فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۸/۱٠
 

با اجراي آثاري از تهمورث و سهراب پورناظري
آلبوم " کوچ ماه " منتشر مي شود
آلبوم " کوچ ماه" با اجراي آثاري از "تهمورث پورناظري " و " سهراب پورناظري" به صورت صوتي و تصويري منتشر مي شود.

" تهمورث پورناظري" آهنگساز و نوازنده ضمن بيان اين مطلب افزود:  " کوچ ماه" در واقع آلبوم اجراي کنسرت پارسال ما با همين عنوان است که تا ماه ديگر منتشر مي شود.

وي ادامه داد: قطعات در دو بخش " اصفهان " و " نوا" آهنگسازي شده اند  که در بخش اول که در دستگاه اصفهان است،قطعاتي چون " کوچ ماه" ، " مهر وماه" ، قطعه کردي " تپو" و در دستگاه نوا قطعاتي چون" مقدمه کاروان" ،"رقص ماه" ،" ميخانه" و " افسانه " اجرا مي شوند.

" پورناظري" در مورد ترکيب سازها در اين آلبوم گفت: ترکيب سازها در اين اثر صورتي از کار دو نوازي سه تارو کمانچه به همراه سازهاي کوبه اي است. اغلب قطعات دو نوازي است  و به صورت بداهه نوازي اجرا شده اند. 
وي افزود: نوازندگي بيشتر قطعات با گروه " شمس " بوده و آهنگسازي وبخش آوازي " کوچ ماه " را من و " سهراب پورناظري" انجام داده ايم. همچنين " مريم ابراهيم زاده" به عنوان همخوان در اين اثر ما را ياري کرده است.

در فرهنگسراي هنر
گروه " سلمک " آثار استاد شهنازي را اجرا مي کند
گروه موسيقي سنتي " سلمک" به اجراي آثاري از " علي اکبر خان شهنازي " مي پردازد.

اين گروه  در روز هاي 15 و 16 آبان ماه در سالن اصلي فرهنگسراي هنر به اجراي موسيقي مي پردازد.

در اين برنامه سه نوازي در دستگاه ماهور و گروه نوازي در دستگاه شور به همراه آثاري از استاد " علي اکبرخان شهنازي " اجرا مي شود . سرپرستي  و نوازندگي تاراين گروه را " مهيار شفق" به عهده دارد  و در کنار وي " مهدي مدتقا" آواز مي خواند.

ديگر اعضاي اين گروه را " امير حسين اسلامي " ني ، " ياشار امام جمعه زاده " کمانچه، " سعيد جلاليان" تنبک، "سولماز بدري" سنتور،" سياوش کفاشي" بم تار، و " حسين عزيزي" تار تشکيل مي دهند. 

کنسرت گروه موسيقي " سلمک"  ساعت 20 در تالار اصلي فرهنگسراي ارسباران" هنر" برگزار مي شود.

چکناواريان در جمع خبرنگاران:
دوست دارم براي فيلم هاي صامت ايراني موسيقي بسازم
بسيار علاقه مندم که فيلم هاي قديمي ايران را که صامت هم باشند با اجراي زنده موسيقي به صحنه ببرم .

" لوريس چکناواريان" که از امشب اجراي زنده موسيقي فيلم صامت" اتللو" را براي عموم به صحنه مي برد، امروز در جمع خبرنگاران گفت : اجراي زنده موسيقي به همراه پخش فيلم کار بسيار سختي است،  چون بايد از فريم اول فيلم تا آخرين فريم آن موسيقي داشته باشد. روي هر سکانس بايد موسيقي خاص آن سکانس گذاشته شود تا بتواند حس خاص آن را به  تماشاگر انتقال دهد. از آنجا که تا به حال درايران اين کارانجام نشده بود، بسيار زحمت کشيدم .

چکناواريان ادامه داد: يک سال و نيم روي ساخت اين موسيقي کار کردم و شما مي دانيد که براي کنسرت دادن يک اثر نهايتا 7 جلسه تمرين کفايت مي کند ولي تا به حال براي اين اجرا 20 بار تمرين کرده ايم.  نوازندگان بارها فيلم را ديده اند تا بتوانند حس آن را بهتر به شنوندگان منتقل کنند.


وي افزود: در دنيا فيلم هاي صامت بسيار زيادي وجود دارد که بايد روي آنها موسيقي گذاشته شود، از جمله اين فيلم ها مي توان به " علي بابا و چهل دزد" اشاره کرد. انتقال حس فيلم از طريق پخش موسيقي زنده آن، مي تواند بسيار موثر تر از موسيقي ضبط شده باشد ، اما درد سر ها و مشکلات خاص خودش را داراست. براي يک نوازنده ، يک ساعت و نيم نواختن پي در پي  و بدون يک ثانيه وقفه، انرژي زيادي را مي طلبد . در اين نوع از اجراي موسيقي آن هم با تمپوهاي مختلف  هر سکانس ، کافي است که شما نيم دقيقه از پخش فلم عقب بيافتيد و آن وقت تمام زحمات شما به باد مي رود. از اين رو اين نوع از اجرا فقط در فستيوال هاي معتبر و بزرگ اجرا مي شود  و اگر من تا به حال براي چهل فيلم موسيقي نساخته بودم ، هرگز طرف چنين کار بزرگي کشانده نمي شدم.

 رهبر ارکستر رودکي  در مورد ساختن آثاري با تم هاي تراژيک گفت : به نظر من اصل زندگي و واقعيت آن بر اين پايه استوار است و زندگي واقعيتي ملودراماتيک است. از اين رو در بيشتر آثار من حال و هواي تراژيک احساس مي شود.

چکناواريان که سال ها پيش " باله اتللو " را ساخته بود و با ارکستر سمفونيک لندن آن را به صحنه برده بود، در مورد استفاده از اين موسيقي در اجراي موسيقي زنده فيلم " اتللو " گفت: از موسيقي باله اتللو فقط ملودي ها و موتيف هاي آن را گرفته ام و کل اثر کار جديدي است.

اين رهبر ارکستر در مورد وضعيت فعلي ارکستر رودکي و ترکيب جديد آن گفت: وضعيت فعلي ارکستربسيار عالي است و نوازندگان در وضع مطلوبي هستند . ترکيب فعلي ايراني - ارمني است و 32 نفر نوازنده دارد.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()