فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢٠
 

اخبار امروز
علي معلم دامغاني: نشان دادن ساز چيز مهمي نيست

من مطمئن هستم که روزي اگر ساز را نشان مي دادند هيچ کس اينقدر روي آن حساس نمي شد.

علي معلم دامغاني، مسئول مرکز موسيقي صدا وسيما  ضمن بيان اين مطلب افزود:  جوان ها خيلي به اين مسائل توجه مي کنند. مسائلي که جاي اين همه بحث  ندارد. من قبول دارم که هر چيزي را که منع کنند، افراد روي آن حساس مي شوند. بنده مطمئن هستم اگر روزي ساز را نشان مي دادند هيچ کس آن را نگاه نمي کرد اما در حال حاضر چون اين قضيه در جامعه ما به هزار و يک دليل منع شده است ، همه روي آن پافشاري مي کنند. در حال حاضر قضيه نشان ندادن ساز از تلويزيون تبديل به يک مساله اساسي در موسيقي کشور شده است ، در حالي که اين مسئله کوچکترين ربطي به موسيقي ندارد.


وي در مورد دليل نشان ندادن ساز گفت:  صحبت شما يک صحبت انحرافي است و سوال مهمي نيست ، چون هدف ما از ساز صداي آن است و چوب و تخته آن مد نظر نيست. اگر  روزي من ببينم که به جاي يک قطعه خوشنويسي شده صداي قلم آن را پخش مي کنند ، يا به جاي نشان دادن يک منظره نقاشي صداي کاردک و قلم مو را پخش کنند، آن موقع بنده به اين موارد ايراد مي گيرفتم. اما در مورد موسيقي بايد بگويم که اگر موسيقي با رقص همراه باشد و آنوقت نشان داده نشود ، جاي ايراد دارد ، اما موسيقي در اصل براي گوش بوده و هست و نشان دادن ساز خيلي مورد مهمي نيست.

وي افزود: علم ، عمل و حال و هواي موسيقي به گوش مربوط مي شود و نه به چشم،  اما پيوسته از ما در مورد نشان ندادن اين چوب و تخته ها مي پرسند. باور کنيد که از سوي ما تلاش هاي فراواني شده است و خيلي فشارها به بخش هاي  سازمان وارد کرده ايم ، اما اين ميزان که  روي اين موضوع پافشاري مي شود ، گذشتن از حد متعادل است و افراطي است. هرچند مردم اينقدر بيکار نيستند که به اين مسائل بپردازند و اين کار افرادي است که يا کارشناس نيستند يا از ما دلتنگند و يا با شما دوست هستند.


وي به مسائل شرعي و فقهي در اين زمينه اشاره کرد و افزود: در فقه چند کار به عنوان مکاسب محرمه وجود دارد که يکي از اين کارها ساختن ساز است  چون معتقد بودند که ساز براي لهو لعب استفاده مي شود، اما در زمانه ما ماهيت اين مساله تغيير کرده است و ساز فقط براي اين کار استفاده نمي شود  و استفاده از آن در معيت برنامه هايي که حلال است ، آزاد شده است.  اما اگر در برنامه اي استفاده شود که مجلس لهو و لعب تداعي شود، باز از مکاسب محرمه محسوب خواهد شد و به حکم شرع نبايد پخش شود.
وي در پايان افزود: مي دانم که شما صحبت هاي بعضي از اساتيد و مردم را منعکس مي کنيد ، اما باور کنيد که ما نهايت سعي مان را در زمينه موسيقي در صدا و سيما مي کنيم، وبرنامه ريزان سازمان از ما راضي هستند و اينقدر که شما با ما دعوا داريد ، آنها با ما دعوا ندارند.

کنسرت موسيقي " ديوان عشق" برگزار مي شود
کنسرت موسيقي " ديوان عشق" از سوي موسسه "رهپويان صبا " در خانه هنرمندان برگزار مي شود.

اين کنسرت به اجراي قطعات موسيقي سنتي ايران اختصاص دارد.
در اين برنامه " ناصر کاوه " ديوان،  "فردين لاهورپور" ني و " فرهاد عندليبي"  دف مي نوازند.
کنسرت موسيقي ايراني " ديوان عشق "  در روزهاي پنجشنبه 23  مرداد و جمعه 24 مردادماه در محل خانه هنرمندان ايران  برگزار مي شود.
خاطره پروانه: موسيقي بانوان در طول سال اجرا شود
برگزاري جشنواره هايي مانند جشنواره "گل ياس" خوب است ، اما در صورتي که بيش از يک بار در طول سال برگزار شوند و اوضاع به اين شکل نباشد که سالن ها در زماني غير از جشنواره " گل ياس " و " جشنواره فجر" خالي باشند و گروه هاي موسيقي نتوانند کاري ارائه کنند و مجبور باشند تا زمان برپايي جشنواره صبر کنند.

