فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢٦
 

موسيقی روزهای آخر هفته.......

 آخرین روزهای این هفته و همچنین هفته آینده روزهای پر کاری برای گروه های موسیقی گلاسیک خواهد بود، این در حالی است که در هفته گذشته، بیشتر اجراها به گروه های موسیقی سنتی و محلی اختصاص داشت، اگرچه، به دلیل وقوع حادثه جانکاه هواپیمای حامل خبرنگاران، بسیاری از کنسرت ها لغو شد و به روزهای آینده موکول شده است.

گروه موسیقی کلاسیک " کادنس " (کوینتت) به رهبری "آرمن باباخانیان" در تالار وحدت تهران قطعاتی از موسیقیدانان مطرح جهان را اجرا می‌کند.
 دراین کنسرت که روزهای ۲۸ُ(۲۹ و ۳۰ آذر ماه جاری با همکاری انجمن موسیقی ایران و باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات برگزار می‌شود، ارکستر تحت رهبری باباخانیان قطعاتی از "شوستاکوویچ"،" ویوالدی"،" پیازولا"،" خاچاطوریان" و" کومیتاس" را اجرا خواهد کرد. زمان اجرا ساعت ? ???خواهد بود.


*
همچنین کوارتت زهی گروه غلامیان در کنسرتی با نام "شب موسیقی" به اجرای اثار موسیقی کلاسیک خواهد پرداخت . این برنامه در آخرین روزهای هفته در فرهنگسرای قانون واقع در شهرک قدس(غرب) تهران برگزار خواهد شد .

" دانیال جورابچی" ،" آرش رسولیان" و "آبتین رسولیان" به همراه "سارا نظامی" با اجرای آثاری از " شوستاکویچ "، "ساسان کلپایی" ( هایدن – موزارت ) در این اجرا به اجرای اثار موسیقی خواهند پرداخت .همچنین در این احرا قطعه تصویری تنگیز شاولوخاشویلی به اجرا در می آید .

*
" بهرام آقاخان" نوازنده گیتار قرار است  تا پس از سال ها رسیتال گیتار برگزار کند. در این رسیتال گیتار اثاری از "وی سنت آمیگو"،" پاکو دلوسیا"،" توماتیتو" و همچنین آثاری از خود را به اجرا در می آید و" امیر عبداللهی " و " مهدی محقق "وی را در این اجرا همراهی خواهند کرد .

اجرای او در آخرین روزهای هفته آینده خواهد بود.
*
گروه موسیقی کادو نیز قرار بود در طول این هفته به اجرای برنامه بپردازد اما به دلیل واقعه اسفناک سقوط هواپیمای سی ???  ایران این برنامه به احترام حادثه دیدگان این واقعه به تاخیر افتاد . این اجرا قرار بود در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در تالار فارابی تهران به روی صحنه برود که به دلیل حادثه سقوط هواپیما و درگذشت عده ای از هموطنان،  این اجرا به روزهای آینده موکول شد .  تاریخ دقیق این اجرا در روزهای آینده متعاقبا اعلام خواهد شد .

*

گروه موسیقی سنتی آژنگ نیز از روز گذشته کنسرت هایشان را در فرهنگسرای اشراق تهران آغاز کرده اند. در این گروه که سرپرستی آن را "مجید مولانیا" بر عهده دارد ،" رضا عابدیان" کمانچه ،"علی داوری" نی،" اکبر اسماعیلی پور"بم تار ،" مجید قاسمی"دف ،دایره و کوزه " مرتضی زنداوری" تنبک ،"مجید قاسمی" و "میثم ابراهیمی"  سه تار  به اجرا  می پردازند .

خوانندگی این اجرا را "مرتضی منفرد" بر عهده خواهد داشت و در آن مرکب نوازی در دستگاههای ماهور ، نوا ،افشاری و سه گاه اجرا خواهد شد.

*
این در حالی است که هفته گذشته گروه موسیقی "صهبا" در دانشگاه امیر کبیر به صحنه رفت.  این برنامه در بخش های  دونوازی، سه نوازی و گروه نوازی به اجرا در امد . قطعات این برنامه از  بزرگانی همچون غلامحسین بیگجه خانی، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور بود که بصورت چند صدایی به اجرا گذاشته شد.

