فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٧/۱٥
 
ارکستر خانه هنرمندان تعطيل شد
پس از دو سال تمرين هاي پياپي ارکستر خانه هنرمندان ايران تعطيل شد.

 ارکستر سازهاي زهي خانه هنرمندان ايران در سال 1380 توسط " عباس ابوحمزه " و " بهمن يحيي زاده "  تاسيس شد . اين گروه تا پايان سال 81 به اجراهاي متعددي پرداخت. اما بنابر دلايل و مشکلاتي ، اين ارکستر آخرين اجرايش را که قرار بود در شهريور ماه در خانه هنرمندان برگزار شود،  لغو کرد و پس از آن منحل شد.

 "بهمن يحيي زاده " مديراجرايي ارکستر خانه هنرمندان ايران  در گفت و گو با خبرنگار هنري " مهر " درمورد اين موضوع گفت : ارکستر زهي خانه هنرمندان در واقع ارکستر دانشگاه شريف بود که ما آن را در سال 80 از نو گرد هم آورديم و با شرايط خاص خانه هنرمندان در اين مکان آغاز به کار کرديم. از جمله اين شرايط مي توان به پرداخت نکردن حق الزحمه به اعضاي ارکستر اشاره کرد. اما با وجود اين مسئله گروه پيوسته به کارش ادامه داد تا اينکه نوبت به اجراي ما در خانه هنرمندان رسيد و بين يکي از اعضاي گروه و آقاي " بهروز غريب پور" رئيس خانه هنرمندان ايران دعواي لفظي پيش آمد و کنسرت ما لغو شد و از آن روز به بعد ارکستر زهي خانه هنرمندان ايران از هم فرو پاشيد.

وي دليل اين اتفاق را عدم تعهد شخصي و اخلاقي اعضاي گروه و همچنين نبود حمايت از اين ارکستر از سوي خانه هنرمندان ايران دانست و افزود: براي من چند سوال مطرح است ، درابتدا اينکه چرا فردي که داراي جايزه بين المللي BBY براي داشتن داعيه فرهنگي است  وارکستر فيلارمونيک  فرهنگسراي بهمن را تاسيس مي کند، بايد به هتاکي بپردازد؟ چرا پس از دو سال که به اعضاي ارکستر قول خريد سيم براي سازهايشان و صدور کارت شناسايي داده شده بود، عمل نشد؟ چرا در حال حاضر فراخوان جديد براي تشکيل ارکستر جديد داده شده است، در صورتي که قرار نيست به آنها بازهم پولي داده شود و يا اگر قرار است حق الزحمه اي پرداخت شود چرا از اعضاي سابق دعوت به عمل نمي آيد؟
" يحيي زاده " در پايان افزود: من هميشه معتقدم که در يک اتفاق هر دو طرف مقصر هستند و در اين اتفاق هم اعضاي ارکستر و هم رياست خانه هنرمندان مقصر بودند. اما در عين حال نبايد از انصاف چشم پوشيد که آقاي " غريب پور " در طول اين دوسال زحمات بسياري نيز براي ارکستر متحمل شدند.

 " عباس ابوحمزه " سرپرست ارکستر زهي خانه هنرمندان نيز در اين خصوص گفت: متاسفانه نه خانه هنرمندان و نه اعضاي ارکستر قدر شرايط خوبي را که داشتند ، ندانستند. طبيعتا خانه هنرمندان شرايط خوبي را براي نوازنده ها پيش آورد و هنرمندان ارکستر هم با شرايط خانه هنرمندان در طول اين دو سال کنار آمدند . چون نوازندگان ارکستر تماما حرفه اي بودند و بدون گرفتن هيچ حق الزحمه اي در ارکستر مي نواختند و در واقع فقط از روي عشق کار مي کردند ، و فقط از فروش بليط که پول بسيار ناچيزي است ، درآمدي از ارکستر کسب مي کردند.

