فلوت سحرآمیز

جشنواره های موسیقی که دیگر برگزار نمی شوند
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۱
 

سلام... گزارشی که در پی می آید درباره جشنواره های موسیقی ای است که به فراموشی سپرده شده اند که برای روزنامه خبر نوشتم. اگر دوست دارید می تونین از طریق این لینک مطلب رو روی سایت روزنامه بخونین. 

... یکی یکی فراموش می شوند

اگر قرار باشد که به جز جشنواره موسیقی فجر که بیست و چند دوره از برگزاری آن می گذرد، تنها چند جشنواره موسیقی مهم دیگر را در ایران نام ببریم ناچار از یادآوری جشنواره موسیقی مقامی-نواحی، جشنواره موسیقی جوان و جشنواره موسیقی بانوانیم. سه جشنواره ای که سالهاست دیگر برگزار نمی شوند. چند روز پیش در حالی که انتظار می رفت امسال دیگر جشنواره موسیقی بانوان "گل یاس" بار دیگر استارتش را در آخرین روزهای تیرماه بزند، بار دیگر خبر از لغو برگزاری آن رسید. این در حالی بود که با توجه به محدودیت بانوان در اجرای موسیقی ، توقع برگزاری هرساله این جشنواره که حداقل محفلی بود برای دوستداران موسیقی بانوان از سوی موسیقیدانان زن توقعی بود به جا.  

نه تنها جشنواره موسیقی بانوان که چندین جشنواره موسیقی دیگر نیز چندسالی است که به دلایلی عجیب یا نامعلوم، دیگر برگزار نمی شوند که چندین و چند جشنواره دیگر نیز از برگزاری بازمانده اند. جالب ایتجاست که پیش از این براساس تصمیم دبیرخانه دائمی جشنواره قرار بود جشنواره‌هایی که وزارت ارشاد آنها را برگزار می‌کند، به 3 جشنواره موسیقی فجر، جوان و آیینی-‌نواحی خلا‌صه شود و جشنواره‌های کوچک‌تر نیز در دل این جشنواره‌ها جای گیرند. اما ظاهرا این تصمیم گیری، چرخشی 180 درجه ای پیدا کرده و باعث شده چندین و چند جشنواره موسیقی در دل یک جشنواره خلاصه شوند. در این گزارش سعی شده است نگاهی اجمالی به پدیده ظهور و فراموشی جشنواره های موسیقی در ایران شود.

نام جشنواره

تعداد دوره برگزار شده

آخرین سال برگزاری

نهاد برگزار کننده

دلیل عدم برگزاری

جشنواره موسیقی مقامی-نواحی ایران

6 دوره

83

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

نامعلوم-تبدیل شدن به بخشی از جشنواره موسیقی فجر

جشنواره موسیقی جوان

6 دوره

86

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

کمبود بودجه

جشنواره موسیقی بانوان

7 دوره

84

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

نامعلوم-تبدیل شدن به بخشی از جشنواره موسیقی فجر

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین

16 دوره

85

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

کمبود بودجه

جشنواره موسیقی پاپ

2 دوره

78

منطقه آزاد کیش

نامعلوم

جشنواره موسیقی بانوان آوای مهر

2 دوره

87

سازمان فرهنگی هنری شهرداری-نغمه شهر

نامعلوم

جایزه فرهاد

هنوز برگزار نشده

قرار بود سال 85 برگزار شود

خصوصی

نامعلوم

جشنواره ترانه

هنوز برگزار نشده

قرار بود امسال برکزار شود

سازمان فرهنگی هنری شهرداری

نامعلوم

دوسالانه موسیقی جهان اسلام

هنوز برگزار نشده

قرار بود سال 85 برگزار شود

فرهنگستان هنر

کمبود بودجه

جشنواره آهنگسازی دانشجویان

1 دوره

86

مرکزموسیقی حوزه هنری

نامعلوم

 