"خاطره پروانه"  گفت : ما در حال حاضر گروه هاي موسيقي بانوان خوبي در کشور داريم  و به نظر من با توجه به مناسبت هاي زيادي که در فرهنگ ما وجود دارد، از اين گروه ها مي توان در طول سال به طور دائم استفاده کرد. من بسياري از گروه ها را مي شناسم. اغلب اين گروه ها افرادي هستند که دغدغه فرهنگي و هنري دارند، مستعد هستند و اهل موسيقي هاي کوچه و بازار نيستند.
وي در ادامه به وضعيت معاش هنرمندان اشاره کرد و افزود: در هيچ کجاي دنيا هنرمندان انسان هاي مرفهي نبوده اند ، اما در ايران اين تنگدستي به اوج خودش مي رسد.  ما از نظر بيمه و حقوق به سختي در مضيقه هستيم.  امسال پولي را که پارسال وزارت ارشاد به عنوان پاداش به هنرمندان داده بود از ما پس گرفتند. سال گذشته به دليل برنامه ريزي هاي نادرست ما مجبور شديم خيلي از برنامه هايمان را اجرا نکنيم و اميدوارم در جشنواره " گل ياس " امسال نظير اين اتفاقات کمتر ديده شود.
وي ادامه داد:  به نظر من صدا و سيما در حق هنرمندان خانم بسيار ظلم کرده است. من در مورد خوانندگان زن حرف نمي زنم، بيشتر درمورد نوازندگان خانم صحبت مي کنم . چه عيبي در اين کار است اگر خانم نوازنده اي با پوشش کامل قطعه اي را با سازش اجرا کند و اين اجرا از صدا و سيما پخش شود؟  باور کنيد همين مسائل است که در روحيه کاري خانم ها بسيار موثر است. اين بي تفاوتي نسبت به کارهاي هنري خانم ها  است که باعث دلسردي آنها شده است . تا کي قرار است که به جاي فرد نوازنده و سازش گل و بوته و فواره نشان بدهند؟
وي افزود: باور کنيد که تلويزيون بزرگترين لطمه را به هنرمندان موسيقي کشور زده است . من نمي دانم چرا صدا و سيما در مورد موسيقي هم موضع گيري هاي فردي اعمال مي کند؟ وقتي که جشني باشد که خودشان دوست دارند پخش کنند، نوازنده هايش را هم نشان مي دهند اما کار نوازندگي قانون  خانم مليحه سعيدي  و هزاران نفر از نوازندگان برجسته و حرفه اي خانم هيچوقت نبايد نشان داده شود؟  چرا نبايد گفته شود که خانم ها هم قدرت دارند؟
وي  اضافه کرد: از ديگر مشکلات عمده ما نبود ارکسترهاي حرفه اي و پرکار است . ما در گذشته مکان هاي زيادي را براي ارائه کارهايمان داشتيم ، در صورتي که در حال حاضر با کمبود فضاهاي هنري و گروه هاي موسيقي حرفه اي مواجه هستيم و اين را متاسفانه مجبورم اذعان کنم که موسيقيدان ها و به خصوص خواننده هاي خانم در حال افسرگي هستند.

گروه هاي شرکت کننده در جشنواره " گل ياس " مشخص شدند
گروه هاي مختلف با سبک هاي متفاوت از سراسر ايران در جشنواره " گل ياس " به اجراي برنامه مي پردازند.

در اين جشنواره 12 گروه از گروه هاي موسيقي بانوان  در سبک هاي مختلفي چون کلاسيک، سنتي، آئيني مذهبي ، کلاسيک ايراني ، پاپ  و کلاسيک غربي به اجراي برنامه مي پردازند.

در اين جشنواره گروه کلاسيک ايراني " پريرخ" به سرپرستي " پري زنگنه" ،  گروه کلاسيک " آواز" به سر پرستي " شهلا ميلاني " و " نسرين ناصحي" ،  گروه موسيقي سنتي " هم آوا " به سرپرستي " سپيده فخاريان " ، گروه موسيقي آئيني مذهبي " چهل دف " به سرپرستي " فريده رستم زاده " شرکت مي کنند .

همچنين گروه موسيقي سنتي " پريشاد " به سرپرستي" پروانه چاجي غلامحسين" ، گروه مويسقي تلفيقي " رخساره " به سرپرستي " بهاره منصوري" ،  گروه موسيقي پاپ " ارکيده " به سرپرستي ارکيده حاجيوندي ، گروه موسيقي کلاسيک " کلاسيک " به سرپرستي " فريبا اسدي" ، ارکستر مجلسي " تذرو" به سرپرستي " سرور زره گر " ، گروه موسيقي " ياران " به سرپرستي " افليا پرتو "  به اجراي برنامه مي پردازند. 

در اين جشنواره  گروه هاي موسيقي محلي نيز شرکت دارند و گروه موسيقي محلي آذري  " لاله " به سرپرستي " آيتک مطمئن"  و گروه موسيقي محلي کردي " ويان " به سرپرستي " شعله کرد نژاد"   به اجراي قطعات موسيقي محلي مي پردازند.

در کنار خواجه نوري ها
بهترين هاي موسيقي ايران کنسرت مي دهند
خواجه نوري ها در ترکيب يک ارکستر حرفه اي به اجراي قطعات موسيقي مي پردازند.

  در اين برنامه استاد " جلال ذوالفنون " سه تار مي نوازد و در کنار او" مسعود حبيبي" دف مي زند و به اين ترتيب برنامه مشترکي از اين دو نوازنده برجسته در اين کنسرت اجرا خواهد شد.

همچنين  " فريد شب خيز" کيبورد ، " فرهاد مجذوب " گيتار الکتريک،  " حميد  يعقوبي"  گيتار  باس، " پيمان ملکيان "  کيبورد، " مهران سراجيان " فلوت ، " سيامک هشيار" ساکسيفون ، " علي پورجعفر" درام ، " محمد پور جعفر" گيتار و " فرزاد آقاگل " گيتار مي نوازند. 


 "محمد خواجه نوري " رهبري گروه را به عهده دارد و " داريوش خواجه نوري " خواننده گروه است.
در اين برنامه برادران خواجه نوري آهنگ هاي آلبوم جديد " پنجره " را اجرا خواهند کرد و ترانه " شعر بارون " را با سبکي متفاوت مي خوانند ومي نوازند.

همچنين اين گروه موسيقي را جديدترين سيستم هاي نورپردازي و ليزر همراهي مي کنند .
برادران خواجه نوري در روزهاي 22، 23 و24  مردادماه جاري در محل آمفي تئاتر تابستاني پارک نياوران به اجراي قطعات موسيقي مي پردازند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()