فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۸/۱٠
 
" هوشنگ ظريف" :
هنر ما رنگ و بوي پول گرفته است
اگر ماندگاري در آثار گذشتگان موسيقي ايران وجود دارد به خاطر عشق و علاقه و فضاي موسيقي آن روزها بود و اگر در حال حاضر اين فضا وجود ندارد، به دليل نبودن امکانات و فضا و همچنين برخوردهاي مادي در حيطه هنر است.

" هوشنگ ظريف" استاد تار، ضمن بيان اين مطلب افزود: متاسفانه از نظر ملودي، آثار امروز موسيقي ايران در مقايسه با آثار گذشته ماندگاري لازم را  دارا نيستند. به نظر مي رسد که آثارگذشته ارتباط بهتري با مردم برقرار کرده اند . اين را از بازخواني مداوم آثار آنان نيز مي توان دريافت. در حال حاضر آثاري را که مي شنويم، چون بيشتر به جنبه هاي تجاري آنها توجه شده است، با يک بار شنيدن ، فرد را خسته مي کند.

وي افزود: نيروهاي خلاق در ايران به وفور يافت مي شوند، اما فضاي ابراز اين خلاقيت به نسبت تعداد افراد متقاضي و هنرمند، کم است. وقتي سالن به راحتي در اختيار هنرمندان جوان قرار نمي گيرد و در ابتداي راه ذوق آنها به بازي گرفته مي شود، زده مي شوند و مسئول خلاقيت هاي به باد رفته اين جوانان کسي نيست جز مسئولين موسيقي کشور که بايد براي ورود جوانان و پيدا کردن جايگاه خاص براي فعاليت هاي موسيقايي آنها شرايط لازم را به وجود بياورند.

ظريف افزود: با وجود شرايط و امکانات رفاهي است که يک هنرمند مي تواند  با خيالي آسوده به کارش بپردازد و موسيقي توليد کند.  زماني که انگيزه ها از بين رفت، پيشرفت و جديت  نيز از بين مي رود.
 
"ظريف" از ديگر دلايل به وجود آمدن اين پديده را اوضاع نابسامان آموزش موسيقي در ايران  دانست و ادامه داد: زماني که ما مشغول به تحصيل موسيقي بوديم، با نهايت عشق کار مي کرديم و برايمان يادگيري ساز از استاد حکم شيرين ترين لذت هاي زندگي را داشت، اما در حال حاضر متاسفانه مدرسين موسيقي زير سوالند. وقتي شما آگهي هايي را مي بينيد که در آنها آمده است" آموزش ساز به طور تضميني در 10 جلسه" ، خوب مجبوريد که روي اساتيدي که در آموزشگاه ها به تدريس موسيقي مشغول هستند، تفکر کنيد.

توسط" شاهين فرهت "
کار نگارش سمفوني بزرگ امام رضا(ع) به پايان رسيد
شاهين فرهت، نوشتن سمفوني بزرگ امام رضا(ع) را به پايان رساند.

" شاهين فرهت" ضمن بيان اين مطلب افزود: در حال حاضر،  نوشتن اين سمفوني که از اوايل تابستان کار روي آن را آغاز کرده بودم، به پايان رسيده است.  من اين سمفوني را در چهار قسمت تنظيم کرده ام که محتواي آنها شامل حوادث، تلاش ها و  سعي هايي  است که امام رضا(ع) در جهت راهنمايي بشر انجام داده اند. تلاش کرده ام تا  عظمت ها  و رويدادهاي تاريخي زمان  حضرت را با زبان موسيقي به تصوير بکشم.
" فرهت "  گفت : در اين کار که  به صورت تلفيقي است و مثل ديگرآثارم تم غالب آن ايراني است  ،  از نوحه هاي خيلي معروف نيز کمک گرفته ام ، چون  بسياري از نوحه ها جزو فرهنگ اين مرز و بوم شده است.

کتابي در باره آداب باران خواني
" هوشنگ جاويد" ، کتاب " آواز باران در ايران " را منتشر مي کند
" هوشنگ جاويد" مجموعه " آواز باران در ايران " را توسط انتشارات نيلا منتشر مي کند.

" هوشنگ جاويد" محقق و پژوهشگر موسيقي  درمورد اين کتاب گفت: اين کتاب مجموعه اي است از تمام آداب و اعتقادات ايراني ها نسبت به  باران و رسوم مختلف باران خواني و آوازهايي که براي آمدن يا نيامدن باران در مناطق و نواحي مختلف ايران خوانده مي شود.

 وي افزود: حتي ضرب المثل هايي که در اين زمينه به صورت شعر و موسيقي در آمده اند و همچنين آوازهايي که بچه ها زير باران مي خوانند و در واقع آداب باران خواني است در اين مجموعه وجود دارند. 
   


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()