فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
 

روز گذشته در واشنگتن
از یک عمر فعالیت هنری "سر التون جان" تقدیر شد
روز گذشته در شهر واشنگتن، از یک عمر فعالیت هنری "سر التون جان"، آهنگساز و خواننده انگلیسی برای اشاعه فرهنگ و زبان انگلیسی تقدیر شد.

روز گذشته طی مراسمی در شهر واشنگتن ازیک عمر فعالیت هنری سر التون جان و وارن بیتی تقدیر به عمل آمد.


در این مراسم همچنین از 27 سال فعالیت هنری، " جان ویلیامز" آهنگساز و تنظیم کننده نیز تقدیر شد. در این مراسم که امسال هم ، همچون سال های قبل در قالب جشنی سالانه به صرف شام برگزار شد، " کالین پاول" و"جرج دبلیو بوش" حاضر شدند.
این جشن از روز یک شنبه عصر با تقدیر از " گالا" در کاخ " جان اف کندی" به پایان رسید. در این جشن تنها از هنرمندان برجسته ای که سهمی در اشاعه فرهنگ انگلیسی زبان داشتند، تقدیر شد.
در این مراسم " دانی" نوازنده و خواننده جوان راک اند رول برای التون جان 57 ساله به اجرای موسیقی پرداخت.
در ادامه این جشن " جک نیکلسون" پشت تریبون حاضر شد و از فعالیت های هنری و آثار خاطره انگیز " بیتی" صحبت کرد. همچنین در پایان از داویس 86 ساله و دی 79 ساله نیز که در قالب همخوانی و تکخوانی در موسیقی فیلم های مختلف حاضر شدند، تقدیر شد.

عليرضا عصار در جمع خبرنگاران :
مردم باید صدای خواننده را ممیزی کنند، نه وزارت ارشاد!
من همیشه گفته ام، با ممیزی درارشاد کاملا موافقم، باید روی شعر ممیزی اعمال شود و این موضوع به بافت فرهنگی ما برمی گردد، اما اینکه بخواهند امتحان صدا از کسی بگیرند، کار اشتباهی است، این مردم هستند که در نهایت صدای خواننده را تصویب می کنند، نه ارشاد.

بعداز ظهر روز گذشته  درکنفرانس خبری که با حضور جمعی از خبرنگاران وهمچنین "علیرضا عصار"خواننده،"فواد حجازی" آهنگسازو نوازنده و "حبیب صبور" مدیربرنامه، به مناسبت کنسرت های این فصل عصار برگزار شد، وی در مورد جزئیات برگزاری کنسرت گفت:این دوره از کنسرت های امسال که از سی آذرماه آغاز می شود، طی 10 شب اجرا می شوند که هرشب دوسانس خواهد بود. بین این اجراها، دوشب را استراحت خواهیم کرد و از نو برنامه ها را ادامه می دهیم. مکان اجرای این برنامه ها فرهنگسرای بهمن است که سالنی 1500 نفره و مجهز به سیستم های صوتی قوی دارد. البته امکان تمدید کنسرت هم وجود دارد.

وی در ادامه در مورد دلیل انتخاب این فرهنگسرا برای کنسرت گفت: به هرحال در تهران سالنی که از یک گنجایش خوب برخوردار باشد و بتواند مخاطب ما را پوشش دهد نداریم، درهرنقطه ای از تهران ما سالن بگیریم به یک عده نزدیک و از یک سری دور خواهد بود. ما هر سال در سالن میلاد کنسرت می دادیم و کمی این فضا تکراری شده بود.
در ادامه فواد حجازی در مورد قطعات انتخابی برای اجرا در این کنسرت ها گفت: 7 قطعه جدید را که برای آلبوم جدیدمان هم در نظر گرفته ایم اجرا می کنیم. درکنار آنها 4 قطعه جدید بی کلام را هم می نوازیم که همگی از آثار موسیقیدانان خارجی هستند. دراجرای قطعات از تفاوت هایی ایجاد کرده ایم که هدفمان ایجاد تنوع و طراوت بخشیدن به کارها بوده است.

علیرضا عصار در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد اجرای دوسئانس برنامه در یک شب و احتمال پایین آمدن کیفیت اجرا، گفت: کارهایی که خواننده ایرانی انجام می دهد را هیچ خواننده ای در جهان انجام نمی دهد. من آرزو دارم که به جای این فشردگی، یک شب برای 60 هزار نفر کنسرت دهم، اما این کار نیازمند یک هماهنگی یک دوساله است. تا به حال کنسرت هایمان کیفیت را از دست نداده اند و امیدواریم که امسال هم به همان شکل باشد.
سپس فواد حجازی در مورد نوآوری های این کنسرت گفت: ما در زمینه نوآوری ها باید خیلی مراقب باشیم تا اشتباه نکنیم. قرار نیست کاری را بکنیم که از ما توقع نمی رود. بهترین راه جذب مخاطب برای ما کنسرت دادن است، چون آلبوم ها با کیفیت پایینی که درایران منتشر می شوند، نمی توانند خیلی تاثیرگذار باشند. ما درایران همیشه باید به شعر توجه کنیم واین شعراست که در بسیاری از مواقع موسیقی را می سازد. ضمن اینکه هرخواننده ای باید سبک کاری خودش را هم حفظ کند.

او درادامه در مورد بهره گیری سازها گفت: دراین کنسرت ها برای اولین بارساز اصلی ام " کلارینت" (قره نی) را می نوازم. اما روی ساز دیگری صحه خاصی را نمی گذاریم. سازبندی ها به همان شکلی است که در سال های گذشته بوده است.