در این اجرا  محمدرضا قبادی (تار، سه تار) سجاد پورقناد (سه تار، تار، بمتار) علی نجفی ملکی (نی و سرپرست گروه) سعید رحیمی (سنتور) مجید حسینی پناه (تنبک) اشکان کمانگری (آواز) و حسین سلیمانی (کمانچه)  به عنوان نوازنده به اجرای برنامه پرداختند.

*
 لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر نیز تا پایان این ماه قرار است که فرهنگسرایی را با نام خودش افتتاح کند. در این فرهنگسرا علاوه بر موسیقی کلاسیک، به هنرجویان موسیقی ایرانی، اتنو موزیکولوژی و موسیقی مذهبی آموزش داده می شود.خبرنگاران از فرهنگسرای موسیقی چکناواریان دوشنبه بیست و هشتم آذر ماه دیدن می کنند.


لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در این باره گفت: در این فرهنگسرا فقط قرار نیست به موسیقی کلاسیک پرداخته شود، موسیقی ایرانی، اتنو موزیکولوژی، موسیقی مذهبی و انواع دیگری نیز آموزش داده می شود.
ساختمان این فرهنگسرا شامل سه طبقه 200 متری است که در خیابان استاد شهریار واقع شده است. این ساختمان همچنین سالن کوچکی برای اجراهای محدود و تمرین های گروهی دارد. این فرهنگسرا به زودی افتتاح و از دی ماه فعالیت رسمی خود را آغاز می کند.

*

همچنین گروه موسیقی "دالغا" به سرپرستی "چنگیز مهدی پور" به زودی در نخجوان و باکوی آذربایجان به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

"دالغا" در این برنامه قطعات اصیل فولکلور آذربایجانی را با تنظیم جدید "چنگیز مهدی پور" به همراه دو قطعه از ساخته‌های سرپرست گروه و چند قطعه دیگر را به اجرا درخواهد آورد.
"عاشیق محبوب خلیلی"، خوانندگی این قطعات را بر عهده دارد. احتمالا این گروه در بخش جنبی جشنواره موسیقی فجر سال جاری نیز برنامه خواهد داشت.  گروه موسیقی دالغا فروردین سال آتی نیز در اتریش نیز به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
"فرخ مهدی پور"، "جلیل حمیدی"، "ناصر تقی پور تبریزی" و" مجید رحیمی پور" به عنوان نوازنده در این گروه فعالیت می‌کنند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۱٦
 

 

 دولت موسیقی را یک کالای تجملی- نه فرهنگی- می شناسد
شاید اگر ناشرین موسیقی اتحادیه ای داشتند، مشکلات نشر موسیقی حل می شد، اما مجوز هر اتحادیه ای را باید وزارت کشور تایید کند و وزارت کشور هم، موسیقی را به عنوان یک کالای تجملی می شناسد و از این حیث نمی توان برای آن اتحادیه ای مجزا تاسیس کرد.

بهرنگ تنکابنی، تهیه کننده موسیقی و سردبیر نشریه موسیقی فرهنگ وآهنگ، ضمن بیان این مطلب افزود: نشر موسیقی در ایران از چند سو دچار بیماری است. اول اینکه متاسفانه سیستم نشرموسیقی ما سیستم توزیع سنتی دارد که همین سیستم هم بازار نشر را هدایت می کند.

وی افزود: یک ناشر موسیقی، زمانی که بعد از گذشت ازهفت خوان اخذ مجوز و تولید اثر موسیقایی تا رسیدن به مرحله ضط و... به نشر موسیقی می رسد، تازه با یک سیستم از کار افتاده پخش که به شیوه صد سال پیش عمل می کنند، مواجه می شود. به قول یکی از ناشران برجسته موسیقی ایران، سیستم پخش و نشرموسیقی ایران، با یک موتوری پیش می رود و اگر این فرد در راه، تصادف کند یا هر حادثه ای برایش پیش بیاید، همه متضرر می شوند. سیستم توزیع موسیقی ما با ویزیتوری پیش می رود.

این عضو هیات مدیره انجمن موسیقیدانان نیاوران خاطر نشان کرد : متاسفانه مراکز پخش، فضایی را به وجود آورده اند که اثر موسیقی نه به موقع، به دست ناشر می رسد و نه به دست خریدار.علاوه بر این در همه جای دنیا، سیستم توزیع موسیقی از طرق دیگری نیز کارش را پیش می برد که می توان به اینترنت، موبایل و ابزارهای مختلف پخش موسیقی اشاره کرد. ضمن توزیع موسیقی از این راه ها، تمامی حقوق ناشر و هنرمند نیز پرداخت می شود. اما متاسفانه در ایران، کپی رایت نیز در کنار دیگر چیزها، رعایت نمی شود.

