فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢۳
 

در نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی نواحی عنوان شد:
محمدرضا درویشی: جشنواره موسیقی نواحی، مهم ترین جشنواره موسیقی ایران است
به نظر من،استادان موسیقی و مسئولین مرکز موسیقی، جشنواره موسیقی نواحی، مهم ترین و استراتژیک ترین جشنواره موسیقی ایران است، چون بن مایه موسیقی ایران درون آن نهفته است.

 نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که قرار است از 23 تا 27 دی ماه در کرمان برگزار شود ، امروز صبح با حضور " محمدرضا درویشی" دبیر جشنواره، " مجید لطیفی سرشت" مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های موسیقی و جمعی از خبرنگاران در خانه موسیقی برگزار شد.
درابتدای این نشست " درویشی" با اشاره به مذاکراتی که با همافر رئیس مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پذیرفتن سمت دبیری این جشنواره داشته است، گفت: پس از اینکه دوسال از کار دبیری جشنواره موسیقی نواحی کناره گرفته بودم، امسال از نو دبیری آن را پذریفتم. در سالهای قبل چنین مطرح شده بود که من به عنوان دبیر ثابت جشنواره، هر سال حضور پیدا کنم و من با این حریان مخالف بودم. از این رو انصراف دادم. تا اینکه یک ماه پیش برای اولین بار جلسه ای با آقای همافر داشتم و قرار شد به شرط رفع آن مشکلات و قول هایی که داده شد، من دبیری را بپذیرم. تا اینجا اموری که باید پیش از آغاز جشنواره انجام بشود، انجام شد و امیدوارم که ادامه ان هم خوب باشد.


وی در ادامه گفت: بدون اینکه ما بخواهیم دیگر بخش های موسیقی را کمرنگ نشان دهیم، باید بپذیریم که موسیقی نواحی مهم ترین بخش موسیقی ایران است، چون روح موسیقایی اقوام مختلف ایران در آن جریان دارد و از این رو یک جشنواره ملی قلمداد می شود. در همین راستا باید امکاناتی که در اختیار این جشنواره قرار می گیرد، متفاوت از سایر جشنواره ها باشد. متاسفانه علیرغم اینکه باید از موسیقیدانانی که رد طول دوسال گذشته شمع جشنواره موسیقی نواحی را روشن نگاه داشتند، تشکر کنم، باید بگویم که متاسفانه جشنواره از مسیر اصلی اش خارج شد.
" درویشی " در ادامه در مورد تدوین یک منشور برای جشنواره موسیقی نواحی گفت: ما منشوری را برای اولین بار برای جشنواره موسیقی نواحی تدوین کرده ایم که نشان دهنده خط فکری کلی ما در مورد جشنواره است و چه ما باشیم و نباشیم و چه مسئولین مرکز موسیقی باشند و چه نباشند، این منشور وجود دارد و خط مشی جشنواه و دیدگاه و ساختار آن را مشخص می کند. منظور من این نیست که اگر کسی دیگر آمد نتواند هیچ تغییری به وجود بیاودف بلکه منظور دقیق تر بودن مکانیزم جشنواره موسیقی نواحی است.

وی در ادامه در مورد مکان جشنواره گفت: هر ساله این جشنواره در کرمان برگزار می شود. همانطور که من روی گردشی بودن دبیرجشنواره هم بحث دارم، روی مکان جشنواره هم می توان بحث کرد. در تمام کشورهای دنیا جشنواره هایی هستند که هرساله در یک شهر خاص برگزار می شوند، مثل جشنواره ونیز، کن و... اما امکانات لازم هم برای آن شهرها در نظر گرفته می شود. در طول شش سالی که جشنواره موسیقی نواحی در شهر کرمان برگزار شده است،هیچ امکانات ویژه ای برای جشنواره در نظر گرفته نشده است و تمام امکانات، همان امکانات سابق شهر کرمان بوده است .
دبیر ششمین جشنواره موسیقی نواحی در مورد وحدت نظر در مسائل گرافیکی جشنواره امسال گفت: امسال برای نخستین بار، بخش تصویری و گرافیکی جشنواره از یک دیدگاه واحد برخوردار است و " جمشید حقیقت شناس" گرافیست، این کار را به عهده دارد. یعنی تمام سربرگ ها، بولتن روزانه، دکور های جشنواره، سالن ها، بیلبوردهاف حتی لوح زرین جشنواره از یک دیدگاه گرافیکی تبعیت می کنند. همچنین باید بگویم که امسال اولین سالی است که جشنواره موسیقی نواحی صاحب آرم می شود. این آرم شایدنمود بیرونی نداشته باشد، اما نمود باطنی نظرات ماست.
وی همچنین در مورد تمایل به برگزاری بین المللی جشنواره موسیقی نواحی گفت: من همیشه با این کار مخالف بوده ام، چون چطور می شود که یک جشنواره مخصوص موسیقی ایران باشد و نام آن مثلا " جشنواره بین المللی موسیقی نواحی ایران" باشد؟ اصلا  این جریان نقض غرض است. اما گروه های موسیقی خارجی که موسیقی شان همجنس موسیقی ایران است، می توانند در جشنواره شرکت کنند و امسال هم یک گروه از آذربایجان و یک گروه از افغانستان در جشنواره شرکت می کنند. ما به جای اینکه در آمد جشنواره را در جیب گروه های خارجی سرریز کنیم، کار یگری انجام دادیم و آن دعوت از استادان برجسته موسیقی خارجی است. این استادان یا با موسیقی نواحی ایران آشنایی ندارند و یا تنها با موسیقی یک منطقه آشنا هستند، اما ما با دعوت از این استادان و تبادل اطلاعات با آنها، همچنین برگزاری پنل ها و کارگاه های آموزشی هم از حضورشان استفاده کرده ایم و هم آنها با موسیقی ما آشنا می شوند و این آشنایی را در جهان انتشار می دهند.
درویشی در ادامه خبر از حضور دانشجویان موسیقی و دانشجویان دانشکده های هنری داد و گفت: امسال حداقل میزبان 100 دانشجوی موسیقی هستیم. متاسفانه دانشجویان موسیقی ما کمترین ارتباط را با مهم ترین بخش موسیقی ایران تا به حال داشته اند و امیدواریم که شرکت در این جشنواره به آنها کمک کند. کانون های موسیقی دانشگاه ها و همچنین مراکز دیگر از حضور آنها حمایت کرده اند. اما با به تعویق افتادن زمان جشنواره ممکن است که یک سری از دانشجویان در حال آمادگی برای امتحانات پایان ترم باشند و نتوانند در جشنواره شرکت کنند.
وی به بخش های مختلف جشنواره اشاره کرد و گفت: بخش مسابقه تنها در حوزه های آوازو سازهای آرشه ای در موسیقی نواحی  برگزار می شود. اگر ما در زمان محدودیت نداشتیم، می توانستیم در رشته های دیگر هم مسابقه داشته باشیم. بخش های دیگر به دیدار با استادان خارجی، نشست ها و بخش جنبی جشنواره اختصاص یافته است.نشست های همچون هرسال در فضای هتل بواشیر برگزار خواهد شد. همچنین کتابی هم مختص این جشنواره منتشر می شود که درآن علاوه بر مقالات داخلی ، مقالات متخصصان خارجی در باب موسیقی نواحی ایران هم گنجانده شده است. همچنین باید بگویم ما میزبان 36 استاد برتر موسیقی نواحی ایران خواهیم بود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()