فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٧/٢٢
 

کنسرت "عليرضا عصار " با استقبال گرم تماشاگران مواجه شد
کنسرت " عليرضا عصار " به همراه " فواد حجازي" با استقبال گرم تماشاگران علاقه مند مواجه شد.

 کنسرت موسيقي " عليرضا عصار " که از 17 مهرماه در سالن ميلاد نمايشگاه  بين المللي  آغاز شده است ، با استقبال گرم تماشاگران مواجه شد. در اين کنسرت که هرشب در دو سيانس ساعت 18 و ساعت 21 اجرا مي شود، قطعات آلبوم جديد " مي خور" اجرا مي شود. همچنين برگزيده قطعات موسيقي آلبوم هاي " کوچ عاشقانه " ، " عشق الهي" و " حال من بي تو" نيز در کنار اين قطعات اجرا مي شود.

در کنسرت امسال " عليرضا عصار " نيز مانند سال هاي گذشته قطعات بي کلام و با کلام موسيقي پاپ غربي نيز گنجانده شده است ، با اين تفاوت که گروه همخوانان از قوت بيشتري نسبت به سال هاي گذشته برخوردار است و همخواني " سارا نائيني" در قسمت هايي از اين قطعات با تشويق فراوان تماشاگران روبرو شد.
لازم به ذکر است که در اين کنسرت " عليرضا عصار " با ارکستر کامل 60 نفره به اجراي برنامه مي پردازد و تا 22 مهرماه اين کنسرت ادامه خواهد داشت.

براي اولين بار در ايران
" داوود آزاد" در کنسرتش آواز مي خواند
" داوود آزاد" نوازنده تار و تنبور در روزهاي آخر مهرماه در تهران به اجراي کنسرت مي پردازد.

 " داوود آزاد" آهنگساز ، خواننده و نوازنده سازهايي چون تنبور و تار که در روزهاي 29 و 30 مهرماه و 2 آبان ماه در تالار انديشه حوزه هنري به اجراي کنسرت مي پردازد، در گفت و گو با خبرنگار هنري " مهر " در مورد اين برنامه گفت: من پس از 8 سال است که در ايران کنسرت مي دهم  و دليل اينکه خودم پس از سال ها تصميم گرفتم که اشعار ان را بخوانم ، حسي بود که به تک تک قطعات ساخته شده براي اين اجرا داشتم و احساس مي کردم که کسي نمي تواند بهتر از من  اين موسيقي را که خودم آهنگسازي کرده ام ، درک کند.
وي ادامه داد: در اين کنسرت که به اجراي قطعات موسيقي عرفاني اختصاص دارد اشعاري از حضرت مولانا، شمس مغربي، عطار و  نورعلي شاه اصفهاني اجرا مي شود.
وي در مورد شيوه اجرايي اين کنسرت گفت: ما در اين کنسرت مرکب نوازي خواهيم داشت و در دستگاه هاي ماهور، شور، بيات اصفهان، چهارگاه ، شوشتري و مقام سحري قطعات را اجرا مي کنيم. در واقع در دستگاه هاي ايراني گردش مي کنيم.

"داوود آزاد" در مورد موسيقي عرفاني گفت: موسيقي عرفاني چيزي جدا از موسيقي سنتي ايران نيست و ريشه هاي اصلي آن در موسيقي ايراني ماست . اين نوع از موسيقي برگرفته از موسيقي عرفاني ايران باستان است که با مفاهيمي چون " وحدت وجود " و " تفکر توحيدي" همراه بوده است. تمام آنچه که ما اجرا مي کنيم تکرار بعضي کلماتي است که شبيه به ذکر هستند. از طرفي در موسيقي عرفاني قطعات از قبل ساخته نمي شوند  و در حقيقت موسيقي الهام شده در جلسات ذکر هستند که بعدها به صورت ثابت در آمده اند  و روي صحنه اجرا مي شوند. در موسيقي عرفاني ريتم ، شعر و تلفيق شعر و موسيقي بسيار حائز اهميت هستند.
وي افزود: در قسمت اول اين برنامه قطعاتي را چون" مستان سلامت مي کنند" ، " يارب مددي" ، " در ميخانه " ، " برخيز و بيا ساقي" و " هو الحي" را اجرا مي کنيم و در بخش دوم کنسرت "شدم رسوا" ،"خم ابرو" ، "طريق عشق جانان" ،"مست سرافراز" ، " خانه پرنور" و " الله الله يا الله" را اجرا خواهيم کرد. "آزاد" در مورد اعضاي گروهش گفت: "شهرام غلامي" بربط، "نويد دهقان" کمانچه ، "علي رحيمي


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()