جشنواره موسیقی جوان

جشنواره موسیقی جوان که دو سال گذشته ششمین دوره اش را برگزار کرد، امسال در حالی برگزار نمی‌شود که پیش از این مسوولا‌ن امور هنری وزارت ارشاد آن را یکی از زیربنایی‌ترین جشنواره‌های هنری کشور اعلا‌م کرده بودند.  ان جشنواره که محل کشف استعدادهای جدید و جوان موسیقی ایران خوانده می شد پیش از این نیز چندین و چند سال دچار وقفه شده بود و بین برگزاری پنجمین دوره و ششمین دوره اش وقفه ای چندساله افتاد. پیش از این محمدحسین ایمانی‌خوشخو معاون هنری ارشاد اعلا‌م کرده بود که این جشنواره بستر موسیقی آینده ما است. به همین دلیل من از استادان این رشته تقاضا می‌کنم رهبری گروه‌های جوان را بر عهده بگیرند زیرا موسیقی، هنر فاخری است و از ابتدا مورد حمایت دولت نهم قرار دارد. ایمانی حتی تا آنجا پیش رفته بود که به برگزیدگان این جشنواره وعده تسهیل در ورود به دانشگاه‌های موسیقی را داده بود و اعلام کرده بود که با وزارت علوم وارد مذاکراتی شده‌ تا این جشنواره  را به یکی از کانال‌های ورود این هنرمندان جوان به دانشگاه تبدیل کند. جالب اینجاست که محمدحسین احمدی مدیرکل سابق دفتر موسیقی ارشاد هم جشنواره موسیقی جوان را اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین جشنواره موسیقی در کشور اعلا‌م کرده بود.

جشنواره موسیقی بانوان (گل یاس)

خبری که هفته گذشته بار دیگر دل هنرمندان موسیقی زن را آزرد این بود؛"برگزاری جشنواره موسیقی بانوان که هرساله به مناسبت تولد حضرت فاطمه (س) برگزار می‌شد، امسال نیز برگزار نخواهد شد." این در حالی است که سالیان سال  بانوان موسیقیدان ایرانی که جایی را جز اجراهای خصوصی و بسیار محدود برای بانوان ندارند عادت کرده بودند تا در ایام تولد حضرت فاطمه (س) و روز مادر هفته ای را میزبان علاقمندانشان باشند و در جمع بانوان علاقمند به موسیقی به اجرای قطعات بپردازند. این جشنواره در آخرین دوره هایی که برگزار شد، توانایی جذب گروه های بانوان شهرستانی را هم پیدا کرده بود و چندین و چند گروه کوچک و بزرگ از شهرستان های مختلف ایران در آن شرکت کردند. همچنین گروه های موسیقی نواحی، سنتی و پاپ نیز از گروه های شرکت کننده در این جشنواره بودند.

جشنواره موسیقی بانوان "آوای مهر"

در حالی که مرکز موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه نغمه شهر نیز یک جشنواره موسیقی بانوان را به نام "آوای مهر" به نوعی جایگزین جشنواره  "گل یاس" کرده بودند و دو دوره آن را با موفقیت برگزار کردده بودند طی روزهای گذشته اعلام شد که این جشنواره هم امسال به دلایل نامعلومی برگزار نمی شود. جشنواره موسیقی بانوان «آوای مهر» از 3 سال پیش همزمان با تولد حضرت فاطمه (س) و روز مادر برگزار می‌شد اما امسال روز تولد حضرت زهرا (س) سپری شدولی از برگزاری این جشنواره هنوز خبری نیست. به گفته برخی مسئولان این جشنواره هر ساله در چنین روزهایی افتتاح می‌شد اما امسال بر خلاف سال‌های گذشته دستور برگزاری آن ابلاغ نشده است.
مطابق گمانه زنی ها معلق بودن برگزاری این جشنواره از یکسو نشان از تغییر مدیریتی در معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری دارد و از سوی دیگر به نبود بودجه مربوط می شود.  آوای مهر سال گذشته به دبیری "ارفع عطرایی" برگزار شده بود.

جشنواره موسیقی نواحی

در حالیکه معاون هنری ارشاد پیش از این گفته بود  که جای خالی جشنواره موسیقی مقامی احساس می‌شود و اگر فرصتی باشد با تصمیم شورای راهبردی سال آینده به این مسئله پرداخته می‌شود، امسال هم جشنواره موسیقی مقامی و نواحی همچون چندین و چند دوره قبل برگزار نشد. جشنواره موسیقی نواحی ایران که چندین و چند دوره به دبیری محمدرضا درویشی در کرمان برگزار شده بود از جمله جشنواره هایی بود که نه تنها موسیقیدانان که حتی مسئولین هم به مفید بودن و منحصر بفرد بودن آن اذعان داشتند. در حال حاضر چندین و چند دوره است که این جشنواره تنها به بخشی از جشنواره موسیقی فجر به نام شب های ایران بدل شده است.
 
