فلوت سحرآمیز

موسیقی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۳
 

سلام دوستان...

این مطلب رو برای مجله مشق آفتاب در آستانه انتخابات نوشته بودم....امیدورام خوشتون بیاد...اگرچه خودتون این روزها اخبار جدیدتر رو بهتر می دونید، کنسرت های زیادی که لغو شدن و یا مجروح شدن یغما گلرویی توی همین ماجراهای روزهای اخیر با چاقو.

 کوش کوش کوش کاندیدای من کوش؟

این روزها دیگر نمی شود منکر تاثیر شگرف موسیقی بر همه چیز شد. این را دیگر نه فقط من و شما می دانیم که سیساستمداران هم به خوبی از آن باخبرند و به طرق مختلف از آن بهره می برند. این روزها که تنور انتخابات ریاست جمهوری در ایران داغ است، تب اخبار و اطلاعات موسیقی ها و موسیقیدان هایی که یا قطعات انتخاباتی می خوانند یا از کاندیدای خاصی حمایت کرده اند یا جمایتی را تکیب کرده اند هم داغ داغ است. در هر حال حمایت اهالی موسیقی از یک کاندیدا چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت. حالا می خواهد ایران باشد یا هرجای دیگری. کافی است انتخابات آمریکا و حمایت مدونا، بونو، خواننده معروف گروه ایرلندی U٢، بیانسه، بروس اسپرینگستین، شکیرا، شریل کراو، استیوی واندر، گارث بروکس، اوشر، ، و مری جین بلیج، و بسیاری موسیقیدانان دیگر از "‌اوباما " را به یاد بیاورید. البته در آن هنگام و در گرماگرم پیکارهای انتخاباتی ، هنرمندان عرصه موسیقی ترانه‌های مشترکی را در حمایت از باراک اوباما اجرا کردند؛ از جمله قطعه‌های «آری ما می‌توانیم»، شعار انتخاباتی معروف باراک اوباما، و «ما یکی هستیم» که شعر آنها را «ویل. ی. آم» سروده بود و توسط هنرمندان موسیقی و سینما همچون جسیکا آلبا، رایان فلیپ، اسکارلت جوهانسون، جرج لوپز، جان لگیزامو، اریک بلفور و کیت والش اجرا شد.

طی یک ماهه گذشته جدای از قطعاتی که به صورت خاص ویژه انتخابات ساخته شده اند، اتفاقات زیادی موسیقی ایران را به انتخابات ریاست جمهوری پیوند زدند که در این گزارش کوتاه سعی شده است تیتروار سری به آنها بزنیم.

تعطیلی موسیقی

اولین عارضه ای که انتخابات ریاست جمهوری بر اوضاع و احوال و کلا زندگی اهالی موسیقی ایران برجای گذاشت تعطیلی بی چون و چرای آن بود. وزارت ارشاد اعلام کرد که تا 25 خردادماه هیچ کنسرتی برگزار نمی شود و هیچ مجوزی داده نخواهد شد. وقتی هم که اقشار مختلف موسیقی به این ماجرا گله کردند دفتر موسیقی نامه ای منتشر کرد که در آن ایام فاطمیه دلیل اصلی ندادن مجوز کنسرت ها ذکر شده بود.

سالار بلاتکلیف

به نظر می رسد که سالار عقیلی تکلیفش را برخلاف بسیاری از همکاران خودش معلوم نکرد. از ترانه قدیمی "وطن" که عقیلی آن را بازخوانی کرد بارها و بارها در تبلیغات میرحسین موسوی استفاده شد تا آنجا که خیلی ها از این ترانه به عنوان قطعه انتخاباتی میرحسین یاد می کنند، اما جالب اینجاست که در دومین فیلم مستند محمود احمدی نژاد، رسما از اجرای سالار از همین ترانه در همایش ایرانیان مقیم کشور استفاده شده بود و حتی احمدی نژاد در جایی از این فیلم هم در مورد موسیقی ایرانی که روح را به پرواز در می آورد صحبت می کند. البته ما پیش از این به یاد نداریم که ایشان در مورد موسیقی در طول این چهارسال صحبتی کرده باشند. به هر حال سالار عقیلی رسما اعلام کرده که از کاندیدای خاصی حمایت نکرده است، اما فعلا که اوضاع چیز دیگری را نشان می دهد.

