فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٦/٢
 

اردشیر کامکار در نشست مطبوعاتی امروز اعلام کرد:
جهان دهکده کوچکی است که ما موسیقی آن را می نوازیم
امروزه دیگر موسیقی هم به طور جهانی نواخته می شود و موسیقیدانان ملل مختلف سعی در تلفیق موسیقی هایشان با هم دارند تا بیشتر به هم نزدیک شوند.

در نشست خبری که امروز به مناسبت برگزاری کنسرت " از پارس تا پنتوس" با اجرای نوازندگان ایرانی و" ماتئوس چاهوریسیس"  نوازنده یونانی در سالن تشریفات تالار وحدت، برگزار شد، " اردشیر کامکار" نوازنده  و آهنگساز ضمن بیان این مطلب افزود: در این برنامه قرار نیست که موسیقی از قبل طراحی شده ای را اجرا کنیم. قرار است که اصل این کنسرت بر پایه بداهه اجرا شود و روی سن موسیقی ایرانی و به خصوص موسیقی فولکلور کردی با موسیقی سنتی یونان تلفیق شود. اجرای قطعات هم به صورت سوال و جواب خواهد بود و ما سعی می کنیم که بیشتر همدیگر را درک کنیم ، با لهجه های موسیقی هم آشنا شویم و سپس بنوازیم.


در ادامه " ماتئوس چاهورسیس " نوازنده ساز " لیره" که سازی یونانی است شبیه به " کمانچه" ادامه داد: ما می خواهیم با موسیقی به عنوان یک زبان بین المللی با تمام مردم جهان حرف بزنیم. در این برنامه زبانمان به زبان ایرانی ها نزدیک تر خواهد بود، چون در ایران هستیم و در کنسرتی دیگر با لهجه ای دیگر. برای من موسیقی ایرانی، به منزله موسیقی رویاهایم است.
وی ادامه داد: موسیقی تلفیقی  در همه جای دنیا مد شده است، اما امیدوارم که ما بتوانیم اجرای قوی و در عین حال متفاوتی از آن  را به صحنه ببریم.
" کامکار" افزود:در این کنسرت از ملودی های آذر ی هم بهره خواهیم برد. البته طبیعی است که ما به خوبی نوازندگان آذری، این قطعات را اجرا نکنیم، اما می خواهیم که ته مایه های این موسیقی را در این کنسرت داشته باشیم. در کنسرت" از پارس تا پنتوس"، " وحید اسداللهی" سازهای کوبه ای، " کامبیز گنجه ای" تنبک" و "حسین زهاوی" دف می نوازند.
در ادامه این نشست، نوازنده عراقی دف " حسین زهاوی" گفت: در این کنسرت قطعاتی را با تم کردی اجرا می کنم ، اما در قسمت هایی این تم به موسیقی عربی هم شبیه می شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()