جشنواره موسیقی پاپ "ستاره طلایی"

جشنواره "ستاره طلایی" یا همان جشنواره موسیقی پاپ که پیش از این تنها دو دوره اش در سال های 77 و 78  در کیش برگزار شد و منجر به ظهور پدیده هایی چون محمد اصفهانی و مانی رهنما شده بود، سالهاست که دیگر برگزار نمی شود. این در حالی است که در سال 85 مدیرکل دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام  کرده بود که " به منظور انسجام گروه‌های موسیقی پاپ،سال آینده جشنواره موسیقی پاپ را برگزار می‌کنیم." اما بعد از آن  ایمانی اعلام کرد که جشنواره موسیقی پاپ در قالب جشنواره جوان برگزار می شود!

جشنواره ترانه

جشنواره موسیقی ترانه که پیشنهاد برگزاری اش در "شب های شهریور " سال گذشته داده شد قرار بود بار دیگر فعالیتش را از سر گیرد اما هنوز برگزار نشده. اهورا ایمان ترانه سرا که دبیری این جشنواره را تلویحا عهده دار است می‌گوید که با تغییراتی که در مدیریت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران روی داده باید روال راه‌اندازی جشنواره ترانه از سر گرفته شود و  مصر است این جشنواره را در سال 88 برگزار کند .

دوسالانه موسیقی جهان اسلام

از سال 85 تا کنون بیش از سه بار تاریخ برگزاری دوسالانه موسیقی جهان اسلام توسط "ایرج نعیمایی" دبیر آن اعلام شده است اما همچنان به دلیل عدم تامین بودجه برگزاری اش بلاتکلیف باقیمانده است.  این دوسالانه قرار است توسط فرهنگستان هنر برگزار شود و آخرین تاریخ اعلام شده برای آن اردیبهشت امسال اعلام شده بود.

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین از آن دست جشنواره هایی بود که حتی اگر وجه موسیقایی آن را در نظر نگیریم به لحاظ وجه معنوی قابل توجه بود. جای تعجب دارد که جشنواره ای که شانزده دوره آن با موفقیت و استقبال بی نظیری برگزار شده چطور به ناگاه تعطیل می شود. در این جشنواره که هربار در شهرهای مختلف ایران برگزار می شد گروه های مختلف از سراسر ایران با موسیقی های محلی شان شرکت می کردند.

جشنواره آهنگسازی دانشجویان

پس از برگزاری تنها یک دوره از جشنواره آهنگسازی دانشجویان ، دیگر خبری از ادامه برگزاری آن نشد. این در حالی است که قرار بود این جشنواره بخش های مختلفی را به خود اضافه کند و گسترش یابد اما به نظر می رسد که این روزها خبری از برگزاری دوره جدیدش در دست نیست.

جایزه فرهاد

الان حدودا دو سه سالی است که وعده برگزاری جشنواره فرهاد داده می شود اما به رغم اخذ تمامی مجوزهای لازم برای برگزاری ، این جشنواره به دلایل نامعلومی از برگزاری بازمانده است تا آنجا که حتی مکان و زمان احتمالی برگزاری آن هم معلوم نیست. جالب اینجاست که تا کنون بیش از 25 گروه برای حضور در این جایزه آثارشان را به دبیرخانه آن فرستاده اند.


 
comment نظرات ()
 
نگاهی به کنسرت های لغو شده در این روزهای ایران
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٧
 


موسیقی بای بای

در آستانه انتخابات ریاست جموهوری و بعد از جنجال هایی که رخ داد، بازار موسیقی بیش از همیشه کساد شد....گزارشی را که می خوانید برای مجله رویش که  این روزها بار دیگر فعالیتش را شروع کرده و همین روزهاست که منتشر شود نوشته ام که می خوانید:

در ایران حداکثر سالی 100 کنسرت برگزار می شود که خیلی از آنها در میانه راه به دلایل مختلف تعداد شب های اجرا یا سانس هایشان کاهش پیدا می کند. حالا اگر اتفاقی کمی غیرمترقبه تر از همیشه در روزگار بیفتد به نظر می رسد که اولین نمود بیرونی اش را در محافل فرهنگی-هنری روی موسیقی و ماجراهای آن می گذارد. در شرایط ایده آل، اگر ماه های حرام موسیقی (محرم و صفر و رمضان) به علاوه ایام فاطمیه و روزهای وفات و غیره در تابستان نیفتند، این فصل فصلی است مناسب تر از همیشه برای برگزاری کنسرت، به خصوص اگر برگزارکنندگان از ماه ها قبل به فکر رزرو فضای باز هم بوده باشند. با این حال هرچند روزهایی که در آنیم جزو دسته رسمی روزهای حرام موسیقی محسوب نمی شوند اما اغلب موسیقیدانان به این نتیجه رسیده اند که چندان حال و روز خوبی برای برگزاری کنسرت ندارند و همینطور یک بند اعلام انصراف از حضور در گروه ها یا لغو کنسرت هایشان را می دهند. جالب اینجاست که انواع و اقسام مریضی های نایاب همچون "تورم ناگهانتی حنجره"، "کسالت به دلیل شرایط فعلی" و...گریبان موسیقیدانان ایرانی و البته خارجی را گرفته است.

ارکستر ارمنستان

قرار بود که ارکستر ارمنستان که از چندین و چندماه پیش بذری اجرای کنسرت در ایران برنامه ریزی  کرده بود در روزهای 10تا 12 تیرماه امسال در تالار وحدت به روی صحنه برود اما  چند روز پیش مسئولان ارکستر ارمنستان تصمیم گرفتند به دلیل شرایط پیش آمده پس از انتخابات کشورمان این کنسرت را به زمان دیگری موکول کنند که این پیشنهاد با موافقت بنیاد رودکی هم روبرو شد.  حالا قرار است که این برنامه در مهرماه امسال و بعد از ماه رمضان اجرا شود. اجرای آثاری از حشمت سنجری ویژگی بارز این کسنرت بود که خیلی ها انتظار اجرای آن را کشیده بودند. 

هنگامه اخوان

سالیان سال است که هنگامه اخوان روی صحنه موسیقی حتی برای بانوان هم حاضر نشده. 10-15 سالی بود که هیچ خبری از اخوان در موسیقی نبود مگر شوراهای مختلفی که در آنها شرکت می کرد. بعد از اینهمه سال او تصمیم گرفته بود که کنسرت خیریه ای را در روزهای 11 و 12 تیر ماه در تالار وحدت برگزار کند اما او هم کنسرتش را لغو کرد. اخوان که نایب رئیس کانون خوانندگان خانه موسیقی است،  مشکل تورم حنجره اش را که سه چهار هفته دیگر طول می کشد دلیل لغو این کنسرت دانسته است.

 

آراز و رحیم شهریاری

برخی از گروه ها مثل گروه آراز به سرپرستی رحیم شهریاری هم برنامه تور های خارجی و هم کنسرت های داخلی شان به هم خورد. پیش از این قرار بود که این گروه قطعات موسیقی ترکی خود را از 15 مرداد در کانادا و آمریکا برگزار کند.  رحیم شهریاری می گوید:"ما همچنان منتظر مجوز وزارت ارشاد هستیم تا پس از آرام تر شدن اوضاع در تهران و تبریز برنامه هایی را برای هموطنان مان برگزار کنیم. "

 ارکستر موسیقی ملی

شاید عجیب ترین برنامه موسیقی که طی روزهای اخیر لغو شد برنامه ارکستر موسیقی کلی ایران بود. برنامه ای که از نزدیک به سه ماه پیش وعده برگزاری آن داده شده بود. کنسرتی از ساخته های کیوان ساکت به همراهی خودش و رهبری فرهاد فخرالدینی. در ابتدا کیوان ساکت نوازنده تار  اعلام کرد که شرایط موجود مناسب اجرای موسیقی نیست، به همین دلیل به عنوان سولیست گروه ارکستر ملی به صحنه نخواهم رفت.  سپس مرکز موسیقی اعلام کرد که هیچ تغییری در برنامه به وجود نیم آید. اما رد همان اثنی فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر موسیقی مکلی ایران هم اعلام کرد که کسالت دارد و نمی تواند برنامه را رهبری کند. دفتر موسیقی هم در پی این حرف، نامه ای به محافل خبری فرستاد که بیماری فخرالدینی هیچ ربطی به ماجراهای اخیر ندارد. بلافاصله فخرالدینی نامه را منتشر کرد که در آآن شرایط موجود را مناسب اجرای موسیقی نمی دانست و دلیل بیماری اش را ماجراهای اخیر ذکر کرد. بعد هم گفت که در حال حاضر تصمیمی برای زمان قطعی برگزاری این کنسرت در آینده ندارد. قرار بود که ارکستر از 28 خرداد سه شب کنسرت داشته باشد.