خانه موسیقی در پی حق و حقوق

اهالی خانه موسیقی که اصولا علاقه ویژه به نوشتن نامه دارند، تصمیم گرفتند حالا که بحث انتخابات است، آنها هم از تمامی رئیس جمهورهای احتمالی حق و حقوقشان را مطالبه کنند. بنابراین نامه ای را در چندبخش به رئیس جمهور آینده مرقوم کردند و در آن به مسائلی چون آموزش موسیقی، کپی رایت موسیقی در ایران، ایجاد شغل و... اشاره کردند.

رضا صادقی و تکذیب در دقیقه نود

در حالی که اخبار قطعی ای از سوی ستاد مرکزی انتخاباتی احمدی نژاد مبنی بر همکاری رضا صادقی با آنها می رسید و حتی ترانه و آهنگ این قطعه هم مورد بحث بود، رضا صادقی کلا نه تنها حمایتش را تکذیب کرد بلکه اصل اجرای چنین قطعه و پیشنهادی را هم زیر سوال برد. صادقی گفت که پیشنهاد ساخت آهنگ برای نامزد‌های ریاست جمهوری را رد کردم و کلا شان هنرمند بالاتر از این است که بیاید و طرفدار یک کاندیدا شود.

ساسی مانکن پیشرو

بی شک آغازگر بحث موسیقی و انتخابات، رپر معروف زیرزمینی ساسی مانکن بود که در دیدار مهدی کروبی با هنرمندان حضور داشت و کلی هم خودش معروف تر شد و هم به عنوان یک خواننده زیرزمینی برای کروبی دردسر درست کرد آنقدر که او مجبور شد تا در مورد حضور ساسی مانکن پاسخ بدهد. اما بعد از آن در انواع و اقسام سایت ای اینترنتی خیل قطعات رپی بود که مشابه قطعات ساسی مانکن در حمایت از کروبی خوانده شده بود.

مهدی مقدم و پیشنهادات بی شمار

اصولا اینکه شما چقدر معروف هستید خودش مهم است. مثلا اینکه بدانیم مهدی مقدم کلا کجای موسیقی پاپ ایران ایستاده است مهم است حالا در ادامه اینکه ایشان بیاید و حمایتش را از کاندیدای خاصی تکذیب کند دیگر خیلی جالب است. مقدم که در چند سفر همراه با کروبی حضور پیدا و قطعاتی را هم اجرا کرده بود در میانه راه کلا زیر کارهایی که انجام داده بود زد و اعلام کرد:" از همه ستادهای انتخاباتی و به طور خاص از سوی ستاد آقای موسوی به من پیشنهاد فعالیت تبلیغاتی برای آن ها داده شد، ستاد آقای موسوی که اصلا از من خواستند در تمام سفرهای استانی ایشان به عنوان چهره موسیقی حضور داشته باشم، من اما ضمن ادای احترام به همه نامزدها، به آن ها جواب منفی داده ام و تأکید کرده ام که هیچ کاری با سیاست ندارم. به همین خاطر شایعه تبلیغ و خواندن برای آقای مهدی کروبی را که از طریق یکی از سایت های اینترنتی منتشر شد، به شدت تکذیب می کنم"!

بزرگان سبزپوش موسیقی

در حالیکه تنها چند خواننده و آهنگساز تلویزیونی(محمد میرزمانی، محمد بیگلری‌پور، کریم قربانی، محمدرضا علیقلی، شهریار فریوسفی، محمد گلریز و بیژن خاوری) از احمدی نژاد حمیت کردند، اغلب بزرگان موسیقی ایران در قالب لیستی 32 نفره مهدی آذرسینا، احمد ابراهیمی، بهداد بابایی، امیر بکان، مصطفی کمال پورتراب، داریوش پیرنیاکان، فردین خلعتبری، جلال ذوالفنون، کامبیز روشن روان، کیوان ساکت، حسام الدین سراج، محمد سریر،  پیمان سلطانی، مسعود شعاری، تقی ضرابی، داریوش طلایی، زیدالله طلوعی، حسین علیزاده، شاهین فرهت، محمود فرهمند، کیهان کلهر، داود گنجه ای ، کامبیز گنجه ای، پرویز مشکاتیان، هادی منتظری، جمال الدین ممبری، مهران مهرنیا، محمد موسوی(نی)، شهرام ناظری، حسن ناهید، ایرج نعیمایی و حمیدرضا نوربخش) حمایتشان را از میرحسین موسوی اعلام کردند. جالب اینجاست که در این لیست نام اغلب اعضای هیات مدیره های مختلف خانه موسیقی به چشم می خورد.

