فلوت سحرآمیز

نگاهی به کنسرت های لغو شده در این روزهای ایران
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٧
 


موسیقی بای بای

در آستانه انتخابات ریاست جموهوری و بعد از جنجال هایی که رخ داد، بازار موسیقی بیش از همیشه کساد شد....گزارشی را که می خوانید برای مجله رویش که  این روزها بار دیگر فعالیتش را شروع کرده و همین روزهاست که منتشر شود نوشته ام که می خوانید:

در ایران حداکثر سالی 100 کنسرت برگزار می شود که خیلی از آنها در میانه راه به دلایل مختلف تعداد شب های اجرا یا سانس هایشان کاهش پیدا می کند. حالا اگر اتفاقی کمی غیرمترقبه تر از همیشه در روزگار بیفتد به نظر می رسد که اولین نمود بیرونی اش را در محافل فرهنگی-هنری روی موسیقی و ماجراهای آن می گذارد. در شرایط ایده آل، اگر ماه های حرام موسیقی (محرم و صفر و رمضان) به علاوه ایام فاطمیه و روزهای وفات و غیره در تابستان نیفتند، این فصل فصلی است مناسب تر از همیشه برای برگزاری کنسرت، به خصوص اگر برگزارکنندگان از ماه ها قبل به فکر رزرو فضای باز هم بوده باشند. با این حال هرچند روزهایی که در آنیم جزو دسته رسمی روزهای حرام موسیقی محسوب نمی شوند اما اغلب موسیقیدانان به این نتیجه رسیده اند که چندان حال و روز خوبی برای برگزاری کنسرت ندارند و همینطور یک بند اعلام انصراف از حضور در گروه ها یا لغو کنسرت هایشان را می دهند. جالب اینجاست که انواع و اقسام مریضی های نایاب همچون "تورم ناگهانتی حنجره"، "کسالت به دلیل شرایط فعلی" و...گریبان موسیقیدانان ایرانی و البته خارجی را گرفته است.

ارکستر ارمنستان

قرار بود که ارکستر ارمنستان که از چندین و چندماه پیش بذری اجرای کنسرت در ایران برنامه ریزی  کرده بود در روزهای 10تا 12 تیرماه امسال در تالار وحدت به روی صحنه برود اما  چند روز پیش مسئولان ارکستر ارمنستان تصمیم گرفتند به دلیل شرایط پیش آمده پس از انتخابات کشورمان این کنسرت را به زمان دیگری موکول کنند که این پیشنهاد با موافقت بنیاد رودکی هم روبرو شد.  حالا قرار است که این برنامه در مهرماه امسال و بعد از ماه رمضان اجرا شود. اجرای آثاری از حشمت سنجری ویژگی بارز این کسنرت بود که خیلی ها انتظار اجرای آن را کشیده بودند. 

هنگامه اخوان

سالیان سال است که هنگامه اخوان روی صحنه موسیقی حتی برای بانوان هم حاضر نشده. 10-15 سالی بود که هیچ خبری از اخوان در موسیقی نبود مگر شوراهای مختلفی که در آنها شرکت می کرد. بعد از اینهمه سال او تصمیم گرفته بود که کنسرت خیریه ای را در روزهای 11 و 12 تیر ماه در تالار وحدت برگزار کند اما او هم کنسرتش را لغو کرد. اخوان که نایب رئیس کانون خوانندگان خانه موسیقی است،  مشکل تورم حنجره اش را که سه چهار هفته دیگر طول می کشد دلیل لغو این کنسرت دانسته است.

 

آراز و رحیم شهریاری

برخی از گروه ها مثل گروه آراز به سرپرستی رحیم شهریاری هم برنامه تور های خارجی و هم کنسرت های داخلی شان به هم خورد. پیش از این قرار بود که این گروه قطعات موسیقی ترکی خود را از 15 مرداد در کانادا و آمریکا برگزار کند.  رحیم شهریاری می گوید:"ما همچنان منتظر مجوز وزارت ارشاد هستیم تا پس از آرام تر شدن اوضاع در تهران و تبریز برنامه هایی را برای هموطنان مان برگزار کنیم. "

