فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱۱/۱۳
 

گزارشی از دومین روز از برگزاری بیستمین جشنواره موسیقی فجر
داریوش طلایی در خیل علاقمندان سخنرانی کرد
داریوش طلایی در سخنرانی پژوهشی دیروز، در خیل علاقمندان به موسیقی ایرانی، به ایراد سخنانی پرداخت.

 در اولین سانس در تالار وحدت، گروه موسیقی " آی تک " به سرپرستی " آی تک مطمئن" و " پریرخ" به سرپرستی " پری زنگنه" به اجرای قطعات موسیقی کلاسیک و ایرانی پرداختند.
گروه "آی تک" قطعات موسیقی ایرانی را اجرا کرد و سپس نوبت به خواننده روشندل ایرانی، پری زنگنه رسید.
زنگنه دربخش اول قطعاتی از "شوبرت" و "شومان" را اجرا کرد که از آن جمله می توان به قطعات " زمزمه زیر درختان فندق" ، " درسرزمین غریبه" ، " آوازعاشقانه مارگریت " و" چرخ نخ ریسی "اشاره کرد . وی در بخش اجرای موسیقی ایرانی نیز قطعات" ای ایران" به آهنگسازی دکتر محمد سریر،"گذشت" اثر استاد تجویدی ،قطعه کردی "روناک" و قطعه ای از " امین الله حسین" را اجرا کرد.
پس از اجرای گروه رومانی در سانس بعد، گروه موسیقی شهنازی به سرپرستی " داریوش پیرنیاکان" به اجرای قطعات پرداخت. در حالی پیرنیاکان به صحنه رفت که حتی صندلی های سالن اصلی تالار نیز پر نبود.وی در این اجرا هشت قطعه را که ترکیبی از رپرتوارهای جدید و قدیم بودند، اجرا کرد.
در بخش پژوهشی جشنواره موسیقی فجر،در سانس اول که به پژوهش موسیقی کلاسیک با اجرای خانم " نوین افروز" اختصاص داشت، " امیر اشرف آریان پور" به ایراد سخنانی پرداخت. وی طی سخنانی در مورد تاریخچه ارکستر سمفونیک تهران و رهبران مختلف این ارکستر پرداخت. 
پس از سخنان وی، گروه موسیقی سنتی به سرپرستی " نوین افروز" اجرا کرد.
سپس در سانس بعدی برنامه های پژوهشی ، " داریوش طلایی" نوازنده برجسته تارو سه تار در نشست پژوهشی با عنوان موسیقی ایرانی در جمع کثیر تماشاگران و علاقمندان به ایراد سخنانی پرداخت.
وی با بررسی سه مکتب کلاسیک، مدرن و رمانتیک در تار نوازی ایران ، سبک کلاسیک را قدیمی ترین سبک تار نوازی ایران دانست و سبک استادانی چون " میرزا عبدالله" ، " آقا حسین قلی" ، " درویش خان"  و" شهنازی " را در این رده ارزیابی کرد. پس از آن به ویژگی های مکتب مدرن پرداخت و بنیان گذار آن سبک را" علی نقی وزیری" دانست. سبک رمانتیک یا تعزلی دیگر سیک تارنوازی است که نوازندگان برجسته این سبک نیز" فرهنگ شریف" و "جلیل شهناز" هستند.
وی درادامه به برسی بیشتر سبک های تغزلی و رمانتیک پرداخت . 
گفتنی است که در میان سخنرانی وی، نوازندگان جوان تار، به نواختن این نمونه های می پرداختند.
در سالن رودکی ساعت 20 شب نای برگزار شد که در آن علاوه بر سخنرانی " محمد علی کیانی نژاد" نوازنده صاحب نام نی ایرانیف نوازندگانی چون" حسن مصطفی پور" از کردستان با ساز دوزله،" قادر عبدالله زاده" از کردستان با ساز شمشال، "قنبر راستگو" از هرمزگان با نی جفتی، " موسی بلوچ" از بلوچستان با دونلی ، "علی آبچوری" از خراسان با قوشمه، " حسن بهبی" از خراسان با دایره و" قربان تاقان خرسند" از ترکمن با نی به اجرای برنامه پرداختند.
کیانی نژاد در طول سخنرانی اش به اهمیت توجه دادن به موسیقی ایرانی اشاره کرد و از مسئولین و مردم خواست تا به این امر اهتمام ورزند. سپس وی نی های مختلف ایران را با شیوه های نوازندگی مختلف توضی داد و از نوازندگان آن سازها برای اجرا به صحنه دعوت کرد.

هوشنگ ظریف :
برای اولین بار است که در جشنواره بیستم شرکت می کنم
امسال برای اولین بار در جشنواره موسیقی فجر به همراه گروه موسیقی ایرانی پایور شرکت کرده ام .

" هوشنگ ظریف" نوازنده برجسته تار ایرانی ضمن بیان این مطلب افزود: امسال به همراه دو نفر از اعضای گروه موسیقی پایور به اجرای قطعات می پردازیم. این افراد شامل استاد محمد اسماعیلی نوازنده تنبک و سعید ثابت نوازنده برجسته سنتور هستند، البته قرار است که در سال های آتی این گروه کامل شود.

