فلوت سحرآمیز

جشنواره های موسیقی که دیگر برگزار نمی شوند
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۱
 

سلام... گزارشی که در پی می آید درباره جشنواره های موسیقی ای است که به فراموشی سپرده شده اند که برای روزنامه خبر نوشتم. اگر دوست دارید می تونین از طریق این لینک مطلب رو روی سایت روزنامه بخونین. 

... یکی یکی فراموش می شوند

اگر قرار باشد که به جز جشنواره موسیقی فجر که بیست و چند دوره از برگزاری آن می گذرد، تنها چند جشنواره موسیقی مهم دیگر را در ایران نام ببریم ناچار از یادآوری جشنواره موسیقی مقامی-نواحی، جشنواره موسیقی جوان و جشنواره موسیقی بانوانیم. سه جشنواره ای که سالهاست دیگر برگزار نمی شوند. چند روز پیش در حالی که انتظار می رفت امسال دیگر جشنواره موسیقی بانوان "گل یاس" بار دیگر استارتش را در آخرین روزهای تیرماه بزند، بار دیگر خبر از لغو برگزاری آن رسید. این در حالی بود که با توجه به محدودیت بانوان در اجرای موسیقی ، توقع برگزاری هرساله این جشنواره که حداقل محفلی بود برای دوستداران موسیقی بانوان از سوی موسیقیدانان زن توقعی بود به جا.  

نه تنها جشنواره موسیقی بانوان که چندین جشنواره موسیقی دیگر نیز چندسالی است که به دلایلی عجیب یا نامعلوم، دیگر برگزار نمی شوند که چندین و چند جشنواره دیگر نیز از برگزاری بازمانده اند. جالب ایتجاست که پیش از این براساس تصمیم دبیرخانه دائمی جشنواره قرار بود جشنواره‌هایی که وزارت ارشاد آنها را برگزار می‌کند، به 3 جشنواره موسیقی فجر، جوان و آیینی-‌نواحی خلا‌صه شود و جشنواره‌های کوچک‌تر نیز در دل این جشنواره‌ها جای گیرند. اما ظاهرا این تصمیم گیری، چرخشی 180 درجه ای پیدا کرده و باعث شده چندین و چند جشنواره موسیقی در دل یک جشنواره خلاصه شوند. در این گزارش سعی شده است نگاهی اجمالی به پدیده ظهور و فراموشی جشنواره های موسیقی در ایران شود.

نام جشنواره

تعداد دوره برگزار شده

آخرین سال برگزاری

نهاد برگزار کننده

دلیل عدم برگزاری

جشنواره موسیقی مقامی-نواحی ایران

6 دوره

83

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

نامعلوم-تبدیل شدن به بخشی از جشنواره موسیقی فجر

جشنواره موسیقی جوان

6 دوره

86

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

کمبود بودجه

جشنواره موسیقی بانوان

7 دوره

84

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

نامعلوم-تبدیل شدن به بخشی از جشنواره موسیقی فجر

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین

16 دوره

85

دفتر موسیقی وزارت ارشاد

کمبود بودجه

جشنواره موسیقی پاپ

2 دوره

78

منطقه آزاد کیش

نامعلوم

جشنواره موسیقی بانوان آوای مهر

2 دوره

87

سازمان فرهنگی هنری شهرداری-نغمه شهر

نامعلوم

جایزه فرهاد

هنوز برگزار نشده

قرار بود سال 85 برگزار شود

خصوصی

نامعلوم

جشنواره ترانه

هنوز برگزار نشده

قرار بود امسال برکزار شود

سازمان فرهنگی هنری شهرداری

نامعلوم

دوسالانه موسیقی جهان اسلام

هنوز برگزار نشده

قرار بود سال 85 برگزار شود

فرهنگستان هنر

کمبود بودجه

جشنواره آهنگسازی دانشجویان

1 دوره

86

مرکزموسیقی حوزه هنری

نامعلوم

 

