فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۸/٩
 

بر طبق اين طرح برنامه چهارساله اي براي ساماندهي به وضعيت موسيقي تدوين مي شود.طرح چهار ساله ساماندهي موسيقي توسط شوراي عالي سياست گذاري مركز موسيقي ارشاد تصويب مي شود.
داريوش پيرنياكان سخنگوي شوراي عالي سياست گذاري مركز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: «براي ارتقاي كيفي و كمي موسيقي در سطح كلان لازم است كه برنامه هاي بلند مدتي براي آن تعيين كرد تا با انجام و پيگيري آنها به وضعيت مطلوب تري برسيم.»
او ادامه داد: «اين شورا تا به حال به وضعيت اركستر سمفونيك و حقوق نوازندگان آن و امور ديگري مثل برگزاري جشنواره هاي فجر و نواحي رسيدگي كرده اما بايد موضوعاتي طرح و دنبال شود كه موسيقي را در مسير صحيح قرار دهد.»
پيرنياكان با اشاره به اينكه برنامه چهار ساله موسيقي به زودي ارايه مي شود گفت: «اين طرح در شوراي عالي سياست گذاري تصويب شده و به زودي جزئيات آن مشخص مي شود. مركز موسيقي در چهار سال آينده بر اساس آنچه در اين شورا تصويب مي شود عمل مي كند تا به نقطه مطلوب برسد.»
اين شورا متشكل از دوازده عضو است كه از ميان هنرمندان و نمايندگان خانه موسيقي و مركز موسيقي انتخاب شده اند .

برنامه طنزی با عنوان او و ماhim and us که توسط التون جان، خواننده ،‌ترانه سرا و آهنگساز بریتانیایی تهیه و کارگردانی شده بود، به عنوان بهترین برنامه طنز نیویورک برگزیده شد.

به گزارش هالیوود ریپورتر این برنامه داستان زندگی التون جان را که چگونه تبدیل به یکی از خوانندگان طراز اول اروپا و جهان شده و همچنین اطرافیانی که باعث موفقیت‌ وی شده‌اند را روایت می‌کند.
التون جان هدف از ساخت چنین برنامه‌ای را این طور بیان کرده است: هرکدام از طرفدران من علاقه فراوانی به این موضوع دارند که من چگونه توانستم به این موفقیت برسم. به نظر من نگاه طنز بهترین نگاهی بود که توانست این برنامه را به موفقیت برساند.
وی در آخرین آلبومش نیز ترانه‌ای را با همین نام خوانده است که یکی از پرطرفدارترین ترانه‌ها به شمار می‌رود.

ارکستر سمفونیک ژاپن در بزرگداشت چکناواریان می‌نوازد

بزرگداشت لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر، در ژاپن برگزار خواهد شد ‌ارکستر سمفونیک ژاپن در سال آینده به مناسبت بزرگداشت چکناواریان به اجرای آثاری از وی خواهد پرداخت که رهبری آن را نیز خود برعهده خواهد داشت.
این برنامه از شهریور تا خرداد ماه سال آتی برگزار خواهد شد و هم اکنون ارکستر سمفونیک ژاپن مشغول تمرین‌ نت‌های آثار این آهنگساز بزرگ است.
قرار است در این برنامه تعدادی از کارهای ارکستر چکناواریان اجرا شود .

هویت موسیقیدان اسکاتلندی و دوست نزدیک آهنگساز بزرگ " مندلسون" پس از 200 سال شناسایی شد " جان تامسون "، آهنگساز اسکاتلندی که سالیانی است آثار او بدون اینکه نامی از او به میان بیاید، نواخته می شد، بالاخره صاحب هویت شد.

جمعی از آهنگسازان و نوازندگان موسیقی کلاسیک اسکاتلند به مناسبت این اتفاق تصمیم گرفته اند تا فستیوالی را به بهانه بزرگداشت وی برگزار کنند. این فستیوال که در سالروز تولد وی برگزار خواهد شد، تنها به اجرای آثار موسیقی کلاسیک و به خصوص آثاری از ساخته های وی اختصاص دارد.

تامسون در 28اکتبر سال 1805 به دنیا آمد و در طول عمر کوتاهش که در 35 سالگی تمام شد، اپراهای زیادی را نوشت که تا کنون همچنان ماندگار مانده اند.این آهنگساز در دوران جوانی اش با "مندلسون"، آهنگسازهمدوره خویش، دیدار کرد که تاثیری شگرف را روی او گذاشت.

از مهم ترین آثار او، می توان به اورتور "هرمان" اشاره کرد. این آهنگساز همچنین در زمینه ساخت قطعات موسیقی ملی اسکاتلند بسیار فعالیت کرده بود و قطعات زیادی از وی همچنان اجرا می شود تا آنجایی که یکی از قطعات ساخته او به عنوان قطعه محبوب ملکه ویکتوریا شناخته می شود


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()