محمدرضا شجریان

آغازکننده ماجرای لغو کنسرت استادآواز ایران بود. شجریان که قرار بود به هرماه گروه موسیقی شهناز تابستان امسال چندین و چند کنسرت را در تهران و شهرستان ها برگزار کند، اعلام کرد که  در تابستان 88 در داخل کشور هیچ برنامه و کنسرتی نخواهند داشت. این در حالی بود که بعد از این خبر هم شجریان بار دیگر با نامه ای که به عزت الله ضرغامی مبنی بر عدم رضایتش برای پخش آثارش از صدا و سیما نوشت خبرساز شد . انصار نیوز هم طی نامه ای به او حمله شدیدی کرد. اما دفتر موسیقی هم ساکت ننشست و اعلام کرد که اصلا شجریان هیچ تقاضایی برای صدور مجوز کنسرت ارائه نداده بوده است.

رضا یزدانی

رضا یزدانی که تصمیم داشت در روز 16 و 17 تیر کنسرت بدهد و تمامی مجوزهایش را هم برای اجرای این برنامه در دست داشت، تصمیم گرفت تا به دلیل اوضاع پیش آمده کنسرتش را لغو کند و احتمالا آن را در مردادماه برگزار کند.

 قاسم رفعتی

گروه سمان به خوانندگی قاسم رفعتی که تازه تصمیم داشت خودش را با اتجرای کنسرتی در فرهنگسرای ارسباران معرفی کند، کنسرتش را در آستانه برگزاری لغو کرد. قرار بود سمانی ها در روزهای 28 تا 30 خرداد به صحنه بروند.  

خانه موسیقی

 

قرار بود که مثل نشست های ماهیانه همیشگی خانه موسیقی، دیدار هنرمندان و اعضای کانون های خانه موسیقی هفتم تیر ماه برگزار شود، اما این قرار به هم خورد. به خصوص اینکه دفتر خانه مویقی در خیابان فاطمی است.  

ارکستر ملل

روز پنجشنبه 28 خرداد روز ی بود که پیمان سلطانی تصمیم گرفته بو.د تا برنامه راپسودی بختیاری را در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار کند اما برگزاری این برنامه از طرف خود الرکستر لغو شد تا زمان مناسب‌تری برای اجرای آن پیش بیاید. سلطانی هم نامه نگاری اش بد نیست و او هم در نامه ای بعه صدا و سیما اعلام کرده بود که سرود ایران جوان یا همان وطنم وطنم را که نخستین سرود ملی ایران محسوب می‌شود و توسط او تنظیم دوباره و ساخته شده است را از سیما پخش نکنند.

کامکارها
کنسرت تهران گروه کامکارها که قرار بود اواخر تیرماه امسال برگزار شود نیز  از جمله دیگر کنسرت های لغو شده این روزهاست.  کامکارها از مدت ها قبل برای برگزاری این کنسرت در تهران برنامه ریزی کرده بود که به دلیل بروز شرایط نامناسب برنامه خود را به تعویق انداخت.

...

همه این لغو کنسرت ها در حالی است که چند روز پیش محمدرضا کارگر مدیر تالار وحدت اعلام کرد که تالار در سال جاری بیش تر میزبان هنرمندان موسیقی خواهد بود چرا که مکان‌های اجرای موسیقی بسیار کم‌ تعداد هستند! به نظر می رسد که مسئولین دفتر موسیقی در این روزها اصلا امیدوراری شان را از دست نداده و کوچه علی چپ را به عنوان بهترین مکان اجرای برنامه برگزیده اند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()
 
موسیقی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۳
 

سلام دوستان...