جشنواره موسیقی جوان

جشنواره موسیقی جوان که دو سال گذشته ششمین دوره اش را برگزار کرد، امسال در حالی برگزار نمی‌شود که پیش از این مسوولا‌ن امور هنری وزارت ارشاد آن را یکی از زیربنایی‌ترین جشنواره‌های هنری کشور اعلا‌م کرده بودند.  ان جشنواره که محل کشف استعدادهای جدید و جوان موسیقی ایران خوانده می شد پیش از این نیز چندین و چند سال دچار وقفه شده بود و بین برگزاری پنجمین دوره و ششمین دوره اش وقفه ای چندساله افتاد. پیش از این محمدحسین ایمانی‌خوشخو معاون هنری ارشاد اعلا‌م کرده بود که این جشنواره بستر موسیقی آینده ما است. به همین دلیل من از استادان این رشته تقاضا می‌کنم رهبری گروه‌های جوان را بر عهده بگیرند زیرا موسیقی، هنر فاخری است و از ابتدا مورد حمایت دولت نهم قرار دارد. ایمانی حتی تا آنجا پیش رفته بود که به برگزیدگان این جشنواره وعده تسهیل در ورود به دانشگاه‌های موسیقی را داده بود و اعلام کرده بود که با وزارت علوم وارد مذاکراتی شده‌ تا این جشنواره  را به یکی از کانال‌های ورود این هنرمندان جوان به دانشگاه تبدیل کند. جالب اینجاست که محمدحسین احمدی مدیرکل سابق دفتر موسیقی ارشاد هم جشنواره موسیقی جوان را اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین جشنواره موسیقی در کشور اعلا‌م کرده بود.

جشنواره موسیقی بانوان (گل یاس)

خبری که هفته گذشته بار دیگر دل هنرمندان موسیقی زن را آزرد این بود؛"برگزاری جشنواره موسیقی بانوان که هرساله به مناسبت تولد حضرت فاطمه (س) برگزار می‌شد، امسال نیز برگزار نخواهد شد." این در حالی است که سالیان سال  بانوان موسیقیدان ایرانی که جایی را جز اجراهای خصوصی و بسیار محدود برای بانوان ندارند عادت کرده بودند تا در ایام تولد حضرت فاطمه (س) و روز مادر هفته ای را میزبان علاقمندانشان باشند و در جمع بانوان علاقمند به موسیقی به اجرای قطعات بپردازند. این جشنواره در آخرین دوره هایی که برگزار شد، توانایی جذب گروه های بانوان شهرستانی را هم پیدا کرده بود و چندین و چند گروه کوچک و بزرگ از شهرستان های مختلف ایران در آن شرکت کردند. همچنین گروه های موسیقی نواحی، سنتی و پاپ نیز از گروه های شرکت کننده در این جشنواره بودند.

جشنواره موسیقی بانوان "آوای مهر"

در حالی که مرکز موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه نغمه شهر نیز یک جشنواره موسیقی بانوان را به نام "آوای مهر" به نوعی جایگزین جشنواره  "گل یاس" کرده بودند و دو دوره آن را با موفقیت برگزار کردده بودند طی روزهای گذشته اعلام شد که این جشنواره هم امسال به دلایل نامعلومی برگزار نمی شود. جشنواره موسیقی بانوان «آوای مهر» از 3 سال پیش همزمان با تولد حضرت فاطمه (س) و روز مادر برگزار می‌شد اما امسال روز تولد حضرت زهرا (س) سپری شدولی از برگزاری این جشنواره هنوز خبری نیست. به گفته برخی مسئولان این جشنواره هر ساله در چنین روزهایی افتتاح می‌شد اما امسال بر خلاف سال‌های گذشته دستور برگزاری آن ابلاغ نشده است.
مطابق گمانه زنی ها معلق بودن برگزاری این جشنواره از یکسو نشان از تغییر مدیریتی در معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری دارد و از سوی دیگر به نبود بودجه مربوط می شود.  آوای مهر سال گذشته به دبیری "ارفع عطرایی" برگزار شده بود.