 ارکستر موسیقی ملی

شاید عجیب ترین برنامه موسیقی که طی روزهای اخیر لغو شد برنامه ارکستر موسیقی کلی ایران بود. برنامه ای که از نزدیک به سه ماه پیش وعده برگزاری آن داده شده بود. کنسرتی از ساخته های کیوان ساکت به همراهی خودش و رهبری فرهاد فخرالدینی. در ابتدا کیوان ساکت نوازنده تار  اعلام کرد که شرایط موجود مناسب اجرای موسیقی نیست، به همین دلیل به عنوان سولیست گروه ارکستر ملی به صحنه نخواهم رفت.  سپس مرکز موسیقی اعلام کرد که هیچ تغییری در برنامه به وجود نیم آید. اما رد همان اثنی فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر موسیقی مکلی ایران هم اعلام کرد که کسالت دارد و نمی تواند برنامه را رهبری کند. دفتر موسیقی هم در پی این حرف، نامه ای به محافل خبری فرستاد که بیماری فخرالدینی هیچ ربطی به ماجراهای اخیر ندارد. بلافاصله فخرالدینی نامه را منتشر کرد که در آآن شرایط موجود را مناسب اجرای موسیقی نمی دانست و دلیل بیماری اش را ماجراهای اخیر ذکر کرد. بعد هم گفت که در حال حاضر تصمیمی برای زمان قطعی برگزاری این کنسرت در آینده ندارد. قرار بود که ارکستر از 28 خرداد سه شب کنسرت داشته باشد.

محمدرضا شجریان

آغازکننده ماجرای لغو کنسرت استادآواز ایران بود. شجریان که قرار بود به هرماه گروه موسیقی شهناز تابستان امسال چندین و چند کنسرت را در تهران و شهرستان ها برگزار کند، اعلام کرد که  در تابستان 88 در داخل کشور هیچ برنامه و کنسرتی نخواهند داشت. این در حالی بود که بعد از این خبر هم شجریان بار دیگر با نامه ای که به عزت الله ضرغامی مبنی بر عدم رضایتش برای پخش آثارش از صدا و سیما نوشت خبرساز شد . انصار نیوز هم طی نامه ای به او حمله شدیدی کرد. اما دفتر موسیقی هم ساکت ننشست و اعلام کرد که اصلا شجریان هیچ تقاضایی برای صدور مجوز کنسرت ارائه نداده بوده است.

رضا یزدانی

رضا یزدانی که تصمیم داشت در روز 16 و 17 تیر کنسرت بدهد و تمامی مجوزهایش را هم برای اجرای این برنامه در دست داشت، تصمیم گرفت تا به دلیل اوضاع پیش آمده کنسرتش را لغو کند و احتمالا آن را در مردادماه برگزار کند.

 قاسم رفعتی

گروه سمان به خوانندگی قاسم رفعتی که تازه تصمیم داشت خودش را با اتجرای کنسرتی در فرهنگسرای ارسباران معرفی کند، کنسرتش را در آستانه برگزاری لغو کرد. قرار بود سمانی ها در روزهای 28 تا 30 خرداد به صحنه بروند.  

خانه موسیقی

 

قرار بود که مثل نشست های ماهیانه همیشگی خانه موسیقی، دیدار هنرمندان و اعضای کانون های خانه موسیقی هفتم تیر ماه برگزار شود، اما این قرار به هم خورد. به خصوص اینکه دفتر خانه مویقی در خیابان فاطمی است.  

ارکستر ملل

روز پنجشنبه 28 خرداد روز ی بود که پیمان سلطانی تصمیم گرفته بو.د تا برنامه راپسودی بختیاری را در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار کند اما برگزاری این برنامه از طرف خود الرکستر لغو شد تا زمان مناسب‌تری برای اجرای آن پیش بیاید. سلطانی هم نامه نگاری اش بد نیست و او هم در نامه ای بعه صدا و سیما اعلام کرده بود که سرود ایران جوان یا همان وطنم وطنم را که نخستین سرود ملی ایران محسوب می‌شود و توسط او تنظیم دوباره و ساخته شده است را از سیما پخش نکنند.

کامکارها
کنسرت تهران گروه کامکارها که قرار بود اواخر تیرماه امسال برگزار شود نیز  از جمله دیگر کنسرت های لغو شده این روزهاست.  کامکارها از مدت ها قبل برای برگزاری این کنسرت در تهران برنامه ریزی کرده بود که به دلیل بروز شرایط نامناسب برنامه خود را به تعویق انداخت.

...

همه این لغو کنسرت ها در حالی است که چند روز پیش محمدرضا کارگر مدیر تالار وحدت اعلام کرد که تالار در سال جاری بیش تر میزبان هنرمندان موسیقی خواهد بود چرا که مکان‌های اجرای موسیقی بسیار کم‌ تعداد هستند! به نظر می رسد که مسئولین دفتر موسیقی در این روزها اصلا امیدوراری شان را از دست نداده و کوچه علی چپ را به عنوان بهترین مکان اجرای برنامه برگزیده اند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()