فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۱٢
 

بيژن بيژني :
عاشقانه هاي محلي را در " چهار فصل " مي خوانم
قسمتي ازهويت فرهنگي ما به طور خاص در موسيقي محلي ما نهفته است .

" بيژن بيژني " ضمن بيان اين مطلب افزود:  ما  در موسيقي به دنبال فرم هاي  زيبا هستيم و موسيقي محلي ايران اين فرم ها را در خود گنجانيده است .  موسيقي محلي ايران داراي متنوع ترين ملودي  هاست  و به جرات مي توانم بگويم که از بي پيرايه ترين نوع موسيقي هايي است که وجود دارد.
بيژني ادامه داد: اگر موسيقيدانان به اين ذخيره ارزشمند بيشتر توجه کنند ، قطعا توجه بسياري از جوانان را که به موسيقي محلي ايران آگاه نيستند ، جلب مي کنند.
با تجربه اي که در آلبوم هاي " ايران زمين " و " نوايي " داشتم، پاسخ خود را براي ادامه اين کار گرفتم ، چون علاقه مندي مردم تا اندازه اي بود که نمي توانستم اين کار را رها کنم.
وي در مورد مشخصات اين آلبوم خاطر نشان کرد :  تمام آثار اين مجموعه به موسيقي محلي اختصاص دارد. در اين آلبوم 8 تصنيف محلي از 8 منطقه ايران توسط " اسماعيل تهراني "  تنظيم و آهنگسازي شده است و اشعار آن را دکتر " امير حسن سعيدي" سروده اند.
وي در مورد نحوه اجراي اين آثار گفت: در اين آلبوم براي سازهاي ايراني ، کلاسيک  و سازهاي محلي ايران  نت نوشته شده است ، اما بدنه اصلي آن را سازهاي کلاسيک غربي و سازهاي ايراني تشکيل مي دهند. در کنار اينها ، سازهاي بومي نيز براي رنگ آميزي بومي جا گرفته اند.  البته ما ملودي ها و آواها را دقيقا به همان  شکلي که درمحل موسيقي اجرا مي شود، اجرا نمي کنيم ، چون براي شنونده خسته کننده خواهد بود . ما فرم آن را گرفتيم  و موسيقي را به شکل اصولي تر پرداخت کرده ايم. اما فضا همان فضا است. همچنين بهره گيري از سازهاي کلاسيک غربي باعث شده است که اين کار نه فقط براي ايران بلکه براي خارج از ايران نيز قابل استفاده باشد.
وي به محتواي آثار اشاره کرد و افزود: تمام اشعار اين آلبوم عاشقانه هستند ، چون عاشقانه ها براي فصل مشخصي سروده نمي شوند.
بيژني در مورد اشعار اين مجموعه گفت: براي اينکه اين آلبوم براي همه مردم ايران قابل فهم باشد، ما اشعار ملودي ها را به همان صورت محلي اجرا نمي کنيم، بلکه روي ملودي آن اشعار جديدي را به زبان فارسي گذاشته ايم . البته منظور من ترجمه اشعار نيست.
وي درادامه افزود: در اين آلبوم موسيقي مناطق آذربايجان، کردستان، لرستان، گيلان ، مازندران، شيرازوبختياري را مي خوانم .
وي در پايان گفت: اين آلبوم مراحل پاياني ضبط را طي مي کند و تا مهرماه منتشر مي شود.

توسط پري زنگنه
" زندگي در نابينايي " منتشر مي شود
پري زنگنه کتاب " زندگي در نابينايي " را منتشر مي کند.
" زنگنه "، در مورد اين کتاب گفت: از آنجا که از نام کتاب نيز بر مي آيد ،  " زندگي در نابينايي "  را با هدف آشنايي جامعه با مسائل و مشکلات زندگي نابينايان منتشر مي کنم. در حال حاضر اين کتاب مراحل ويرايش را طي مي کند  وتا اواسط پاييز منتشر مي شود.
وي در مورد برنامه هاي آينده موسيقي اش گفت: من از شايعه سازي خوشم نمي آيد و ترجيح مي دهم تا زماني که برنامه ام کاملا مشخص نيست ، هيچ حرفي نزنم.
.
"شاهين فرهت" :
مي خواهم سمفوني "دماوند" را با تصاوير همراه کنم
"شاهين فرهت" سمفوني "دماوند" را 27 و 28 مهرماه به رهبري " ايرج صهبايي " در تالار وحدت به صحنه مي برد.

