فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢۸
 

سلامی دوباره

سلام

يه سلام گرم به همتون.....

بالاخره تصميم گرفتم که از اين بعد زود زود به روز کنم.....منتظر باشيد...البته قول می دم که ديگه زياد منتظرتون نذارم.....

سعی ام بر اينه که جديدترين اخبار موسيقی رو چه اونايی رو که خودم در خبرگزاری مهر و مجلاتی مثل مقام موسيقايی...فرهنگ و آهنگ...آهنگ توليد می کنم و چه از سايت های ديگه براتون بذارم... 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢۸
 

معتبرترين خاطرات آرمسترانگ پيدا شد

بنياد لويس آرمسترانگ و كالج كويين در نيويورك اعلام كردند كه به معتبرترين خاطرات خصوصي آرمسترانگ دست پيدا كرده اند
اين خاطرات تحت عنوان
Jack Bradley-Louis Armstrong منتشر خواهد شد . قرار است قسمتهاي مهم اين خاطرات در فوريه و نوامبر سال جاري و اينده ميلادي به نمايش عمومي گذاشته شود . آمسترانگ در دوران زندگيش با بردلي كه عكاس خصوصي اش محسوب ميشد  دوستي نزديكي داشته است
.
اين خاطرات در كلكسيوني  در اختيار
 بندي آرمسترانگ قرار داشته است كه توسط بنياد ارمسترانگ و به قيمت 480 هزار دلار  از وي خريداري شده است دراين كلكسيون اثاري از فيلمهاي 16 ميليمتري  و تمامي البومهاي آرمسترانگ و حتي لوازم ورزشي و كفشهاي راحتي وي به چشم ميخورد .

کنسرت های خداحافظی پاواروتی در کشورهای آسیایی

 

لوچیانو پاواروتی، در کشورهای آسیایی به اجرای کنسرت های خداحافظی می پردازد " لوچیانو پاواروتی" خواننده اسطوره ای موسیقی کلاسیک و اپرا، در حال حاضر پس از یکسال همچنان مشغول سفر دور دنیا و برگزاری کنسرت های خداحافظی اش است

این هنرمند که معتقد است باید در دوران اوج از صحنه موسیقی خداحافظی کند، در حال حاضر 70 سال دارد. او در روز چهارشنبه هفته گذشته (12 اکتبر) جشن تولد 70 سالگی اش را جشن گرفت. او در حال حاضر بیشتر اوقات خود را با خانواده اش می گذراند و "سفر دوره ای خداحافظی" برای او تفریحی جالب محسوب می شود. او که در حال حاضر از آمریکا بازگشته است، امیدوار است تا بتوان  سفر جهانی اش را در استرالیا و آسیا ادامه دهد.او که پیوسته در آرزوی این است که ای کاش یک نقاش مشهور یا مجسمه سازی قابل بود، تصمیم دارد برای اولین بار در کشورهای محروم آسیایی کنسرت دهد

اريك كلاپتون زندگينامه خود را مي نويسد

اريك كلاپتون، آهنگساز و نوازنده برجسته پيانو تصميم گرفته است زندگي نامه خودرا به رشته تحرير در آورد "اريك كلاپتون"، كه از اواسط دهه 1960 ميلادي فعاليت هاي هنري اش را آغاز كرده است امروزه به عنوان يك افسانه موسيقي شناخته مي شود.
" كلاپتون" يكي از هنرمنداني است كه خيلي كم مصاحبه كرده است از همين رو او
تلاش دارد در اين كتاب كه نوشتن آن را آغاز كرده است ،به تمام ابعاد زندگي شخصي و حرفه اي اش بپردازد واين مساله سبب خواهد شد اين كتاب يكي از پر فروش ترين كتاب هاي باشد كه بر مبناي زندگي نامه هنرمندان به چاپ رسيده است.
"ريچارد كيبل"، مدير
موسسه" رندوم هاوس"، در اين باره مي گويد : به راستي كلاپتون يك افسانه موسيقي راك است كه در شهرت و نبوغ نظير ندارد.
اين گزارش حاكي است " كلاپتون" زندگي نامه اش
را با همكاري " كريستف سيمون" مي نويسد و اميدوار است در بهار 2007به بازار كتاب راه پيدا كند.
لازم به ذكر است تا كنون از آثار او ده ها ميليون نسخه تاكنون در
سراسر دنيا پخش شده است.