این مطلب رو برای مجله مشق آفتاب در آستانه انتخابات نوشته بودم....امیدورام خوشتون بیاد...اگرچه خودتون این روزها اخبار جدیدتر رو بهتر می دونید، کنسرت های زیادی که لغو شدن و یا مجروح شدن یغما گلرویی توی همین ماجراهای روزهای اخیر با چاقو.

 کوش کوش کوش کاندیدای من کوش؟

این روزها دیگر نمی شود منکر تاثیر شگرف موسیقی بر همه چیز شد. این را دیگر نه فقط من و شما می دانیم که سیساستمداران هم به خوبی از آن باخبرند و به طرق مختلف از آن بهره می برند. این روزها که تنور انتخابات ریاست جمهوری در ایران داغ است، تب اخبار و اطلاعات موسیقی ها و موسیقیدان هایی که یا قطعات انتخاباتی می خوانند یا از کاندیدای خاصی حمایت کرده اند یا جمایتی را تکیب کرده اند هم داغ داغ است. در هر حال حمایت اهالی موسیقی از یک کاندیدا چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت. حالا می خواهد ایران باشد یا هرجای دیگری. کافی است انتخابات آمریکا و حمایت مدونا، بونو، خواننده معروف گروه ایرلندی U٢، بیانسه، بروس اسپرینگستین، شکیرا، شریل کراو، استیوی واندر، گارث بروکس، اوشر، ، و مری جین بلیج، و بسیاری موسیقیدانان دیگر از "‌اوباما " را به یاد بیاورید. البته در آن هنگام و در گرماگرم پیکارهای انتخاباتی ، هنرمندان عرصه موسیقی ترانه‌های مشترکی را در حمایت از باراک اوباما اجرا کردند؛ از جمله قطعه‌های «آری ما می‌توانیم»، شعار انتخاباتی معروف باراک اوباما، و «ما یکی هستیم» که شعر آنها را «ویل. ی. آم» سروده بود و توسط هنرمندان موسیقی و سینما همچون جسیکا آلبا، رایان فلیپ، اسکارلت جوهانسون، جرج لوپز، جان لگیزامو، اریک بلفور و کیت والش اجرا شد.

طی یک ماهه گذشته جدای از قطعاتی که به صورت خاص ویژه انتخابات ساخته شده اند، اتفاقات زیادی موسیقی ایران را به انتخابات ریاست جمهوری پیوند زدند که در این گزارش کوتاه سعی شده است تیتروار سری به آنها بزنیم.

تعطیلی موسیقی

اولین عارضه ای که انتخابات ریاست جمهوری بر اوضاع و احوال و کلا زندگی اهالی موسیقی ایران برجای گذاشت تعطیلی بی چون و چرای آن بود. وزارت ارشاد اعلام کرد که تا 25 خردادماه هیچ کنسرتی برگزار نمی شود و هیچ مجوزی داده نخواهد شد. وقتی هم که اقشار مختلف موسیقی به این ماجرا گله کردند دفتر موسیقی نامه ای منتشر کرد که در آن ایام فاطمیه دلیل اصلی ندادن مجوز کنسرت ها ذکر شده بود.

سالار بلاتکلیف

به نظر می رسد که سالار عقیلی تکلیفش را برخلاف بسیاری از همکاران خودش معلوم نکرد. از ترانه قدیمی "وطن" که عقیلی آن را بازخوانی کرد بارها و بارها در تبلیغات میرحسین موسوی استفاده شد تا آنجا که خیلی ها از این ترانه به عنوان قطعه انتخاباتی میرحسین یاد می کنند، اما جالب اینجاست که در دومین فیلم مستند محمود احمدی نژاد، رسما از اجرای سالار از همین ترانه در همایش ایرانیان مقیم کشور استفاده شده بود و حتی احمدی نژاد در جایی از این فیلم هم در مورد موسیقی ایرانی که روح را به پرواز در می آورد صحبت می کند. البته ما پیش از این به یاد نداریم که ایشان در مورد موسیقی در طول این چهارسال صحبتی کرده باشند. به هر حال سالار عقیلی رسما اعلام کرده که از کاندیدای خاصی حمایت نکرده است، اما فعلا که اوضاع چیز دیگری را نشان می دهد.

