فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱۳
 

خانه موسیقی، صاحب خانه شد
با موافقت شهردار و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر ریاست جمهوری، خانه استیجاری که در حال حاضر محل موقتی خانه موسیقی به شمار می آمد، به خانه موسیقی واگذار شد.

" محمد سریر" سخنگوی خانه موسیقی ضمن بیان این مطلب افزود: خوشبختانه همان مکانی که در طول دوسال گذشته ما در آن به شکل استیجاری سکونت داشتیم و از آن شهرداری بود، در حال حاضر با موافقت شهردار، به خانه موسیقی واگذار شد و قرار شده است که به ما فروخته شود.

وی در ادامه در مورد تامین اعتبار این بودجه توسط خانه موسیقی گفت: با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر ریاست جمهوری، این مبلغ پرداخته می شود و این محل، از آن خانه موسیقی خواهد شد

موسیقی انگلستان پرفروش ترین سال خود را سپری کرد
در آستانه سال نوی میلادی شرکتهای ضبط و نشر موسیقی در انگلستان امسال را که پر فروش ترین سال فروش آلبوم بوده جشن می گیرند . آمار فروش از سپتامبر 2003 تا سپتامبر 2004 , 237 میلیون آلبوم بوده است .

" کین واستریتز" رئیس کیتع ضبط و نشر موسیقی در انگلستان با اعلام این آمار افزود: این آمار را نسبت به سال گذشته حدود سه درصد افزایش یافته که باعث سود شرکت های موسیقی در انگلستان شده است.

همچنین فروش قطعات تکی نیز به یمن خدمات قانونی اینترنتی از افزایش زیادی برخوردار بوده است. در ضمن از سال آینده فروش های اینترنتی نیز به جدول فروش قطعات موسیقی اضافه خواهد شد . 
شایان ذکر است در ماه های جولای تا سپتامبر 2004 , حدود 75/1 میلیون قطعه از طریق اینترنت به فروش رفته که این رقم در مقایسه با سه ماهه پیش 9 درصد افزایش داشته است . 
نخستین آلبوم پر فروش ،" زندگی اجاره ای" اثر" دیدو" بوده است .
آلبوم" فرزند جمعه" اثر "ویل یانگ" نیز مقام دوم جدول فروش را به خود اختصاص داده است .
دراین دوره فروش دی وی دی ها نیز نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش یافته و دراین میان دی وی دی "شاید قطعا" اثر "اوسیس" بیشترین فروش را داشت .

15 آذرماه
شرکت کنندگان فستیوال موسیقی نسل نو با هم به رقابت می پردازند
شرکت کنندگان فستیوال موسیقی نسل نو در بخش عملی مسابقه پیانو در روز 15 آذرماه با هم به رقابت می پردازند.

" ساسان رسولی" مسئول واحد موسیقی فرهنگسرای نیاوران ضمن بیان این مطلب در مورد فستیوال موسیقی نسل نو که قرار است در دو رشته پیانو و تار در این فرهنگسرا برگزار شود، افزود: داوران این بخش " رافائل میناسکائیان"،" مهران روحانی" و " علی حشمتی" خواهند بود. پس از داوری، با توجه به نظر داروان جشنواره، تاریخ برگزاری بخش پیانو مشخص می شود. حتی اگر داوران تشخیص بدهند که هیچکدام از شرکت کنندگان، شرایط شرکت در مسابقه را دارا نیستند، فستیوال برگزار نمی شود، هرچند این موضوع بعید به نظر می رسد.
وی ادامه داد: در حال حاضر از میان آثار صوتی رسیده که حدود 28 اثر بود، 19 نوازنده برای شرکت در بخش عملی انتخاب شدند. سقف سنی شرکت کنندگان این جشنواره 28 سال است و تنها در بخش نوازندگی کلاسیک پیانو با هم رقابت خواهند داشت.
رسولی در مورد بخش تار این جشنواره گفت: با توجه به استقبال کمی که از این بخش صورت گرفته است، هنوز تاریخ برگزاری امتحان عملی مشخص نشده است.
وی در پایان در مورد دبیری این جشنواره گفت: بعید است که شخص خاصی را به عنوان دبیر این جشنواره انتخاب کنیم، در حال حاضر کارها به خوبی پیش می رود. به احتمال زیاد جشنواره در سه روز برگزار می شود و بخش تار و پیانو از هم جدا خواهد بود.

 

لوریس چکناواریان :
25 سال تمام روی اپرای رستم و سهراب کار کردم
25 سال روی اپرای بزرگ رستم و سهراب کار کردم، ولی هنوز حامی پیدا نمی شود که بتوانم اجرای زنده ای از آن را به صحنه ببرم.

" لوریس چکناواریان" ضمن بیان این مطلب افزود: 25 سال روی این اپرا کار کردم و 8 طرح مختلف برای آن نوشتم تا بالاخره به نتیجه رسیدم. تمام سعی ام در طول نوشتن این کار براین بوده است تا این اپرا بر اساس سنت های ایرانی ساخته شود و برای همین، مطالعات زیادی را روی آن انجام داده ام. چرا که می خواستم کاملا ایرانی باشد.
وی افزود: هرچند برای اجرا در اپرای عروسکی " رستم و سهراب" ما تنها به شکل اثر ضبط شده، اپرا را تحویل داده ایم، اما بسیار از آقای غریب پور متشکرم که به هرحال فضایی برای اجرای این کار مهیا شد.


چکناواریان ادامه داد: در تمام دنیا اجرای یک اپرای زنده، بین 3 تا 5 میلیون دلار هزینه دارد  و من هم در حال حاضر به همین دلیل امکان اجرای زنده این کار را ندارم، اما امیدورام که برای این اجرای زنده ، اسپانسری ارگانی را به دست بیاورم، چون با تمام وجودم علاقه مندم که این کار را روی صحنه ، زنده اجرا کنم.
وی افزود: این اثر که بر اساس تم داستان های شاهنامه ساخته شده است، با گروه کر 80 نفره و ارکستر100 نفره اجرا شده است و برای نقش هایی چون رستم، اسفندیار، تهمینه و شاه سمنگان سولیست به کار برده ام.  
وی در پایان این گفت وگو خبراز ساخت مراحل نهایی اپرای "رستم واسفندیار" داد و افزود: در حال حاضر حدود 5 سال است که روی این اثر کار می کنم و سعی ام بر این است که تا عید نوروز آن را به پایان برسانم. این اپرا به سفارش" شهر کتاب" ساخته می شود و امیدوارم خود شان هم برای اجرای زنده اسپانسر شوند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()