جشنواره موسیقی نواحی

در حالیکه معاون هنری ارشاد پیش از این گفته بود  که جای خالی جشنواره موسیقی مقامی احساس می‌شود و اگر فرصتی باشد با تصمیم شورای راهبردی سال آینده به این مسئله پرداخته می‌شود، امسال هم جشنواره موسیقی مقامی و نواحی همچون چندین و چند دوره قبل برگزار نشد. جشنواره موسیقی نواحی ایران که چندین و چند دوره به دبیری محمدرضا درویشی در کرمان برگزار شده بود از جمله جشنواره هایی بود که نه تنها موسیقیدانان که حتی مسئولین هم به مفید بودن و منحصر بفرد بودن آن اذعان داشتند. در حال حاضر چندین و چند دوره است که این جشنواره تنها به بخشی از جشنواره موسیقی فجر به نام شب های ایران بدل شده است.
 
جشنواره موسیقی پاپ "ستاره طلایی"

جشنواره "ستاره طلایی" یا همان جشنواره موسیقی پاپ که پیش از این تنها دو دوره اش در سال های 77 و 78  در کیش برگزار شد و منجر به ظهور پدیده هایی چون محمد اصفهانی و مانی رهنما شده بود، سالهاست که دیگر برگزار نمی شود. این در حالی است که در سال 85 مدیرکل دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام  کرده بود که " به منظور انسجام گروه‌های موسیقی پاپ،سال آینده جشنواره موسیقی پاپ را برگزار می‌کنیم." اما بعد از آن  ایمانی اعلام کرد که جشنواره موسیقی پاپ در قالب جشنواره جوان برگزار می شود!

جشنواره ترانه

جشنواره موسیقی ترانه که پیشنهاد برگزاری اش در "شب های شهریور " سال گذشته داده شد قرار بود بار دیگر فعالیتش را از سر گیرد اما هنوز برگزار نشده. اهورا ایمان ترانه سرا که دبیری این جشنواره را تلویحا عهده دار است می‌گوید که با تغییراتی که در مدیریت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران روی داده باید روال راه‌اندازی جشنواره ترانه از سر گرفته شود و  مصر است این جشنواره را در سال 88 برگزار کند .

دوسالانه موسیقی جهان اسلام

از سال 85 تا کنون بیش از سه بار تاریخ برگزاری دوسالانه موسیقی جهان اسلام توسط "ایرج نعیمایی" دبیر آن اعلام شده است اما همچنان به دلیل عدم تامین بودجه برگزاری اش بلاتکلیف باقیمانده است.  این دوسالانه قرار است توسط فرهنگستان هنر برگزار شود و آخرین تاریخ اعلام شده برای آن اردیبهشت امسال اعلام شده بود.

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین از آن دست جشنواره هایی بود که حتی اگر وجه موسیقایی آن را در نظر نگیریم به لحاظ وجه معنوی قابل توجه بود. جای تعجب دارد که جشنواره ای که شانزده دوره آن با موفقیت و استقبال بی نظیری برگزار شده چطور به ناگاه تعطیل می شود. در این جشنواره که هربار در شهرهای مختلف ایران برگزار می شد گروه های مختلف از سراسر ایران با موسیقی های محلی شان شرکت می کردند.

جشنواره آهنگسازی دانشجویان

پس از برگزاری تنها یک دوره از جشنواره آهنگسازی دانشجویان ، دیگر خبری از ادامه برگزاری آن نشد. این در حالی است که قرار بود این جشنواره بخش های مختلفی را به خود اضافه کند و گسترش یابد اما به نظر می رسد که این روزها خبری از برگزاری دوره جدیدش در دست نیست.

جایزه فرهاد

الان حدودا دو سه سالی است که وعده برگزاری جشنواره فرهاد داده می شود اما به رغم اخذ تمامی مجوزهای لازم برای برگزاری ، این جشنواره به دلایل نامعلومی از برگزاری بازمانده است تا آنجا که حتی مکان و زمان احتمالی برگزاری آن هم معلوم نیست. جالب اینجاست که تا کنون بیش از 25 گروه برای حضور در این جایزه آثارشان را به دبیرخانه آن فرستاده اند.


 
comment نظرات ()