خانه موسیقی در پی حق و حقوق

اهالی خانه موسیقی که اصولا علاقه ویژه به نوشتن نامه دارند، تصمیم گرفتند حالا که بحث انتخابات است، آنها هم از تمامی رئیس جمهورهای احتمالی حق و حقوقشان را مطالبه کنند. بنابراین نامه ای را در چندبخش به رئیس جمهور آینده مرقوم کردند و در آن به مسائلی چون آموزش موسیقی، کپی رایت موسیقی در ایران، ایجاد شغل و... اشاره کردند.

رضا صادقی و تکذیب در دقیقه نود

در حالی که اخبار قطعی ای از سوی ستاد مرکزی انتخاباتی احمدی نژاد مبنی بر همکاری رضا صادقی با آنها می رسید و حتی ترانه و آهنگ این قطعه هم مورد بحث بود، رضا صادقی کلا نه تنها حمایتش را تکذیب کرد بلکه اصل اجرای چنین قطعه و پیشنهادی را هم زیر سوال برد. صادقی گفت که پیشنهاد ساخت آهنگ برای نامزد‌های ریاست جمهوری را رد کردم و کلا شان هنرمند بالاتر از این است که بیاید و طرفدار یک کاندیدا شود.

ساسی مانکن پیشرو

بی شک آغازگر بحث موسیقی و انتخابات، رپر معروف زیرزمینی ساسی مانکن بود که در دیدار مهدی کروبی با هنرمندان حضور داشت و کلی هم خودش معروف تر شد و هم به عنوان یک خواننده زیرزمینی برای کروبی دردسر درست کرد آنقدر که او مجبور شد تا در مورد حضور ساسی مانکن پاسخ بدهد. اما بعد از آن در انواع و اقسام سایت ای اینترنتی خیل قطعات رپی بود که مشابه قطعات ساسی مانکن در حمایت از کروبی خوانده شده بود.

مهدی مقدم و پیشنهادات بی شمار

اصولا اینکه شما چقدر معروف هستید خودش مهم است. مثلا اینکه بدانیم مهدی مقدم کلا کجای موسیقی پاپ ایران ایستاده است مهم است حالا در ادامه اینکه ایشان بیاید و حمایتش را از کاندیدای خاصی تکذیب کند دیگر خیلی جالب است. مقدم که در چند سفر همراه با کروبی حضور پیدا و قطعاتی را هم اجرا کرده بود در میانه راه کلا زیر کارهایی که انجام داده بود زد و اعلام کرد:" از همه ستادهای انتخاباتی و به طور خاص از سوی ستاد آقای موسوی به من پیشنهاد فعالیت تبلیغاتی برای آن ها داده شد، ستاد آقای موسوی که اصلا از من خواستند در تمام سفرهای استانی ایشان به عنوان چهره موسیقی حضور داشته باشم، من اما ضمن ادای احترام به همه نامزدها، به آن ها جواب منفی داده ام و تأکید کرده ام که هیچ کاری با سیاست ندارم. به همین خاطر شایعه تبلیغ و خواندن برای آقای مهدی کروبی را که از طریق یکی از سایت های اینترنتی منتشر شد، به شدت تکذیب می کنم"!

بزرگان سبزپوش موسیقی

در حالیکه تنها چند خواننده و آهنگساز تلویزیونی(محمد میرزمانی، محمد بیگلری‌پور، کریم قربانی، محمدرضا علیقلی، شهریار فریوسفی، محمد گلریز و بیژن خاوری) از احمدی نژاد حمیت کردند، اغلب بزرگان موسیقی ایران در قالب لیستی 32 نفره مهدی آذرسینا، احمد ابراهیمی، بهداد بابایی، امیر بکان، مصطفی کمال پورتراب، داریوش پیرنیاکان، فردین خلعتبری، جلال ذوالفنون، کامبیز روشن روان، کیوان ساکت، حسام الدین سراج، محمد سریر،  پیمان سلطانی، مسعود شعاری، تقی ضرابی، داریوش طلایی، زیدالله طلوعی، حسین علیزاده، شاهین فرهت، محمود فرهمند، کیهان کلهر، داود گنجه ای ، کامبیز گنجه ای، پرویز مشکاتیان، هادی منتظری، جمال الدین ممبری، مهران مهرنیا، محمد موسوی(نی)، شهرام ناظری، حسن ناهید، ایرج نعیمایی و حمیدرضا نوربخش) حمایتشان را از میرحسین موسوی اعلام کردند. جالب اینجاست که در این لیست نام اغلب اعضای هیات مدیره های مختلف خانه موسیقی به چشم می خورد.