وي ادامه داد: در اين اواخر " ماموکا دوليدزه " از روسيه که براي رهبري کنسواتوار تهران به ايران آمده بود، براي ارکستر زهي هم رهبري مي کرد . ايشان ساز تخصصي شان هم ويولن بود و از اين حيث براي اعضاي ارکستر کمک بسيار بزرگي به حساب مي آمدند.

" ابو حمزه "  دليل اصلي فروپاشي ارکسترخانه هنرمندان ايران را در ريشه هاي فرهنگي دانست  و  گفت :  اساسا از نظر فرهنگي ، ما ايراني ها در کار جمعي و گروهي ضعيف هستيم و در درازمدت تحمل کار گروهي را نداريم. در نوازنده ها اين ضعف را مي توان برشمرد و در مورد متوليان امر هم بايد بگويم که هنوز شرايط نوازنده را در نظر نگرفته اند. نمي شود يک نوازنده را بعد از دو سال ، بدون حق الزحمه در گروه نگاه داشت، چون خود به خود انگيزه ها پايين مي آيد .

برنامه هاي موسيقي مرکز موسيقي حوزه هنري اعلام شد
برنامه هاي موسيقي مرکز موسيقي حوزه هنري تا پايان مهر ماه اعلام شد.

" رضا مهدوي " رئيس مرکز موسيقي حوزه هنري درمورد برنامه هاي موسيقي اين مرکز در ماه مهر گفت: روز هاي 17، 18 و 19 مهرماه از سوي انجمن حمايت از توسعه فضاهاي آموزشي و فرهنگي (حامي) کنسرت بزرگ استاد " عاشورپور " برگزار مي شود. گروه موسيقي " نکيسا"  به سرپرستي " بابک ربوخه" نيز " عاشور پور " را همراهي خواهند کرد.
مهدوي افزود: همچنين استاد" منوچهر سقفي" نوازنده بزرگ سنتور ،در روز 20 مهرماه به ايران مي آيد و به  اجراي قطعات موسيقي مي پردازد.
وي ادامه داد: در روز24 مهرماه نيز برنامه پژوهشي موسيقي نواحي " ققنوس 7 " برگزار مي شود. اين برنامه به موسيقي کاشمر و معرفي يک نوازنده 14 ساله کاشمري اختصاص دارد ودر روزهاي 30 مهرماه و 1و 2 آبان ماه نيز " داوود آزاد" به اجراي کنسرت خواهد پرداخت.

زمان برگزاري دوسالانه آهنگسازي و نوازندگي تغيير کرد
اولين جشنواره دوسالانه آهنگسازي و نوازندگي که به پيانو سلو اختصاص دارد، تغيير کرد.

"عليرضا مشايخي" آهنگساز ،  ضمن بيان اين مطلب افزود: نخستين  دوسالانه آهنگسازي و نوازندگي  که امسال به نوازندگي پيانو سلو اختصاص دارد و قرار بود در روز 28 آبان ماه برگزار شود، در روزهاي 10 و  11 آذر ماه برگزار خواهد شد.

وي دليل تغيير زمان آن را تمديد مهلت تحويل آثار و همچنين افزايش روزهاي برگزاري دوسالانه خواند و افزود: زمان ارسال آثار تا 20 آبان ماه تمديد شده است و با توجه به اينکه روزهاي برگزاري دوسالانه را افزايش داده ايم ، برنامه ها نيز متنوع تر و در دو بخش به همراه برنامه هاي جنبي  برگزار مي شوند.

"مشايخي" افزود: در روز اول اين دوسالانه اجرايي از اساتيد خواهيم داشت که آثاري از آهنگسازان معاصر را اجرا خواهند کرد. اساتيدي چون " رافائل ميناسکائيان " ،" دلبر حکيم آوا" ، "شاهرخ خواجه نوري " و " فريماه قوام صدري " که آثاري را از " عبدالرضا سجادي" ، "امين الله حسين " ، "ايرج صهبايي " و بنده اجرا مي کنند.