تنکابنی ادامه داد: از دیگر مشکلات بخش نشر موسیقی، می توان به مشخص نبودن وضعیت قیمت گذاری محصولات تا قرارداد با موسیقیدانان و فروش کالا اشاره کرد. ببینید، ناشرین خصوصی در حال حاضر این کار را به عنوان شغل اصلی خود انجام می دهند و در مقایسه با ناشرین دولتی کارشان از کیفیت بالاتری برخوردار است. در این میان، ناشرین مختلف دولتی با هنرمند روبرو می شوند و قیمت های بالا را برای بستن قرارداد به او پیشنهاد می دهند. اگرچه بسیاری از هنرمندان، خودشان نوع عرضه آثار موسیقی بخش خصوصی را در مقایسه با بخش دولتی  بهتر می دانند، اما نبود یک اتحادیه برای ناشرین موسیقی، معضلی اساسی است که امکان معین کردن قیمت های مشحص و حل دیگر مشکلات را به آنها نمی دهد.

وی افزود: در میان عامه مردم ، کلمه " نشر" تنها آنها را یاد کتاب و مطبوعات می اندازد و کسی یادی از موسیقی نمی کند و بیشتر این مشکل به دلیل نبود اتحادیه ای مشخص برای تولید کنندگان و ناشرین موسیقی است.

این تهیه کننده موسیقی که تا کنون آثاری چون " ضرب تار" و " آواز ماتادورها" را منتشر کرده است ، در مورد نقش حما یت های دولتی برای حل این مشکلات گفت : حمایت دولتی حداقل و حداکثر دارد. حداقل کمکی که دولت می تواند به ناشرین موسیقی بکند این است که برای ناشرین و حقوق نشر قانونگذاری کند تا ناشر موسیقی، برای اخذ مجوز یک آلبوم ، ماه ها معطل نماند. همچنین می تواند در کنار برگزاری جشنواره های موسیقی مثل " فجر"، نمایشگاهی را برای عرضه آثار موسیقی برپا کند.

وی افزود : دولت، تنها کاری که کرده است این بوده است که ناشرین موسیقی را از پرداخت مالیات معاف کرده است، اما بسیار بهتر بود اگر که این مالیات را دریافت می کرد، اما سی دی فروش های غیرقانونی را از کنار خیابان جمع می کرد. به ناشرین موسیقی یک برچسب یا مثلا هولوگرام می دادند و می گفتند که باید آن را روی تمام آثار منتشره آن شرکت بچسبانید و اگر اثری این آرم را نداشته باشد فروش آن غیرقانونی است و فروشنده باید با قانون طرف شود. اما متاسفانه هیچ اقدامی برای جمع آوری سی دی های غیر قانونی نمی شود و ضرر آن تنها ه موسیقیدان و ناشر برمی گردد.

تنکابنی خاطر نشان کرد: به وجود آمدن  هر اتحادیه ای  باید از سوی وزارت کشور دنبال شود. وزارت کشور هم موسیقی را به عنوان یک کالای تجملی می شناسد و از این حیث نمی توان برای آن اتحادیه ای مجزا تاسیس کرد. در حال حاضر پست یک کیلو کتاب به خارج از ایران، کیلیویی چهارهزارتومان است، درحالی که پست یک کیلو سی دی به دلیل کالای تجملی بودنش کیلویی نه هزار تومان است.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٥
 

چکناواريان و خبرنگارها

امروز لوريس چکناواريان رهبر ارکستر معروف که بيشتر از هر کسی توی ايران توی تالار وحدت به صورت مفتی کنسرت داده ....در جمع خبرنگاران که به مناسبت برگزاری فستيوال موتسارت دور هم جمع شده بودند...........حسابی ما رو گير آورد و هرچی دلش خواست به ما گفت.........

ايشون فرمودن.....قراره در کتاب جهانی موتسارت اسم ايران هم بياد....در اين ديکشنری خيلی خوبه که اسم ما هم هست!!!!

دو: قراره در سال ۲۰۰۷ يک کنسرت خيلی خيلی مهمی به مناسبت بزرگداشت من در ژاپن برگزار بشه.....

 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۳
 

حالا حالاها فکر کنم همه اخبار درگير آقای شجريانه......اينو مرضيه نوشته....بخونين....

 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()