گروه راک بيتلز با پشت سر گذاشتن لوئی آرمسترانگ، ستاره موسيقی جاز و لوسيل بال، بازيگر برنامه های تلويزيونی، با رای خوانندگان مجله "ورايتی" به عنوان شمايل قرن شناخته شده است.

اين مجله، بيتلز را "گروهی منحصر به فرد" خوانده که "بيشترين تاثير را بر شکل دهی به سيمای حرفه نمايش در دوران نوين گذاشته است". مجله آمريکايی ورايتی، صد چهره شاخص و "شمايل گونه" دنيای سرگرمی را در صد سال گذشته رتبه بندی کرده است. برای تهيه اين فهرست، خوانندگان مجله از ميان نامزدهايی که فعالان صنعت سرگرمی برگزيدند، به چهره های مورد نظر خود رای دادندآرمسترانگ، آهنگساز برجسته موسيقی جاز و خواننده ترانه "چه دنيای شگفت انگيزی" در جايگاه دوم قرار گرفت و لوسيل بال سوم شد. معيارهای مورد نظر برای انتخاب بتهای قرن يا "شمايلها" شامل تاثير تجاری و خلاقانه آنها، شمار مقلدانشان و ماندگار بودن محبوبيت و جذابيت آنها می شد. حتی اين نکته نيز مورد توجه قرار می گرفت که آيا تصويرشان بر روی پيراهنهای طرفداران، حک شده است يا نه. در تهيه اين فهرست، بنا بر آن بوده که همه جنبه های دنيای سرگرمی و حرفه نمايش از جمله بازيگران، کارگردانان، فيلمنامه نويسان، موسيقی دانان، مجريان تلويزيونی، حيوانات، کمدين ها و حتی شخصيتهای کارتونی در بر گرفته شوند.با وجود اين، ده نامی که در صدر فهرست قرار گرفته به ستارگان هاليوود و موسيقی تعلق دارند.

با وجود محبوبيت پايدار آثار الويس پريسلی، اين خواننده فقيد در جايگاه دهم، پايينتر از مريلين مونرو و ميکی ماوس قرار گرفته است.  از ميان ديگر کسانی که در فهرست صد نفره جای گرفته اند می توان به جانی کارسون، مجری آمريکايی برنامه های تلويزيونی، جانی کش، خواننده و لاسی، سگی که در حرفه نمايش ستاره شد، اشاره کرد.ورايتی اين رای گيری را به مناسبت صدمين سال انتشار خود انجام داده است. اين مجله تعداد رای دهندگان را اعلام نکرد.

بيتلز، لوئی آرمسترانگ،  لوسيل بال، همفری بوگارت، مارلون برادو، چارلی چاپلين، جيمز دين، مريلين مونرو، ميکی ماوس، الويس پريسلی