در روز دوم نيز پيانيست هاي جوان به اجراي آثاري از آهنگسازان معاصر خواهند پرداخت، با اين تفاوت که در اين بخش اجراي آثار از تنوع بالاتري برخوردار است.

"عليرضا مشايخي " در پايان گفت : در حال حاضر مشغول طراحي فراخوان  و پوستر جديد هستيم و آثار هم کماکان به دستمان مي رسد و در حال بررسي است.

لازم به ذکر است که اين برنامه در محل تالار شهيد آويني دانشکده هنرهاي زيبا برگزار خواهدشد و قرار است که سال آينده به آهنگسازي اختصاص يابد.

براي اولين بار توسط " مسعود حبيبي"
علائمي براي نوازندگي دف به وجود مي آيد
علائم جديدي براي نوازندگي و تدريس دف توسط " مسعود حبيبي " و تني چند از اساتيد موسيقي ايران به وجود مي آيد.

" مسعود حبيبي" نوازنده دف و مولف کتب " شيوه هاي نوين دف نوازي " ضمن بيان اين مطلب افزود: در حال حاضر مشغول تاليف سومين جلد  " شيوه هاي نوين دف نوازي " هستم. در اين کتاب سعي کردم که ماندگاري و فناوري بيشتري را در نظر بگيرم و با اساتيد اهل فن در مورد ابداع علائمي براي سهولت در کار نوازندگي و همچنين تخصصي تر شدن نوازندگي دف وارد صحبت شديم، چون  به تنهايي قادر نبودم که اين علائم را به وجود بياورم.


وي افزود: در اين زمينه با اساتيدي چون " حسين دهلوي " گفت و گو کرديم و روي اين موضوع تحقيق کرديم تا علائمي را به وجود بياوريم که تا به حال براي ساز ديگري استفاده نشده باشند و تداخل ايجاد نکند و همچنين گويا باشند.
"حبيبي " ادامه داد: تا به حال قسمت  اعظم کار انجام شده است ، اما بازهم به مشورت و تحقيق با اساتيد ديگر احتياج دارم.
وي در مورد سومين جلد کتب" شيوه هاي نوين دف نوازي " گفت : در اين کتاب تقسيمات مختلف ريتميک که در کتاب 1 و2 نيامده بود، بررسي شده است. همچنين  در دنباله کتب 1 و 2 به " ريز " بيشتر پرداخته ام. در کنار اينها قطعات مختلفي را هم نوشته ام که اميدوارم براي نوازندگان مثمر ثمر واقع شوند.

" ناصر نظر" سرپرست گروه کر "پارس" :
روز جهاني کودک را با موسيقي جشن مي گيريم
ارکستر موسيقي " پارس" به رهبري " ناصر نظر " براي روز جهاني کودک قطعات موسيقي اجرا مي کند.

" ناصر نظر " سرپرست و آهنگساز ارکستر و گروه کر " پارس " در مورد اجراي اين ارکسترکه در روزهاي 16 و 17 مهرماه به مناسبت روز جهاني کودک در تالار وحدت برگزار مي شود، افزود: هرسال بزرگداشت روز جهاني کودک در جهان جشن گرفته مي شود، ولي متاسفانه در ايران اغلب به فراموشي سپرده مي شود. من با برگزاري اين کنسرت در اين روز مي خواهم که اين مناسبت پررنگ تر شود .

" ناصر نظر " در مورد قطعات انتخابي براي اجرا در روز جهاني کودک در تالار وحدت گفت: برنامه در دو قسمت برگزار مي شود. اين کنسرت را با قطعه " بازار ايران " که توسط يک آهنگساز فرانسوي به نام " آلبرت کتلبي" ساخته شده است ، آغاز مي کنيم . اين قطعه يک قطعه تکنيکي  و با کلام است که اعضاي حرفه اي تر آن را اجرا مي کنند.

