فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٦
 

پرویز مشکاتیان تکنوازی می کند
در کنسرت گروه موسیقی عارف که در روزهای 10 و 11 دی ماه در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد، پرویز مشکاتیان به تکنوازی سنتور می پردازد.

در این کنسرت، قطعاتی در شور و دشتی اجرا می شود و مهم ترین بخش کنسرت را اجرای قطعات قدیمی تشکیل می دهد. از جمله این قطعات که برای سالها در موسیقی ایران جاودانه شده اند، می توان به " لاله بهار"، " خزان"،" سماع آوا" و" هموطن" اشاره کرد.
در کناراجرای آثار قدیمی، قطعات جدیدی هم از ساخته های مشکاتیان اجرا می شود. همچنین در بخش دیگری از این کنسرت ، نوازندگان مختلف به اجرای تکنوازی در بداهه می پردازند. این تکنوازان شامل " پرویز مشکاتیان" سنتور،" کیوان ساکت" تار،"جمشید عندلیبی" نی،"بهداد بابایی" سه تار و " اردشیر کامکار" کمانچه هستند.
گروه عارف با ترکیب 17 نفرع به صحنه می رود و خوانندگی قطعات را " شهرام ناظری به عهده خواهد داشت.
ترکیب سازها، تار، تارباس، سه تار، سنتور، عود، کمانچه، قیچک، قیچک باس، نی، تنبک و دف خواهد بود.

شایان ذکر است که مشکاتیان پس از سالها دوری از صحنه در ایران کنسرت می دهد . فروش بلیط این کنسرت از هفته آینده آغاز می شود.

تجلیل از" جهان" خواننده ایرانی درتهران
چهارشنبه 25 آذرماه از " جهان" خواننده ایرانی در تهران تجلیل می شود

" جهان قشقایی" معروف به " جهان" خواننده ایرانی ، که در حال حاضر بیشتر در زمینه موسیقی عرفانی و درویشی فعالیت دارد، به تازگی به ایران آمده است و قرار است که طی مراسمی با حضور هنرمندان حوزه های مختلف و همچنین خبرنگاران، از فعالیت های وی تجلیل شود.


دلیل اصلی برگزاری این مراسم، کنسرت های متعدد " جهان" در طول سال گذشته در کشورهای مختلف اروپایی به نفع زلزله زدگان بم است. 
شایان ذکر است که جهان در این سفر تصمیمی برای برگزاری کنسرت در ایران ندارد، اما در حال حاضر به همراه جمعی از هنرمندان که به دعوت اداره کل ارشاد اسلامی به اصفهان سفر کرده اند، در اصفهان حضور دارد و برای پاره ای از برنامه های آینده اش، برنامه ریزی می کند.
مراسم تقدیر و تجلیل از وی، روز چهارشنبه 25 آذرماه ساعت16 در سالن دفترمجله " صبح آزادی" برگزار می شود. 

برای اولین بار در ایران
جلسات پیوسته نقد و بررسی موسیقی ایرانی آغاز می شود
برای اولین بار در ایران، جلسات پیوسته نقد و بررسی موسیقی ایرانی به صورت دوهفتگی آغاز می شود.

" هوشنگ جاوید" پژوهشگر و مولف موسیقی نواحی ایران که در حال حاضر مسئولیت جلسات نقد و بررسی موسیقی را به عهده دارد، با اعلام این خبر افزود: با آغاز به کار حوزه هنری تهران، بخش موسیقی این مجموعه نیز فعالیتش را آغاز کرد و قرار است که هر پانزده روز یکبار در روز پنجشنبه این جلسات برگزار شود.
وی در مورد لزوم برگزاری این جلسات گفت: متاسفانه انچه در حوزه موسیقی از نبود آن همیشه رنج کشیده ایم ، نقد موسیقی است. قرار است که ما در این جلسات از حضور استادان ، خبرنگاران ، دانشجویان و هنرمندان موسیقی بهره ببریم تا شاید بتوانیم با کمبود نقد نویسی موسیقی در ایران مقابله کنیم و به نوعی سطح آموزش را ارتقا دهیم. این جلسات تنها به نقد و بررسی موسیقی ایرانی بر نمی گردد، بلکه آموزشی ضمنی برای حاضرین در جلسه خواهد بود.
" جاوید" در مورد موضوع جلسه این هفته که در روز پنجشنبه 26 آذرماه، ساعت 16 تا 18 در محل حوزه هنری تهران برگزار می شود، گفت: این جلسه با سخنرانی " مجید کیانی" به بررسی " معنویت در موسیقی دستگاهی" اختصاص یافته است. جلسه بعدی ما نیز با موضوع " تفکر انسی موسیقی ایرانی" با سخنرانی " حمیدرضا اردلان" برگزار می شود. البته تمام موضوعات هفته های آتی ما هم مشخص شده که در جلسه این هفته اعلام می شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()