يك دست نوشته بتهوون حراج شد

 يك دست نوشته 80 صفحه اي از بتهوون كه به مدت 115 سال گم شده بود ، به حراج گذاشته مي شود آهنگ هاي" گراس فيوج " كه بتهوون درآن تغييراتي داده است ، به وسيله يك كتابدار در يكي از مدارس مذهبي آمريكا كشف شد.
اين دست نوشته روز
اول دسامبر برابر با 10 آذر ، در بازار آثار هنري " سد باي" در نيويورك به فروش مي رسد.
قيمتي كه براي فروش اين دست نوشته تخمين زده شده ، 5/1 ميليون پوند
است.
سد باي ،خود در اين رابطه مي گويد : اين دست نوشته كه آخرين بار در سال
1890 در حراج برلين ديده شده است ، مهمترين دست نوشته بتهوون به شمار مي رود.
خريدار اين دست نوشته از حراج 1890 برلين ، كارخانه داري از اوهايو بوده كه
اين اثر را به آمريكا آورده است.
لازم به ذكر است ، بتهوون ، " گراس فيوج " را
زماني نوشت كه با مشكل ناشنواييش دست و پنجه نرم مي كرد. تاريخ نگارش اين اثر را 1826 ، يعني يك سال پيش از مرگ بتهوون ذكر كرده اند.
در ضمن آخرين دست نوشته گم
شده بتهوون در سال 1999 در " كورن وال " كشف شد و به قيمت 166500 پوند در " سد باي " به فروش رسيد

 برگزاری چند جشنواره در ابهام

پیش از این قرار بود با بودجه مصوب شده توسط رئیس جمهور، جشنواره موسیقی معلولان برگزار شود، همچنین جشنواره موسیقی جوان که سال پیش نیز برگزار نشد، پیش از این قرار بود امسال در شهریورماه برگزار شود، تا امروز برگزار نشده است.

در حال حاضر در ایران جشنواره های معدودی در زمینه موسیقی همچون جشنواره بین المللی موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی، جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین  و جشنواره موسیقی بانوان هرساله برگزار می شود. در طول سالهای گذشته جشنواره موسیقی جوان نیز از جمله جشنواره هایی بود که به صورت مداوم برگزار می شد و تا دوسال پیش این جشنواره همچنان با روندی مثبت به کار خود ادامه داد، اما سال گذشته پس از کش و قوس بسیار این جشنواره دوره ششم خود را سپری نکرد. این در حالی بود که دبیر این جشنواره در ابان پارسال طی گفت و گویی با "مهر" اعلام کرده بود: درست است که برگزاری این دوره جشنواره موسیقی جوان با تاخیر روبرو شده است ، اما در حال حاضر مسئولین مرکز موسیقی مشغول بررسی جشنواره های قبلی موسیقی جوان هستند و امیدواریم بتوانیم موانع را برداریم و مشکلات را حل کنیم.

وی با تاکید براین نکته که جشنواره موسیقی جوان، تنها جشنواره ای است که در آن گروه های موسیقی پاپ با هم به رقابت علمی می پردازند، گفته بود: ما در مورد تمام مسائل با روسای مرکز موسیقی ارشاد صحبت کرده ایم و در حال حاضر توانسته ایم نظر آنها را راجع به برگزار نکردن این جشنواره از بین ببریم، اما می توان گفت که مشکلات به وجود آمده نیز تا حدی طبیعی می نمود چون مسئولین  جدید مرکز با این جشنواره آشنایی نداشتند. خوشبختانه در حال حاضر توجیه شده اند.

سریر همچنین درپایان آن گفت وگو اعلام کرده بود که هفته آینده تصمیم نهایی در زمینه برگزاری جشنواره گرفته می شود

دکتر سریر امروز در پاسخ  به این سوال که آیا جشنواره جوان دیگر برگزار نمی شود، اعلام کرد که جشنواره موسیقی جوان امسال حوالی اواخر آبان یا آذر ماه برگزار خواهد شد و ما در اواخر هفته آینده جلسه ای را با شورای سیاست گذاری مرکز موسیقی در مورد مسائل مختلف این جشنواره نهایی خواهیم کرد. اما به هر حال امسال این جشنواره برگزار خواهد شد.

وی در مورد دلیل برگزار نشدن جشنواره جوان در سال گذشته گفت: ما تصمیم داشتیم تا جشنواره را در بهار برگزار کنیم، بهار شد تابستان و به روزهای انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شدیم و برگزار نشد!

