فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱/۱٩
 

اردیبهشت ماه امسال
فعالیت های انجمن موسیقی ایران آغاز می شود
اردیبهشت ماه امسال، فعالیت های انجمن وسیقی ایران در سال جدید آغاز می شود.

فعالیت های انجمن موسیقی ایران در سال جدید، در ماه آینده آغاز می شود.

با پایان یافتن ماه های سوگواری ، این ارگان که در واقع پشتیبانی کنسرت های مختلفی را که از سوی مرکز موسیقی و بنیاد رودکی برگزار می شود، به عهده دارد، برنامه های جدیدی را برگزار می کند.

از جمله این فعالیت ها می توان به برگزاری کنسرت ها در سالن رودکی و تالار وحدت اشاره کرد.

پس از سالها
آلبوم جاده آزادی از کریس د برگ منتشر می شود
"کریس د برگ" خواننده ایرلندی تبار، پس از گذشت چند سال، آلبوم "جاده آزادی" را منتشر می کند.

 " کریس د برگ" خواننده ایرلندی تبار که نام خود را به عنوان یکی از سردمداران موسیقی اعتراض در کنار خوانندگانی چون " ینک فلوید" و " متالیکا" در دنیا ثبت کرده است و با آهنگ هایی همچون" قطار اسپانیایی" و" بانوی سرخ پوش" به شهرت فراوانی دست یافت، به تازگی تصمیم دارد که در این ماه آخرین آلبوم خود را با نام " جاده آزادی " منتشر کند.
این آلبوم در تمام دنیا توسط انتشارات " ایگل" منتشر می شود و در همین ماه توزیع خواهد شد. در این آلبوم نیز همچون دیگر آثار او، ترانه های اعتراض در فضایی انتقادی - اجتماعی گنجانده شده است. این البوم به صورت دی وی دی و کنسرت زنده منتشر می شود.

کریس د برگ در ماه گذشته نیز مجموعه ای از آثارش را با عنوان " رویاهای زیبا" منتشر کرد.
در حال حاضر انتشارات " ادل" اعلام کرده است که تا ماه آینده بزرگترین و کامل ترین مجموعه آثار کریس د برگ را منتشر می کند.
شایان ذکر است که خواننده ترانه هایی چون " دلم برایت تنگ شده" و " سربازی در راه خانه" از ابتدای تیرماه (ماه جولای) کنسرت هایش را آغاز می کند. او امسال تصمیم گرفته است که کنسرت هایش را در شهرهای مختلف آلمان برگزار کند. پیش از این نیز در سال 2002 او یک سری از برنامه هایش را در آلمان اجرا کرد. دلیل این امر، آمار بالای طرفداران وی در این کشور و همچنین امکانات اجرایی کنسرت های زنده است. 

همچنین جلسات پژوهشی با همکاری موسسات مختلف در دستور کار سال 84 انجمن موسیقی خواهد بود.

در پی درگذشت پاپ
گروه های موسیقی کنسرت های خود را لغو کردند
درپی درگذشت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان، گروه های مختلف موسیقی از جمله گروه "کوئین" کنسرت های خود را لغو کردند.

 در پی در گذشت پاپ  درنیمه شب جمعه گذشته، گروه های مختلف موسیقی در دنیا به احترام وی، کنسرت های خود را لغو کردند. همچنین تمام برنامه های موسیقی در شهر رم لغو شده اند.

با توجه به اینکه از اواسط فروردین ماه (ماه مارس) فصل کنسرت ها در تمام دنیا آغاز می شود، گروه های موسیقی برنامه های خود را از ماه ها قبل چیده بودند و با مرگ پاپ بسیاری از این گروه ها نتوانستند به اجرای برنامه های خود بپردازند و در واقع مجبور شدند تا از بخشی از درآمدهای فصلی خود که از راه برگزاری کنسرت عایدشان می شد، چشم پوشی کنند.
از جمله این گروه ها می توان به گروه معروف " کوئین" که سال گذشته آلبومش در ایران نیز منتشر شد، اشاره کرد. این گروه که تصمیم گرفته  بودند در این فصل در رم به اجرای برنامه بپردازند، به احترام پاپ برنامه شان را لغو کردند.
این گروه اعلام کرده اند که پس از اتمام مراسم سوگواری پاپ، برنامه خود را در این شهر اجرا می کنند و پیش از آغاز یک دقیقه سکوت خواهند کرد.
سرپرست این گروه در مورد دلیل لغو کردن این برنامه ها گفت: من فکر نمی کنم در این شرایط اجرای برنامه موسیقی برای کسی جذاب باشد، خصوصا اینکه در حال حاضر رم عزادار است و کسی حال و حوصله شنیدن موسیقی را ندارد.
شایان ذکر است که علاوه بر لغو برنامه های موسیقی در ایتالیا، مسابقات لیگ برتر فوتبال نیز تعطیل است. مقامات دولتی دلیل این کار را فعالیت های مذهبی برای انتخاب پاپ بعدی اعلام کرده اند.