در پایان عصار در مورد وجود ممیزی درارشاد گفت: من همیشه گفته ام، با ممیزی در ارشاد کاملا موافقم، باید روی شعرممیزی اعمال شود واین موضوع به بافت فرهنگی ما برمی گردد، اما اینکه بخواهند امتحان صدا از کسی بگیرند، کاراشتباهی است، این مردم هستند که صدای خواننده را تصویب می کنند، نه ارشاد.

درپایان این برنامه صبور گفت: امسال دی وی دی این کنسرت ها را هم منتشر می کنیم. همچنین 4 کلیپ تصویری هم در کنسرت همزمان با اجرای برنامه پخش خواهد شد.

با انتخاب جمعی از موسیقیدانان جوان ایرانی
کارشناسان بخش های مختلف موسیقی صدا و سیما مشخص شدند
طی حکمی از سوی رئیس مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما، کارشناسان بخش های مختلف این مرکز انتخاب شدند.

طی حکمی که از سوی " محمد حسین صوفی" رئیس مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما، صادر شد، " علی تفرشی" خواننده و آهنگساز به عنوان کارشناس مسئول موسیقی پاپ در صدا و سیما انتخاب شد. او پیش از این با گروه کر صدا و سیما همکاری داشت و آلبوم " شمارش" از آثار او به شمار می آید. تفرشی در زمینه موسیقی تحصیلات دانشگاهی دارد و به تازگی روی ترانه" تائیس" که از سروده های علی معلم دامغانی است و به موضوع آمریکا و اسرائیل اختصاص دارد، کار کرده است.

در بخش موسیقی سنتی و  محلی ایران " شهریار فریوسفی" به عنوان کارشناس مسئول انتخاب شده است. او در نوازندگی تار باقلاما تبحر ویژه ای دارد و در اغلب آلبوم های موجود در بازار، تارنوازی داشته است.

" امیر بکان" نیز که پیش از این عضو شورای کارشناسی موسیقی صدا و سیما بود، به عنوان کارشناس مسئول بخش موسیقی کلاسیک انتخاب شده است. او تا به حال اثری را منتشر نکرده است، اما  در زمینه موسیقی فیلم و سریال کارهای فاخری را ثبت کرده است.

حکم انتصاب این سه کارشناس موسیقی، دهم آذر ماه توسط رئیس مرکز موسیقی صدا و سیما صادر شده است.

19 و 20 آذرماه در تالار وحدت
از چهل سال فعالیت موسیقایی محمدرضا لطفی تجلیل می شود
با اجرای قطعاتی از حسین علیزاده و محمدرضا لطفی، ازچهل سال فعالیت هنری محمدرضا لطفی نوازنده برجسته تار ایرانی تجلیل می شود.

گروه موسیقی "نهفت" به سرپرستی " جهانشاه صارمی" در دو بخش به اجرای قطعات موسیقی سنتی می پردازد.
این برنامه طی دوشب در روزهای 19 و 20 آذرماه اجرا خواهد شد و در بخش اول آن پیش درآمد شهنازی، چهارمضراب اصفهان، ساز و آواز ضربی اصفهان، تصنیف حصار،تک نوازی تار، تصنیف کوچه سارشب اجرا می شود.
در بخش دوم مقدمه و تصنیف کاروان شهید، دونوازی، تصنیف امید، ساز و آواز، پیش درآمد اصفهان،تک نوازی، تصنیف ایران و رنگ اصفهان اجرا خواهد شد.
اشعار این قطعات از سروده های فریدون مشری، ملک الشعرا بهار، هوشنگ ابتهاج و محمد ذکائی است.
گروه موسیقی نهفت متشکل از 14 نوازنده و همخوان، در دو بخش یاد شده از مقام استاد لطفی تجلیل می کنند.
شایان ذکر است که محمدرضا لطفی (1352-گرگان) نوازنده تار و سه تار، نواساز ، مدرس،محقق و مولف است که سالهاست در موسیقی ایران فعالیت می کند و درخارج از ایران سکونت دارد.

این برنامه به همت انجمن موسیقی ایران برگزار می شود.

ارکستر مجلسی تهران تشکیل می شود
با هدف جذب و حمایت از جوانان هنرمند در عرصه موسیقی، ترویج و عرضه آثار فاخر در این هنر و کمک به شکوفایی استعدادهای هنری نسل جوان ، ارکستر مجلسی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تشکیل می شود.

تمامی هنرمندان جوانی که در یکی از سازهای زهی، بادی برنجی، بادی چوبی و سازهای ضربی مهارت دارند، می تواندد در آزمونی که برای انتخاب اعضا و تشکیل این ارکستر برگزار می شود، شرکت کنند.
حسین هاتفی، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، داشتن حداکثر سن 32 و حداقل 18 سال ، نداشتن منع نظام وظیفه برای پسران و تبحر کافی در نوازندگی ساز مربوطه را حداقل شرایط برای شرکت در آزمون ذکر کرد و گفت: از میان مردان و زنان جوانی که دارای این ویژگی ها بوده و حداقل امتیاز لازم را در آزمون کسب کنند، ارکستر مجلسی جوانان تشکیل خواهد شد.
وی در پایان افزود: مراحل آزمون ، تشکیل و تمرین و اجرای ارکستر مجلسی زیر نظر استادان این عرصه خواهد بود و در آینده نزدیک شاهد اجراهای این ارکستر از آثار موسیقی فاخر به ویژه آثار حماسی و شاهکارهای موسیقی ایران و جهان خواهیم بود.

 

 


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()