از سویی با توجه به اینکه امسال برگزاری جشنواره موسیقی فجر به دلیل همزمانی ماه محرم با ایام برگزاری آن در دیماه خواهد بود و هنوز جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین نیز برگزار نشده است، برگزاری جشنواره موسیقی جوان، کمی بعید به نظر می رسد

سال گذشته نیز پیش از آمدن دولت جدید، خاتمی بودجه جشنواره مسیقی معلولین را تصویب کرد و در ضیافت شامی که به همت معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد به برگزارکنندگان آن قول هرگونه مساعدت را داد، اما هنوز این جشنواره به دلایل نامعلومی برگزار نشده است. این جشنواره قرار بود طی سالهای گذشته با نام "مهرآهنگ" برگزار شود و همچنان پرونده آن باز است.

همچنین اولین جشنواره موسیقی دانشگاهی از جمله جشنواره هایی است که از سال گذشته تا به حال قرار بوده است که برگزار شود، اما امسال نیز با همزمانی انتخابات ریاست جمهوری برگزاری این جشنواره موکول به آینده شده است.

"رامین آزاد آور" رئیس آکادمی موسیقی تهران و دبیر این جشنواره پیش از این در در گفت وگو با خبرنگار موسیقی "مهر"، گفته بود : قرار بود که این جشنواره با محورهایی که پیش از این اعلام کرده بودیم، اواخر بهار امسال منتشر شود، اما به دلیل همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری ما برگزاری جشنواره را به تابستان موکول کردیم او همچنین زمانی را که برای برگزار ی جشنواره در نظر گرفته بود را شهریورماه  ذکر کرد.

قرار بود این جشنواره در شکل تخصصی در دو رشته گیتار به عنوان ساز جهانی و سنتور به عنوان ساز ایرانی، برگزار شود. در رشته گیتار، هنرجویان سبک های فلامنکو، کلاسیک و موسیقی روز( پاپ) با هم به رقابت بپردازند و در رشته سنتور در دو شیوه ردیف نوازی و قطعه نوازی هنرجویان با هم رقابت کنند.

به هر حال هنوز این جشنواره ها تکلیف مشخصی ندارند و پی گیری های انجام شده تا به امروز نتیجه ای را در بر نداشته است.

تمرین های اپرای مانی و مانا آغاز می شود

 

از دو هفته آینده تمرین های اپرای مانی و مانا به آهنگسازی حسین دهلوی و رهبری علی رهبری در تالار وحدت آغاز می شود. اپرای مانی و مانا که چند سالی است قرار است در صحنه تالار وحدت اجرا شود و به دلایل مختلفی از جمله هزینه بالای آن تا به حال اجرا نشده است، امسال بالاخره به روی صحنه می رود

این اپرا که با پیگیری های مداوم آهنگساز آن از پایان ماه رمضان تمریناتش را آغاز خواهد کرد، به رهبری "علی رهبری" و اجرای ارکستر سمفونیک تهران و همراهی ارکستر کودکان و نوجوانان "پارس" به سرپرستی " ناصر نظر" اجرا می شود.

ارکستر بزرگ کودکان "پارس" ماه هاست که به صورت خصوص قسمت های مربوط به کودکان را تمرین می کنند و بعد از اتمام ماه مبارک رمضان، تمرینات جمعی خود را به همراه ارکستر سمفونیک آغاز خواهند کرد.

تعداد افراد مورد نیاز برای اجرای این اپرا 180 نفر تخمین زده شده اند که از این افراد به جز تعدادی از بزرگسالان، اغلب کودکان خواهند بود.

دهلوی" در مورد محتوای این اثر معتقد است که "مانی" و "مانا" اثری است همیشگی برای تمام کودکان ایران. در حال حاضر "علی رهبری" در کشور اتریش مشغول اجرای قطعاتی به همراه ارکستر وین است و تا دو هفته آینده به ایران باز می گردد تا تمرینات این اپرا و همچنین اجرای سمفونی مالر را آغاز کند.

