فستیوال موسیقی نسل نو که قرار است در دو رشته پیانو و تار در این فرهنگسرا برگزار شود، افزود: داوران این بخش " رافائل میناسکائیان"،" مهران روحانی" و " علی حشمتی" خواهند بود. پس از داوری، با توجه به نظر داروان جشنواره، تاریخ برگزاری بخش پیانو مشخص می شود. حتی اگر داوران تشخیص بدهند که هیچکدام از شرکت کنندگان، شرایط شرکت در مسابقه را دارا نیستند، فستیوال برگزار نمی شود، هرچند این موضوع بعید به نظر می رسد.
وی ادامه داد: در حال حاضر از میان آثار صوتی رسیده که حدود 28 اثر بود، 19 نوازنده برای شرکت در بخش عملی انتخاب شدند. سقف سنی شرکت کنندگان این جشنواره 28 سال است و تنها در بخش نوازندگی کلاسیک پیانو با هم رقابت خواهند داشت.
رسولی در مورد بخش تار این جشنواره گفت: با توجه به استقبال کمی که از این بخش صورت گرفته است، هنوز تاریخ برگزاری امتحان عملی مشخص نشده است.
وی در پایان در مورد دبیری این جشنواره گفت: بعید است که شخص خاصی را به عنوان دبیر این جشنواره انتخاب کنیم، در حال حاضر کارها به خوبی پیش می رود. به احتمال زیاد جشنواره در سه روز برگزار می شود و بخش تار و پیانو از هم جدا خواهد بود.

 

لوریس چکناواریان :
25 سال تمام روی اپرای رستم و سهراب کار کردم
25 سال روی اپرای بزرگ رستم و سهراب کار کردم، ولی هنوز حامی پیدا نمی شود که بتوانم اجرای زنده ای از آن را به صحنه ببرم.

" لوریس چکناواریان" ضمن بیان این مطلب افزود: 25 سال روی این اپرا کار کردم و 8 طرح مختلف برای آن نوشتم تا بالاخره به نتیجه رسیدم. تمام سعی ام در طول نوشتن این کار براین بوده است تا این اپرا بر اساس سنت های ایرانی ساخته شود و برای همین، مطالعات زیادی را روی آن انجام داده ام. چرا که می خواستم کاملا ایرانی باشد.
وی افزود: هرچند برای اجرا در اپرای عروسکی " رستم و سهراب" ما تنها به شکل اثر ضبط شده، اپرا را تحویل داده ایم، اما بسیار از آقای غریب پور متشکرم که به هرحال فضایی برای اجرای این کار مهیا شد.


چکناواریان ادامه داد: در تمام دنیا اجرای یک اپرای زنده، بین 3 تا 5 میلیون دلار هزینه دارد  و من هم در حال حاضر به همین دلیل امکان اجرای زنده این کار را ندارم، اما امیدورام که برای این اجرای زنده ، اسپانسری ارگانی را به دست بیاورم، چون با تمام وجودم علاقه مندم که این کار را روی صحنه ، زنده اجرا کنم.
وی افزود: این اثر که بر اساس تم داستان های شاهنامه ساخته شده است، با گروه کر 80 نفره و ارکستر100 نفره اجرا شده است و برای نقش هایی چون رستم، اسفندیار، تهمینه و شاه سمنگان سولیست به کار برده ام.  
وی در پایان این گفت وگو خبراز ساخت مراحل نهایی اپرای "رستم واسفندیار" داد و افزود: در حال حاضر حدود 5 سال است که روی این اثر کار می کنم و سعی ام بر این است که تا عید نوروز آن را به پایان برسانم. این اپرا به سفارش" شهر کتاب" ساخته می شود و امیدوارم خود شان هم برای اجرای زنده اسپانسر شوند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()