فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/۱۱/۱٥
 

"محمد نوري" و اجراي قطعات فولکلوردر جشنواره
"محمد نوري" با اجراي چندقطعه فولکلور وهمچنين قطعه"سانتا لوچيا" در نوزدهمين جشنواره موسيقي "فجر" شرکت مي کند.

"محمد نوري" گفت: با يک گروه کر 7 نفره در جشنواره امسال براي اولين بار شرکت مي کنيم.

وي درادامه گفت: روز افتتاحيه، يعني 16 بهمن ماه در کرمان خواهيم بود و قطعات "جان مريم"،"شاليزار"و"خوشي هاي ساحل" رااجرا مي کنيم. نوري همچنين به اجراي قطعه "سانتا لوچيا" اشاره کرد و گفت اين قطعه را به 6 زبان زنده دنيا در کنار  قطعات فولکلور ايراني خواهيم داشت. وي دليل شرکت در جشنواره امسال را زلزله بم ذکر کرد و افزود: به مناسبت اين اتفاق ناگوار علاوه بر اينکه تمام قطعاتم را به مردم بم تقديم مي کنم  قطعه "سفرهاي دور" را به طور اختصاصي براي آنها مي خوانم.

"عليرضا مشايخي" با سونات 82 به جشنواره موسيقي امسال مي آيد
"عليرضا مشايخي" آهنگساز و رهبر ارکستر موسيقي نو، براي اولين بار اجراي"سونات 82" را در نوزدهمين جشنواره موسيقي "فجر" رهبري مي کند.

"عليرضا مشايخي" آهنگساز و رهبر گروه موسيقي تهران (ارکستر موسيقي نو) گفت :اکثر قطعاتي را که در جشنواره اجرا مي کنيم،جديد هستند، که به اجراي قطعاتي براي پيانو و ارکستر اختصاص دارد.

وي ادامه داد:  همچنين در کنار اين آثار که توسط نوازندگاني چون "فريماه قوام صدري"،"علي رادمان"،"الناز سيدي"،"رزيتا شاکر" و " اشکان بهزادي" نواخته مي شوند، قطعاتي از ساخته هاي خودم را نيزهمچون "جشن" و "سونات شماره 1 براي پيانو و ارکستر" اجرا خواهيم کرد. اين قطعات را خودم رهبري مي کنم.

وي که از آغاز تشکيل گروه موسيقي نو در جشنواره موسيقي " فجر" حضور داشته است در مورد اين جشنواره مي گويد:به هرحال حرکت خوبي است اما متاسفانه به موسيقي معاصر کمتر اهميت داده مي شود. حتي به موسيقي خارجي نيز بيش از موسيقي معاصر ايران علاقه نشان مي دهند. امکاناتي که در اختيار آهنگسازان ايراني قرار مي گيرد، بسيار ناچيزا ست.

لازم به ذکر است که" ارکستر موسيقي نو" روز 19 بهمن ماه ساعت 20در سالن رودکي به اجراي برنامه مي پردازد.

اخبار نوزدهمين جشنواره موسيقي فجر
پيش فروش بليت هاي نوزدهمين جشنواره بين المللي فجر با استقبال در خور توجه دوستداران موسيقي، دانشجويان و جوانان علاقمند به موسيقي ايران و خارجي مواجه شده است.

 پيش فروش بليت هاي جشنواره امسال که از روز شنبه اين هفته (11/11/82) در مراکز از پيش فروش تعيين شده، آغاز شده است با استقبال کم نظير و در خور توجه جوانان و نوجوانان، بانوان و دوستداران بي شمار موسيقي کشور مواجه شده، بطوري که با گذشت سه روز از اجراي طرح پيش فروش بليت هاي جشنواره موسيقي فجر، نيمي از بليت هاي در نظر گرفته شده به فروش رفته است.

 برگزيدگان نوزدهمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر به دريافت "چنگ زرين" نايل مي آيند
بهترين گروههاي موسيقي شرکت کننده در جشنواره موسيقي فجر توسط هيات انتخاب برگزيده خواهند شد تا علاو بر دريافت لوح تقدير که به همه گروههاي شرکت کننده اهدا مي مي شود، چنگ زرين جشنواره نوزدهم موسيقي فجر را نيز دريافت کنند.

بنا به اين گزارش از آنجا که جشنواره موسيقي غير رقابتي است، لذا هيات انتخاب به جاي هيات داوري، کار گزينشي بهترين اجراهاي گروههاي شرکت کننده در جشنواره فجر امسال را به عهده دارد.

اين هيات را آقايان دکتر سيمون آيوازيان، داريوش پيرنياکان، داوود گنجه آي، فريدون ناصري و خانم ارفعه عطرايي تشکيل مي دهند.

گفتني است که اين هيات، علاوه برگزينش بهترين گروههاي شرکت کننده در جشنواره امسال، کار انتخاب پيشکسوتان و استادان موسيقي کشور را براي معرفي و تجليل در آيين پاياني جشنواره نوزدهم را نيز به عهده دارد.

سايت اينترنتي نوزدهمين جشنواره موسيقي فجر راه اندازي مي شود
اين سايت که همزمان با آغاز برنامه هاي نوزدهمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر راه اندازي خواهد شد، اطلاعات و اخبار مبسوطي درباره جشنواره ، آلبوم ها، اخبار، مقالات، مصاحبه ها، تالارها و کنسرتها و آدرس مراکز فروش آلات موسيقي به ديدار کنندگان از سايت ارائه مي دهد.

دوستداران دست يابي به اطلاعات و اخبار تازه درباره جشنواره موسيقي فجر مي توانند به آدرس WWW.PAZAND.COM مراجعه کنند.

خواننده گروه "خنيا":
تا زماني که تکليف موسيقي روشن نباشد، درجا مي زنيم
تا زماني که تکليف موسيقي در ايران روشن نباشد، نمي توان کاري از پيش برد و در جا مي زنيم.

 خواننده و سرپرست گروه موسيقي بانوان " خنيا " ،  ضمن بيان اين مطلب افزود: در حال حاضر که 25 سال از انقلاب مي گذرد، هنوز تکليف موسيقي روشن نيست.هنوز معلوم نيست  که موسيقي بايد باشد يا نه. به همين لحاظ نمي توان عملکرد آن را ارزيابي کرد.

" پري ملکي" افزود: البته وجود جشنواره ها خوب و مفيد است، اما براي موسيقي ما کافي نيست. يا بايد جشنواره هاي بيشتري برگزار کرد يا فکر ديگري براي پيشرفت و بهبود موسيقي انديشيد.

وي که از سال 76 ، هرساله در جشنواره هاي موسيقي حضور داشته است، در مورد قطعات انتخابي براي اجرا دربخش بانوان نوزدهمين جشنواره موسيقي فجر گفت: در دو بخش موسيقي محلي و موسيقي سنتي قطعاتي را اجرا مي کنيم. در بخش محلي قطعاتي برگرفته از تصانيف قديمي و در بخش موسيقي سنتي هم رنگ هاي قديمي را اجرا مي کنيم.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()