داریوش طلایی و بررسی نوین ردیف های ایرانی

 

داریوش طلایی در مورد "بررسی نوین رویکرد به شیوه ردیف نوازی" سخنرانی می کند دوره سلسله نشست ها و کنسرت های پژوهشی مرکز موسیقی حوزه هنری به زودی آغاز می شود.

در این کنسرت های پژوهشی که طبق برنامه این مرکز تا پایان امسال در سه جلسه مجزا برگزار خواهند شد، استادان مختلف  موسیقی به بررسی موضوعات متقاوت موسیقی سنتی و نواحی ایران می پردازند و در ادامه آن گروه ها یا تکنوازان برنامه ای را اجرا می کنند.علی اکبر شکارچی" نوازنده برجسته کمانچه که به تازگی در سوئد نیز به اجرای برنامه پرداخته است، در مورد " ریتم خوانی" جدید سخنرانی می کند و ساز می زند.همچنین یکی از استادان فیزیک اتمی دانشگاه امیرکبیر نیز که در مورد مکتب اصفهان تحقیقات گسترده ای را انجام داده است، به ایراد سخنرانی در این زمینه می پردازد داریوش طلایی" آهنگساز، نوازنده و ردیف دان ایرانی نیز با موضوع " بررسی نوین رویکرد به شیوه ردیف نوازی" سخنرانی خواهد کرد.

پیش از این کنسرت های پژوهشی مرکز موسیقی حوزه هنری با نام " ققنوس" برگزار می شد که با استقبال بسیار خوبس مواجه شد و در انها بسیاری از چهره های شاخص موسیقی به خصوص موسیقی نواحی ایران به کشور معرفی شدند. قرار است که این سلسله نشست ها از نو آغاز شود.سه کنسرت پژوهشی یاد شده نیز با پایان یافتن ماه مبارک رمضان برگزار می شوند.

گروه موسیقی دانشگاه سوره مقطع فوق لیسانس تاسیس می کند

 

گروه موسیقی دانشگاه سوره که در مقطع کارشناسی آن تعطیل شده است، مقطع کارشناسی ارشد تاسیس می کند گروه موسیقی دانشگاه سوره که در حال حاضر دوسال است تعطیل شده و تنها دانشجویانی که ورودی سال 81 بوده اند، در آن مشغول به تحصیل هستند، در مقطع کارشناسی دانشجو نمی پذیرد.

این گروه که به جز گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و گروه موسیقی دانشکده هنر، تنها گروه موسیقی در ایران بود، با رفتن رئیس گروه موسیقی این دانشگاه، و تغییر استادان این دانشگاه، وزارت علوم نیز این گروه را در حد صدور مدرک کارشناسی ندانست.

استادان قدیمی این گروه موسیقی نظیر دکتر شاهین فرهت، علیرضا مشایخی، علی اکبر شکارچی، بابک بیات، هما سادات افسری، کامبیز روشن روان و جمعی از موسیقیدانان شاخص ایران، تصمیم گرفته اند تا از نو این دانشکده را پویا کنند تا این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد دانشجو بپذیرد.طرح های اولیه این برنامه به وزارت علوم ارائه شده است و قرار است که گرایش های جدیدی چون" تربیت مدرس موسیقی" و " ردیف شناسی" در این مقطع به وجود بیاید.  در عین حال، شنیده شده است، دانشگاه سوره به دانشجویان موسیقی این دانشگاه تا سال 85 فرصت داده است تا فارغ التحصیل شوند و در غیر این صورت به دانشگاه آزاد اسلامی منتقل خواهند شد.

حسین زمان کنسرت می دهد

 

حسین زمان بعد ماه مبارک رمضان در تهران و شهرستان ها به اجرای کنسرت می پردازد حسین زمان بعد ماه مبارک رمضان  در تهران و در شهرستانهایی چون شیراز، اصفهان کنسرت می دهد.