 وي افزود: قسمت اول به اجراي تئاتر " زشت و زيبا" که به صورت پانتوميم همراه با حرکات موزون است، اجرا مي شود. موسيقي اين کار نمي توانست به صورت زنده توسط ارکستر اجرا شود، چون تعداد اعضاي ارکستر زياد است و سن تالار وحدت براي اين تعداد ، فضاي لازم را دارا نيست، از اين رو در اين قطعه ما به صورت ضبط شده قطعات را پخش مي کنيم. اين نمايش توسط " شهرام زماني " کارگرداني شده  که از يک تئاتر آلماني اقتباس گرديده است.
وي ادامه داد: در قسمت دوم برنامه قطعات " مترسک" ، " کودکان جهان " ، "رنگارنگ "، " دنياي من " که توسط خودم آهنگسازي شده اند ، اجرا خواهند شد که همه آنها حاوي مضاميني براي روز جهاني کودک هستند.

وي افزود: اشعار اين قطعات را "کمال الدين اکرمي" ، "شکوه قاسم نيا" و " اسدالله شعباني" سروده اند.
"ناصر نظر " در ادامه در مورد ارکستر " پارس " گفت : اين ارکستر با 200 نفر به روي صحنه مي رود که 100 نفر آنها خوانندگان گروه کر هستند. " شهرزاد بهشتيان " سوليست ماست و بايد اين مطلب را هم ذکر کنم که نفر اول ارکستر ما يا به عبارتي " کنسرمايدرو" ارکستر يک کودک دوازده ساله و نوازنده ويولن است. همچنين تمام نوازندگان  سازهاي ارف نيز از بچه هاي دبستاني هستند و به غيراز نوازندگان سازهاي بزرگي مثل ساز کنتر باس که آنها را  اعضاي سابق ارکستر که الان 20 ساله هستند ،  مي نوازند ،همه اعضا در سنين بين 6 تا 12 سال هستند.

24 و 25 مهرماه
بزرگترين گروه کر خاورميانه به اجراي موسيقي مي پردازد
بزرگترين گروه کر خاورميانه در روزهاي 24 و 25 مهرماه در فرهنگسراي بهمن به اجراي قطعات موسيقي مي پردازد.
گروه کر " شهر تهران " که  گروهي 200 نفره است،  نه تنها در تهران بلکه در خاورميانه بزرگترين گروه کر است. اين گروه  در سال 1378 تاسيس شده است و تا به حال اجراهاي متعددي داشته است .


رهبري اين گروه را "مهدي قاسمي " به عهده دارد و دو پيانو اين گروه را همراهي مي کنند. نوازندگي پيانو ها را " بهاره مهدوي " و " پويان آزاده " به عهده دارند. در اين برنامه گروه کر " شهر تهران " به اجراي آثاري از موسيقي کلاسيک از آهنگسازان بزرگ دنيا و همچنين ترانه هاي محلي ايران مي پردازد. 
اجراي اين گروه  در محل فرهنگسراي بهمن، ساعت 19 ، آغاز خواهد شد.
استاد " رامبد صديف "
90 دقيقه بدون آنتراکت مي خوانم
80 تا 90 دقيقه در کنسرت فرهنگسراي نياوران بداهه خواهم خواند.

استاد " رامبد صديف" آفريننده سبک مرصع خواني در موسيقي ايراني  ضمن بيان اين مطلب افزود: در اين برنامه که بعد از سه سال دوري من از صحنه موسيقي و کنسرت اجرا مي شود، 80 تا 90 دقيقه ،  بر پايه بداهه نوازي به اجراي مرصع خواني مي پردازم.

وي در توضيح مرصع خواني گفت : مرصع خواني در واقع عبارت است از ترکيب دو شيوه بداهه خواني و مرکب خواني که نشان دهنده درک خواننده از فرهنگ موسيقايي ايران زمين و شامل رديف هاي آوازي  و چگونگي بکار گيري گوشه ها و استفاده از تحريرها و موتيف هاي ساز و آواز است .
استاد صديف ادامه داد: البته اين اجرا بيشتر براي اهل فن خواهد بود و براي افرادي که به رديف ها و گوشه ها کاملا آشنا باشند.