" شاهين فرهت"موسيقيدان و آهنگسازنامي کشورمان ، ضمن بيان اين مطلب افزود: از زماني که مشخص شد آقاي صهبايي رهبري ارکستر را به عهده خواهند داشت، تکليف قسمت اول برنامه ما هم مشخص شد.
وي افزود:  در قسمت اول برنامه " پيترو ولف " ،  اثر " سرکي پورو کوسيس " را اجرا مي کنيم و در قسمت دوم هم سمفوني" دماوند" را اجرا خواهيم کرد.
وي در ادامه در مورد تفاوت هاي اين کار با آثار قبلي اش گفت: در سمفوني هاي قبلي ام از تم هاي فولکلور و محلي به دليل عشق وعلاقه به سرزمينم  بهره مي گرفتم، اما دراين سمفوني که سمفوني ششم من است،  تم هاي اصلي ساخته خودم هستند و تمام آنها ناب و خالص اند چون معتقدم که اين کار بايد به طور مجزا و خالص  انجام مي شد . در واقع من سمفوني دماوند را به صورت يک کار توصيفي ساخته ام. چون اين کارداستان خاص خودش را دارد.

" شاهين فرهت" در مورد همراهي تصويربا اين سمفوني گفت: از آنجا که اين کار يک کار توصيفي است و داستان گونه روايت مي شود، من بسيار علاقه مند بودم که همراه با اجراي ارکستر ،  تصوير نيز همراهي کند تا مراحل مختلف  صعود به قله ، پايين آمدن از آن و توفان و خلاصه داستان سمفوني به زبان  تصويرهم روايت شود. در اين مورد با مسئولين هم صحبت کردم که قرار است درصورت امکان به من جواب بدهند.

 وي در مورد قسمت هاي مختلف اين سمفوني گفت: در سمفوني " دماوند" ما يک تم ثابت داريم که اثر با آن آغاز مي شود و با همان به اتمام مي رسد. اين تم براي من ياد آور سحر و اسرار آميزي دماوند است. اين تم حالتي ايراني دارد و در حقيقت صعود ذهني است. البته فرم سمفوني کلاسيک است . در قسمت اول مرحله صعود  به قله را داريم و سپس رسيدن به قله  که بسيار هيجان انگيز است. سپس پايين آمدن از آن و آخرين بخش قسمت اول سمفوني به شب در قله اختصاص دارد که بازهم داراي موتيف هاي تغزلي و هيجان انگيز است.

" فرهت "  در مورد قسمت دوم سمفوني گفت:  قسمت دوم حالت کاملا روستايي دارد . يعني به چشمه سارها و مناظر سرسبز دامنه دماوند مي پردازد و آرامشي را که در آن نواحي خواهيد داشت، به زبان موسيقي بيان مي کند. برعکس در قسمت پاياني ما توصيف يک شب توفاني و زمستاني  را خواهيم داشت که در واقع سخت ترين وضعيتي است که مي تواند وجود داشته باشد. در آخر هم تم اصلي تکرار مي شود.

" فرهت" در مورد ضبط اين اثر گفت: من ضبط هاي استوديويي را دوست ندارم و سعي ام  در اين است که موقع کنسرت آن را ضبط کنم چون شور و هيجان لازم را داراست.

وي در پايان به کار جديدش سمفوني امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: در حال حاضر همچنان مشغول نوشتن آن هستم و طبق قولي که داده بودم ، تا آخر شهريور ماه آن را به پايان مي رسانم.

ه همت انجمن موسيقي ايران
رسيتال ويلنسل و پيانو برگزار مي شود
رسيتال ويلنسل و پيانو در سالن رودکي برگزار مي شود.

اين برنامه در روزهاي 13 و 14 شهريورماه جاري در محل سالن رودکي برگزار مي شود.
نوازندگي ويلنسل به عهده " مهسا قاسمي " است که  مقام اول رشته تکنوازي ويلنسل در جشنواره موسيقي فجر را داراست  و در کنسرواتوار موسيقي کميتاس کشور ارمنستان تحصيل کرده است.
نوازندگي پيانو نيز به عهده " اما زارروبيان "  است . وي اهل مسکو است و در حال حاضر عضو کنسرواتوار کميتاس ايروان ارمنستان است.
در قسمت اول اين رسيتال  قطعاتي چون " سوئيت 5 پرلود ، در دو مينور "  اثر " يوهان سباستين باخ "  و قطعه " سونات اپوس 38 در مي مينور " اثر " يوهان برامس " اجرا مي شود.
در قسمت دوم 4 قطعه اجرا مي شود که شامل " پيس براي پيانو و ويلنسل " اثر " علي حشمتي افشار " ، " سونات آرپژيونه در لامينور " اثر " فرانتس شوبرت " ، " وکاليز در مي مينور " اثر " سرگي راخمانينوف " و " کنسرت اتود در ر مينور " اثر " الکساندر آيوازيان" است.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()