زمان در این اجرای موسیقایی، قطعاتی از آلبوم های گذشته خود چون "مشق عشق"، افسانه،شب دلتنگی ، قصه شب، شاپرک را به همراه قطعاتی از آلبوم "قصه نگفته" را اجرا می کند.شایان ذکر است، آلبوم "قصه نگفته" حسین زمان عید فطر منتشر می شود. در این آلبوم قطعاتی نظیر قصه نگفته، هراس، کودک فردا، هبوط ، از تو خوندن، دریا، عسل و ایران ایران را در آلبوم  گنجانده شده است که قطعه " ایران ایران " بازخوانی قطعه مرحوم " مازیار " است. همچنین دیگر اشعار این آلبوم را افشین سرفراز، اکبر آزاد، رضا اشعاری سروده اند.

محمد رضا درویشی با کتاب سازشناسی ایرانی می آید

 

کتاب "سازشناسی ایرانی" با همکاری "محمد رضا درویشی "و "ارفع اطرایی" منتشر می شود کتاب " سازشناسی ایرانی " در دو بخش و با همکاری "محمد رضا درویشی" و " ارفع اطرایی " توسط انتشارات " ماهور " عرضه می شود.

این کتاب در دو بخش سازهای ملی و سازهای بومی نوشته شده است که بخش سازهای ملی آن که شامل تمام سازهای ملی چون تار،سه تار ،کمانچه،سنتورو...را اطرایی و بخش سازهای بومی و محلی آن که شامل سازهایی چون دوتار،تنبور و....را درویشی نوشته است.خاطرنشان می شود، این کتاب به سفارش شورای کتاب آموزش و پرورش تهیه شده است.

کنسرت گروه صفا در اروپا و آمریکا

 

گروه های موسیقی سنتی "صفا" و "صفاهان" در آمریکا، هلند و آلمان به اجرای برنامه موسیقی می پردازند "حمید شیخ بهایی" سرپرست گروه های "صفا و صفاهان" که هر دو در اصفهان به فعالیت در زمینه موسیی سنتی ایران می پردازند،  ضمن اعلام این خبر افزود: ما پیش از این نیز در کشورهای مختلف به اجرای برنامه پرداخته بودیم ، خوشبختان گروه های ما از جمله گروه های شناخته شده در زمینه موسیقی به شمار می آیند.

وی در مورد این گروه ها گفت:  گروه صفا گروهی است 8 نفره که تنها در اجرای قطعات سنتی فعالیت دارد و گروه صفاهان گروهی است متشکل از بانوان کوبه ای نواز. این گروه 20 نفره هستند و علاوه بر اجرای قطعات موسیقی سنتی، قطعاتی از موسیقی محلی نیز کار می کنند. آهنگسازی این گروه را "حمیدرضا نعینی فر" به عهده دارد و آهنگسازی قطعات صفا را علاوه بر خودم "بهمن بابایی" انجام می دهد.شیخ بهایی در مورد این کنسرت های موسیقی خاطر نشان کرد: از روز 19 اکتبر(27 مهرماه) تا 22 نوامبر(اول آذرماه) در کشورهای آمریکا، آلمان و هلند به اجرای قطعات موسیقی می پردازیم.

 

خاطره پروانه کنسرت می دهد

 

گروه یاران به سرپرستی " افلیا پرتو " و خوانندگی " خاطره پروانه " آذر ماه کنسرت می دهد خاطره پروانه یا هنرنمایی گروه "یاران" به  سرپرستی " افلیا پرتو "  این روزها خود را برای اجرای موسیقی در آذرماه آماده می کند. گروه موسیقی " یاران " ، این اجرا را به دعوت انجمن خیریه " رعد " ترتیب داده و در آن خاطره پروانه با نوای پیانو افلیا پرتو و دف نوشین عقیقی، قطعاتی قدیمی را اجرا خواهد کرد.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()