محسن نامجو و نخود هر آش

از آنجایی که نامجو همیشه احساس می کند در هر زمینه ای حرفی برای گفتن دارد، دم انتخابات هم ساکت ننشسته  از دیار غربت حرف ها و پیام هایش را راهی وطن کرده. او هم از دوره اصلاحات طرفداری کرده و نامه ای چندین و چندبندی را مرقوم کرده است.

یغما گلرویی و نامه انتقادی

یغما گلرویی ترانه سرای ایرانی جزو اولین افرادی از اهالی موسیقی بود که دست به قلم برد و با اشاره به اینکه طی این سالها عضو هیچ باند و دسته ای نبوده و از هیچ مزایای دولتی بهره نبرده است هم به شرایط موجود موسیقی ایران با دیدی بسیار انتقادی نگاه کرد و هم حمایتش را از میرحسین اعلام کرد. البته او در نامه اش به مسائلی چون موسیقی زنان هم اشاره کرد که در کمتر نامه ای به چنین جزئیاتی اشاره شده بود.

موسیقی فیلم های انتخاباتی

اگرچه درست و درمان معلوم نیست که موسیقی فیلم های انتخاباتی کاندیداها را چه کسی ساخته است یا حتی چه کسانی انتخاب کرده اند اما آنچه واضح است این است که در همه شان موسیقی نقش مهمی را بازی می کرد. حتی در فیلم محسن رضایی هم شیوه حماسی استفاده از موسیقی به خصوص هنگامی که حرف جنگ به میان آمد جالب بود. در فیلم میرحسین موسوی ترانه "وطن" حسابی خودنمایی می کرد و در فیلم احمدی نژاد ترانه فیلم اسکندر مقدونی اولیور استون. اینکه کارگردان بر اساس چه دلیلی این موسیقی را انتخاب کرده خودش جای کلی بحث دارد. در مستند کروبی اگرچه موسیقی لایتی کل فضا را پر می کرد اما موسیقی چندان فرصت عرض اندام را پیدا نکرد.

موسیقی قومی

به هر حال وقتی که کاندیدایی از اهالی یکی از پرجمعیت ترین اقوام ایرانی است، طبیعی است که موسیقی هم به فراخور همان حال و هوا استفاده شود. رحیم شهریاری آذری زبان هم دو سرود انتخاباتی را برای میرحسین موسوی به زبان آذری اجرا کرد تا "جان آذربایجان، جان ایران " و "یاشا من خلقی" دو قطعه ای باشند که آذری ها آنها را بخوانند و پای صندوق بیایند.

سمفونی انتخاباتی
در اینکه ما علاقه ویژه ای طی این سالها به ساخت سمفونی حالا با هر موضوعی نشان داده ایم شکی نیست اما اینکه در حمایت از یک کاندیدا هم سمفونی بسازیم داستان جالبی است. سهراب پورناظری به همراهی فردین خلعتبری سمفونی را با نام "فریاد خطر "ساخته اند و آن را در حضور میرحسین رونمایی کرده اند. پورناظری آواز این قطعه را می خواند و خلاصه کل این کار هدیه ای بوده به موسوی.

ترانه های در راه

ایران معدن گروه های موسیقی زیرزمینی است و همین باعث شده تا هر روز از هر گوشه و کناری قطعه ای بریا انتخابات ساخته شود، آنقدر که برخی از ترانه ها بلافاصله بعد از برگزاری مناظره های کاندیداها ضبط و اجرا شدند. در این راه خوانندگان و گروه های موسیقی زیرزمینی در روزهای انتخابات برای خودشان کار درست و حسابی دست و پا کرده اند و ترانه های جدید می سازند. حالا می خواهد مضمون این قطعات دعوت مردم به رای دادن به یک کاندیدا باشد یا حتی سوژه قرار دادن "چیز" گفتن میرحسین موسوی!

 


 
comment نظرات ()