وی در خصوص برنامه های انتخابی برای اجرا در این جشنواره گفت: قطعاتی را در تکنوازی چهار مضراب، قطعاتی برای سنتور، قطعاتی برای تار و ساز ضربی اجرا می کنیم. در میان این قطعات، 5 قطعه از استاد فرامرز پایور را اجرا می کنیم که تنظیم همه انها به عهده من بوده است. در این میان می توان به تصنیف همایون،تصنیف بیداد، قطعه بداد، قطعه بختیاری و رنگ آخر اشاره کرد.
ظریف با اشاره به بخش موسیقی سنتی در بیستمین جشنواره موسیقی فجر خاطر نشان کرد: برگزار یجشنواره بسیارمفید است، اما تداوم این برنامه ها در طول سال، مهم تر از برگزاری جشنواره هاست. چون ماندگاری آن اجراهای پیوسته بیشتر است. اصولا برگزاری کنسرت های موسیقی ایرانی در طول سال بسیار موثر است و باعث بازدهی خوب هنری می شود.
وی ادامه داد: موسیقی سنتی ایران تضعیف نشده است اما می بینیم که به دلیل حضور سبک های دیگ در شکل گسترده ، جوانان بیشتر به سمت آنها کشیده شده اند. دلیل این اتفاق هم این است که این سبک ها بیشتر جوانان را به هیجان می کشانند. موسیقی سنتی ماهم دارای این ویژگی نیست که ارتباطی از این دست را با جوان برقرار کند.از سویی کم توجهی هایی که به موسیقی انجام گرفته از دیگر دلایل گراییدن جوانان به سبک های دیگر موسیقی است.
شایان ذکر است که ظریف امشب ساعت 21 در تالار وحدت و فردا ساعت 18 در سالن رودکی به اجرای قطعات می پردازد.

از 14 تا 18 بهمن ماه
فرمان فتحعلیان در تهران کنسرت می دهد
از 14 تا 18 بهمن ماه، فرمان فتحعلیان در دانشگاه ملی میراث فرهنگی کنسرت می دهد.

" فرمان فتحعلیان" خواننده سبک موسیقی پاپ - عرفانی، درروزهای یاد شده در سالن دانشگاه میراث واقع در ضلع شمالی کاخ نیاوران کنسرت می دهد.


در این برنامه وی قطعاتی را از آلبوم ها " مقیم"، " راه عشق" و " مست و خراب" اجرا می کند. هرچند بیشترین بخش رپرتوارش به اجای قطعاتی از آلبوم مست و خراب که اخرین اثر وی است، اختصاص دارد.

این برنامه هر شب در دو سانس 30/18 و 21 اجرا می شود.

روز گذشته در بیستمین جشنواره موسیقی فجر
ایتالیا، اجرایی به یادماندنی را رقم زد
روز گذشته در اولین و دومین روز از برگزاری بیستمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، گروه موسیقی ایتالیا با اجرای قطعه برای خلیج فارس، اجرایی به یاد ماندنی را رقم زد.
 در روزهای اول و دوم بیستمین جشنواره موسیق فجر، تالار وحدت میزبان گروه زهی ایتالیا بود. در این برنامه ارکستر مجلسی فلورانس با سازهای زهی ارکستر سمفونیک فلورانس و همراهی گروهی از هنرمندان گروه کر رم به صحنه رفت.
در ابتدای این برنامه قطعه خلیج فارس اجرا و سپس قسمت های بهار و تابستان چهارفصل ویوالدی اجرا شد. پس از آن قطعاتی برای کلارینت و ارکستراثر آهنگساز بزرگ ایتالیا روسینی و در پایان نیز قطعات شکوه و خوشبختی از آثار ویوالدی اجرا  شد.
در ابتدای این برنامه، آنتونیو پورچه ، رهبر ارکستر فلورانس و مسئول موسیقی اتحادیه اروپا در ایتالیا در پیامی کوتاه  اعلام کرد: ایتالیا و ایران به دلیل داشتن فرهنگ ، تاریخ و تمدن کهن همواره به طرق گوناگون مورد تعرض قرار می گرفتند. هرگاه که قرار باشد حمله ای به صورت تغییر نام نقاط اراضی که یادگارهای تاریخ و تمدن کهن کشورهای ما باشد، باید کلیه گروه های فرهنگی و هنری واکنش نشان دهند.

وی افزود: خلیج فارس یادگاری از فرهنگ و تمدن ایران است. بنابراین ما نام این کار و حرکت هنری خودمان را نمایش انسانیت و دفاع اعلام می کنیم. این برنامه از تهران شروع می شود و در کناره های نیلگون خلیج فارس ادامه می یابد. ما اعلام کرده بودیم که در صورتی که مقامات ایرانی موافقت کنند، در کنار خلیج فارس این برنامه را اجرا کنیم.

گفتنی است که روز گذشته، سالن خلیج فارس فرهنگسرای بهمن مملو از جمعیت بود و صداهای شفاف این ارکستر کوچک برای شنوندگان ایرانی بسیار جذاب می نمود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()