فلوت سحرآمیز

 
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٩/٢٦
 

موسيقی روزهای آخر هفته.......

 آخرین روزهای این هفته و همچنین هفته آینده روزهای پر کاری برای گروه های موسیقی گلاسیک خواهد بود، این در حالی است که در هفته گذشته، بیشتر اجراها به گروه های موسیقی سنتی و محلی اختصاص داشت، اگرچه، به دلیل وقوع حادثه جانکاه هواپیمای حامل خبرنگاران، بسیاری از کنسرت ها لغو شد و به روزهای آینده موکول شده است.

گروه موسیقی کلاسیک " کادنس " (کوینتت) به رهبری "آرمن باباخانیان" در تالار وحدت تهران قطعاتی از موسیقیدانان مطرح جهان را اجرا می‌کند.
 دراین کنسرت که روزهای ۲۸ُ(۲۹ و ۳۰ آذر ماه جاری با همکاری انجمن موسیقی ایران و باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات برگزار می‌شود، ارکستر تحت رهبری باباخانیان قطعاتی از "شوستاکوویچ"،" ویوالدی"،" پیازولا"،" خاچاطوریان" و" کومیتاس" را اجرا خواهد کرد. زمان اجرا ساعت ? ???خواهد بود.


*
همچنین کوارتت زهی گروه غلامیان در کنسرتی با نام "شب موسیقی" به اجرای اثار موسیقی کلاسیک خواهد پرداخت . این برنامه در آخرین روزهای هفته در فرهنگسرای قانون واقع در شهرک قدس(غرب) تهران برگزار خواهد شد .

" دانیال جورابچی" ،" آرش رسولیان" و "آبتین رسولیان" به همراه "سارا نظامی" با اجرای آثاری از " شوستاکویچ "، "ساسان کلپایی" ( هایدن – موزارت ) در این اجرا به اجرای اثار موسیقی خواهند پرداخت .همچنین در این احرا قطعه تصویری تنگیز شاولوخاشویلی به اجرا در می آید .

*
" بهرام آقاخان" نوازنده گیتار قرار است  تا پس از سال ها رسیتال گیتار برگزار کند. در این رسیتال گیتار اثاری از "وی سنت آمیگو"،" پاکو دلوسیا"،" توماتیتو" و همچنین آثاری از خود را به اجرا در می آید و" امیر عبداللهی " و " مهدی محقق "وی را در این اجرا همراهی خواهند کرد .

اجرای او در آخرین روزهای هفته آینده خواهد بود.
*
گروه موسیقی کادو نیز قرار بود در طول این هفته به اجرای برنامه بپردازد اما به دلیل واقعه اسفناک سقوط هواپیمای سی ???  ایران این برنامه به احترام حادثه دیدگان این واقعه به تاخیر افتاد . این اجرا قرار بود در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در تالار فارابی تهران به روی صحنه برود که به دلیل حادثه سقوط هواپیما و درگذشت عده ای از هموطنان،  این اجرا به روزهای آینده موکول شد .  تاریخ دقیق این اجرا در روزهای آینده متعاقبا اعلام خواهد شد .

*

گروه موسیقی سنتی آژنگ نیز از روز گذشته کنسرت هایشان را در فرهنگسرای اشراق تهران آغاز کرده اند. در این گروه که سرپرستی آن را "مجید مولانیا" بر عهده دارد ،" رضا عابدیان" کمانچه ،"علی داوری" نی،" اکبر اسماعیلی پور"بم تار ،" مجید قاسمی"دف ،دایره و کوزه " مرتضی زنداوری" تنبک ،"مجید قاسمی" و "میثم ابراهیمی"  سه تار  به اجرا  می پردازند .

خوانندگی این اجرا را "مرتضی منفرد" بر عهده خواهد داشت و در آن مرکب نوازی در دستگاههای ماهور ، نوا ،افشاری و سه گاه اجرا خواهد شد.

*
این در حالی است که هفته گذشته گروه موسیقی "صهبا" در دانشگاه امیر کبیر به صحنه رفت.  این برنامه در بخش های  دونوازی، سه نوازی و گروه نوازی به اجرا در امد . قطعات این برنامه از  بزرگانی همچون غلامحسین بیگجه خانی، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور بود که بصورت چند صدایی به اجرا گذاشته شد.

در این اجرا  محمدرضا قبادی (تار، سه تار) سجاد پورقناد (سه تار، تار، بمتار) علی نجفی ملکی (نی و سرپرست گروه) سعید رحیمی (سنتور) مجید حسینی پناه (تنبک) اشکان کمانگری (آواز) و حسین سلیمانی (کمانچه)  به عنوان نوازنده به اجرای برنامه پرداختند.

*
 لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر نیز تا پایان این ماه قرار است که فرهنگسرایی را با نام خودش افتتاح کند. در این فرهنگسرا علاوه بر موسیقی کلاسیک، به هنرجویان موسیقی ایرانی، اتنو موزیکولوژی و موسیقی مذهبی آموزش داده می شود.خبرنگاران از فرهنگسرای موسیقی چکناواریان دوشنبه بیست و هشتم آذر ماه دیدن می کنند.


لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر در این باره گفت: در این فرهنگسرا فقط قرار نیست به موسیقی کلاسیک پرداخته شود، موسیقی ایرانی، اتنو موزیکولوژی، موسیقی مذهبی و انواع دیگری نیز آموزش داده می شود.
ساختمان این فرهنگسرا شامل سه طبقه 200 متری است که در خیابان استاد شهریار واقع شده است. این ساختمان همچنین سالن کوچکی برای اجراهای محدود و تمرین های گروهی دارد. این فرهنگسرا به زودی افتتاح و از دی ماه فعالیت رسمی خود را آغاز می کند.

*

همچنین گروه موسیقی "دالغا" به سرپرستی "چنگیز مهدی پور" به زودی در نخجوان و باکوی آذربایجان به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

"دالغا" در این برنامه قطعات اصیل فولکلور آذربایجانی را با تنظیم جدید "چنگیز مهدی پور" به همراه دو قطعه از ساخته‌های سرپرست گروه و چند قطعه دیگر را به اجرا درخواهد آورد.
"عاشیق محبوب خلیلی"، خوانندگی این قطعات را بر عهده دارد. احتمالا این گروه در بخش جنبی جشنواره موسیقی فجر سال جاری نیز برنامه خواهد داشت.  گروه موسیقی دالغا فروردین سال آتی نیز در اتریش نیز به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
"فرخ مهدی پور"، "جلیل حمیدی"، "ناصر تقی پور تبریزی" و" مجید رحیمی پور" به عنوان نوازنده در این گروه فعالیت می‌کنند.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()