فلوت سحرآمیز

به بهانه تولد استاد و چند خبر دیگر
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۸
 

شجریان بی‌همتاست، چرا؟ به هزار و یک دلیل. یک دلیلش اینکه ربنایی خوانده که وقتی شنیده نمی‌شود شهر به هم می‌ریزد و همه سراغ آن را می‌گیرند، دلیل دیگرش اینکه همیشه به طرفدارانش فکر می‌کند و یا زود به زود کنسرت می‌دهد یا اگر کنسرت نداشته باشد آلبوم منتشر می‌کند اما از همه اینها مهم‌تر اینکه شجریان فرزند زمانه خویشتن است و همیشه در صحنه حاضر.

این روزهای خبرهای متفاوتی از استاد و اوضاع و احوالات پیرامونش شنیده می‌شود. مثلا اینکه به تازگی مدیر اجرایی کارگاه تخصص آواز شجریان اعلام کرده است که استاد در نمابری از علاقه‌مندان خواست نسبت به حذف فیلم منتشر شده از این‌ کارگاه از سایت‌ها و وبلاگ‌های شخصی‌شان اقدام کنند. ماجرا از این قرار است که به تازگی فیلمی کوتاه و البته بدون مجوز، از مرحله‌ نخست گزینش هنرجویان متقاضی حضور در کارگاه‌ تخصصی آواز استاد شجریان در سایت‌ها، وبلا‌گ‌ها و تلفن‌های همراه دست‌به‌دست می‌شود. ظاهرا قرار بوده با توجه به نظر استاد شجریان مبنی بر عدم پخش تصاویر کارگاه، قرار شد مسوول تصویربرداری کارگاه در پایان هر جلسه کلیه‌ی راش‌های گرفته شده را در اختیار مدیریت اجرایی کارگاه قرار دهد، متاسفانه پیش از آغاز جلسه‌ی دوم کارگاه، مدیر تصویربرداری، آقای حسن نقاشی به رغم تمامی تذکرات و یادآوری‌ها، اقدام به پخش فیلمی کوتاه از کارگاه در وبلاگ شخصی خود کرد و در ذیل این فیلم در نوشته‌ای به مخاطب خود این‌گونه القا نموده که ایشان در حال ساخت مستندی از زندگی و آثار استاد شجریان با عنوان راز مانا است. حالا در نمابری که از سوی استاد منتشرش شده آمده که ادعای ساخت این مستند صحت ندارد و متاسفانه این کارگردان در چینش تصاویر نیز به گونه‌ای عمل کرد که موجب رنجش تعدادی از هنرجویان کارگاه آواز شد. فیلم مذکور پس از برخورد با تصویر‌بردار از روی سایت برداشته و ایشان از ادامه‌ی همکاری با پروژه کنار گذاشته شد.

این درحالی بود که کلیه‌ی این اتفاقات به خاطر بر هم نخوردن آرامش استاد از ایشان مخفی نگاه داشته شده بود، ولی متاسفانه پس از سه سال این فیلم در ابعاد گسترده در وبلاگ‌ها و سایت‌های مدعی هواداری استاد پخش شد.

اتفاق دیگر اینکه الان مهرماه است و همه منتظر تاریخ دقیق برگزاری کنسرت استاد که همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. آیا اصلا این کنسرت که از ابتدا وعده برگزاری‌اش در تهران و شیراز داده شده بود برگزار می‌شود یا به آن مجوز داده نمی‌شود؟ این در حالی است که در خرها اعلام شد که محمدرضا شجریان بعد از دو سال، مهرماه سال‌جاری به مدت هفت شب در تهران و شش شب در شیراز به صحنه می‌رود اما همچنان بسیاری از علاقه‌مندان و اهالی موسیقی نسبت به قطعی شدن برگزاری این کنسرت تردید دارند. جالب اینجاست که قرار است این کنسرت در برج میلاد  برگزار شود اما همچنان زمان دقیق اجرای ان معلوم نیست و وعده داده شده که بعد از دریافت مجوز کنسرت، اعلام شود. همچنین گروه شهناز بعداز 20 مهرماه در شهر شیراز به اجرای برنامه خواهد پرداخت. با این حال متاسفانه خیلی‌ها با توجه به موضع گیری‌های اخیر استاد شجریان معتقدند که بعید به نظر می‌رسد که برگزاری این کنسرت محقق شود. به خصوص اینکه استاد شجریان سال گذشته هم قرار بود که درایران کنسرت بدهد ولی پس از وقایع سال گذشته، از برگزاری آن منصرف شد.

با این حال قطعات این کنسرت بی‌تاریخ معلوم شد و قرار است تا استاد شجریان در کنسرت‌ آتی خود، قطعات آلبوم رندان مست در دستگاه همایون را اجرا کند. همچنین وی در بخش دوم اجرای خود، تصنیف بی‌همزبان از ساخته‌های خود که روی شعری از جواد آذر در دستگاه ماهور ساخته شده؛ به همراه آواز و تصنیف‌هایی از ساخته‌های مجید درخشانی با اشعاری از سعدی، حافظ و مولوی اجرا می‌کند. بسیاری از نوازندگان گروه شهناز که نام خود را از جلیل شهناز، نوازنده برجسته تار گرفته است، سال‌ها در گروه خورشید به سرپرستی مجید درخشانی می‌نواختند.


 
comment نظرات ()