فروش سینماهای ایتالیا در این روزها نیز قریب به 37 در صد فروش داشته اند که در مقایسه با دیگر هفته ها از کاهش چشمگیری برخوردار بوده است.

فریدون شهبازیان: امسال، سال من است
پس از سال ها که در خاموشی به سر می بردم، امسال تصمیم گرفته ام که فعالیت های موسیقایی ام را از سر بگیرم.

"فریدون شهبازیان" آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی  ایرانی ، ضمن بیان این مطلب در مورد کم بودن فعالیت های موسیقایی اش به نسبت  سال های گذشته افزود: انتشار کار در ایران سخت است، نیاز به سرمایه گذاری و هزینه فراوان دارد. اما من کارهای زیادی دارم که برای سال 84 تصمیم دارم انها را انجام دهم.

وی در مورد آخرین آلبومش در قالب سی دی از روز گذشته با نام " خاموشی دریا " در بازار موسیقی ایران توزیع شد ، گفت: این اثر موسیقی سه فیلم " خاموشی دریا"،" تنهایی باد" و " آرزوهای زمین" است که کارگردان هر سه آنها " وحید موسائیان" است.

شهبازیان ادامه داد: نام این آلبوم همچون زندگی هنری سه ساله گذشته من است که در خاموشی بوده. از زمانی که به ناچار و با توجه به بی مهری هایی که در صدا و سیما به من می شد بازنشسته شدم، فعالیت موسیقی ام کمتر و کمتر شد، اما امسال تصمیم گرفته ام که این ورق را برگردانم و فعالیت هایم را از نو شروع کنم. اگرچه نام این آلبوم از فیلم آن گرفته شده است، اما در واقع زندگی من در طول این سال ها بوده است.
شایان ذکر است که موسیقی فیلم "خاموشی دریا" توانست جایزه بهترین موسیقی فیلم چهل و هشتمین دوره جشنواره "پاسیفیک" را از آن خود کند.

خردادماه امسال توسط سعید شنبه زاده
موسیقی جاز و موسیقی جنوب ایران در فرانسه پیوند می خورند
سعید شنبه زاده، در خردادماه (ماه ژوئن) در فرانسه به اجرای کنسرتی نو می پردازد.

"سعید شنبه زاده" موسیقیدان ایرانی که در نوازندگی سازهای حنوب ایران تجربه دارد و در حال حاضر چند سالی است که در فرانسه زندگی می کند، ، ضمن اعلام این خبر افزود: ما شبیه این برنامه را پیش از این در ایران هم اجرا کرده بودیم، اما در اجرایی که در ماه ژوئن خواهعیم داشت، تفاوت هایی خواهد بود که برای شنوندگان محسوس است.

وی افزود: ما سعی کرده ایم در این برنامه در قالب اجرای تلفیقی دو گروه سه نفره، صداهای جدیدی را تولید کنیم. در این اجرای علاوه بر گروه زار که همگی آنها ایرانی و اهل بوشهر هستند و سرپرستی آن را خودم به عهده دارم، گروه "آپتیک تاپیک" که تخصص آنها در نواختن قطعات مدرن جاز است و گروه فرانسوی شناخته شده ای محسوب می شوند، ما را همراهی می کنند.

شنبه زاده خاطر نشان کرد: این کنسرت با نام "کنسرت آزاد" اجرا خواهد شد و در حال حاضر ما مشغول تبلیغات آن هستیم.
وی در پایان گفت: باید خاطر نشان کنم که گروه موسیقی زار به عنوان یکی از برترین گروه های موسیقی فستیوال بین المللی موسیقی "فاصله های دور و نزدیک" که از سوی خانه فرهنگ برلین برگزار می شود، انتخاب شده است.

در سراسر جهان
روز زمین پاک با موسیقی جشن گرفته می شود
در تمام شهرهای دنیا، روز زمین پاک را طبل نوازان جهان جشن خواهند گرفت و با شعار "جنگ را تمام کنید" به اجرای موسیقی می پردازند.

موسیقیدانان کوبه ای جهان، در روز زمین پاک که در سراسر جهان روز 22 آوریل (اردبیهشت ماه) است، با اجرای موسیقی این روز را جشن می گیرند و در قالب گروه های مختلف موسیقی در شهرها و کشورهای خود قطعاتی را به افتخار این روز به صحنه می برند. حتی دسته ای از این هنرمندان اعلام کرده اند که سازهایشان را در خیابان ها و کوچه های شهرها کوک می کنند و از تمامی مردم دعوت می کنند تا در این روز عهد کنند که برای همیشه زمین را پاک نگاه دارند.

شعار این موسیقیدانان "جنگ را تمام کنید، زمین را حفظ کنید" است.

روزجهانی زمین پاک روزی است که در آن بسیاری از مردم جهان به پاکسازی محیط زیست می پردازند و به حفظ آن کمک می کنند.
طبل نوازان سراسر جهان طی دعوتی اینترنتی و هماهنگ در این روز به اجرای نواهایی می پردازند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()