محسن نامجو و نخود هر آش

از آنجایی که نامجو همیشه احساس می کند در هر زمینه ای حرفی برای گفتن دارد، دم انتخابات هم ساکت ننشسته  از دیار غربت حرف ها و پیام هایش را راهی وطن کرده. او هم از دوره اصلاحات طرفداری کرده و نامه ای چندین و چندبندی را مرقوم کرده است.

یغما گلرویی و نامه انتقادی

یغما گلرویی ترانه سرای ایرانی جزو اولین افرادی از اهالی موسیقی بود که دست به قلم برد و با اشاره به اینکه طی این سالها عضو هیچ باند و دسته ای نبوده و از هیچ مزایای دولتی بهره نبرده است هم به شرایط موجود موسیقی ایران با دیدی بسیار انتقادی نگاه کرد و هم حمایتش را از میرحسین اعلام کرد. البته او در نامه اش به مسائلی چون موسیقی زنان هم اشاره کرد که در کمتر نامه ای به چنین جزئیاتی اشاره شده بود.

موسیقی فیلم های انتخاباتی

اگرچه درست و درمان معلوم نیست که موسیقی فیلم های انتخاباتی کاندیداها را چه کسی ساخته است یا حتی چه کسانی انتخاب کرده اند اما آنچه واضح است این است که در همه شان موسیقی نقش مهمی را بازی می کرد. حتی در فیلم محسن رضایی هم شیوه حماسی استفاده از موسیقی به خصوص هنگامی که حرف جنگ به میان آمد جالب بود. در فیلم میرحسین موسوی ترانه "وطن" حسابی خودنمایی می کرد و در فیلم احمدی نژاد ترانه فیلم اسکندر مقدونی اولیور استون. اینکه کارگردان بر اساس چه دلیلی این موسیقی را انتخاب کرده خودش جای کلی بحث دارد. در مستند کروبی اگرچه موسیقی لایتی کل فضا را پر می کرد اما موسیقی چندان فرصت عرض اندام را پیدا نکرد.

موسیقی قومی

به هر حال وقتی که کاندیدایی از اهالی یکی از پرجمعیت ترین اقوام ایرانی است، طبیعی است که موسیقی هم به فراخور همان حال و هوا استفاده شود. رحیم شهریاری آذری زبان هم دو سرود انتخاباتی را برای میرحسین موسوی به زبان آذری اجرا کرد تا "جان آذربایجان، جان ایران " و "یاشا من خلقی" دو قطعه ای باشند که آذری ها آنها را بخوانند و پای صندوق بیایند.

سمفونی انتخاباتی
در اینکه ما علاقه ویژه ای طی این سالها به ساخت سمفونی حالا با هر موضوعی نشان داده ایم شکی نیست اما اینکه در حمایت از یک کاندیدا هم سمفونی بسازیم داستان جالبی است. سهراب پورناظری به همراهی فردین خلعتبری سمفونی را با نام "فریاد خطر "ساخته اند و آن را در حضور میرحسین رونمایی کرده اند. پورناظری آواز این قطعه را می خواند و خلاصه کل این کار هدیه ای بوده به موسوی.

ترانه های در راه

ایران معدن گروه های موسیقی زیرزمینی است و همین باعث شده تا هر روز از هر گوشه و کناری قطعه ای بریا انتخابات ساخته شود، آنقدر که برخی از ترانه ها بلافاصله بعد از برگزاری مناظره های کاندیداها ضبط و اجرا شدند. در این راه خوانندگان و گروه های موسیقی زیرزمینی در روزهای انتخابات برای خودشان کار درست و حسابی دست و پا کرده اند و ترانه های جدید می سازند. حالا می خواهد مضمون این قطعات دعوت مردم به رای دادن به یک کاندیدا باشد یا حتی سوژه قرار دادن "چیز" گفتن میرحسین موسوی!

 


 
comment نظرات ()