وي در مورد تفاوت اين اجرا با ديگر اجراهايش گفت : من تا به حال هميشه با يک برنامه مشخص به روي صحنه مي رفتم ، به طور مثال در سال 75 در دستگاه سه گاه يا در اصفهان به مرکب خواني پرداختم،  اما در اين اجرا تصميم دارم که کاملا بداهه خواني داشته باشم. از ديگر تفاوت هاي اين اجرا نيز مي توان به پيچيدگي اين سبک اشاره کرد که نشان دهنده توانايي هاي خاصي است.

وي در پايان به نوازندگان اشاره کرد و گفت: بسيار مايل بودم که استاد " جليل شهناز " در کنارم ساز بنوازد چون معتقدم که ايشان مي توانند بار سنگين آواز را به دوش بکشند و از پس جواب آن برآيند. اما متاسفانه ايشان در بستر بيماري بودند و از اين رو ما از نوازندگان جوان استفاده کرديم. دراين برنامه " رضا مازندراني " تار ، " سامر حبيبي " کمانچه و " وحيد فتائي" تنبک مي نوازند.
لازم به ذکر است که اين کنسرت در روزهاي 16 ، 17 و 18 مهرماه در فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود.

 

"احمد پژمان" آهنگساز :
موسيقي ادبيات کلاسيک ايران را نوشته ام
براساس اشعار شعراي کلاسيک ايران قطعاتي را براي گروه کر و ارکستر سمفونيک نوشته ام.
" احمد پژمان " آهنگساز ضمن بيان اين مطلب افزود: اين اثر، کار نسبتا بزرگي است که مراحل تکميلي اش  را مي گذراند.  در اين کار اشعار شعرايي چون " حافظ" ، " مولانا " ، " جنگ رستم و سهراب از فردوسي " و " مناجات نامه خواجه عبدالله انصاري " اجرا مي شود . در اين اجرا گروه کر و همچنين سوليست،  ارکستر سمفونيک را همراهي مي کنند و تمام قطعات براي اين مجموعه نوشته شده اند.

" پژمان " در مورد استفاده از اشعار ادبيات کلاسيک ايران در اين اجرا گفت : به نظرم واقعا حيف بود که اشعار چنين شعرايي که با فرهنگ ما آميخته شده اند ، به موسيقي در نيايد.
وي در مورد نوع اجرايش گفت : اين 5 قطعه بزرگ را به احتمال زياد به همراه ارکستر سمفونيک تهران اجرا خواهم کرد، هرچند ما در اين ارکستر نوازنده هاي خوبي نداريم و اغلب آنها مسن هستند و فضا را هم براي آمدن نوازندگان جوان باز نمي کنند.
پژمان ادامه داد: مي دانم که ممکن است با اجراي ارکستر سمفونيک روحيه ام را تا مدت ها از دست بدهم و اصلا از اجرا رضايت لازم را کسب نکنم، اما بسيار علاقه مندم که اين کنسرت در ايران برگزار شود.
آذر ماه امسال
جشنواره موسيقي جوان برگزار مي شود
جشنواره موسيقي جوان آذر ماه امسال در سالن رودکي برگزار مي شود.
پنجمين جشنواره موسيقي جوان، آذر ماه سال جاري در قالب گروه نوازي در سالن رودکي برگزار مي شود.


در اين جشنواره شرکت کنندگان در چند بخش مختلف به رقابت مي پردازند. اين بخش ها شامل موسيقي سنتي " رديفي و دستگاهي " ، موسيقي جهاني " از باروک تا مدرن " و موسيقي علمي روز در سبک هايي از موسيقي مانند مردمي، جاز، بلوز، راک و ... است.
دبير اين جشنواره دکتر " محمد سرير " خواهد بود که صبح روز چهارشنبه 16 مهرماه در تالار وحدت  به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()