فلوت سحرآمیز

گروه دستان
نویسنده : سمیه قاضی زاده - ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۱٩
 

اعضای گروه دستان ، گروهی که در طول سال های گذشته یکی از برجسته ترین گروه های موسیقی ایرانی در داخل و خارج از ایران  بوده است و سهم به سزایی در شناساندن موسیقی سنتی ایران در کشورهای آمریکایی و اروپایی داشته ، این روزها در تدارک برگزاری کنسرتی در فضای باز کاخ نیاوران هستند. این گروه سال گذشته نیز در همین مکان به اجرای برنامه پرداخت، اما برنامه امسال تفاوت های زیادی دارد، اول اینکه "سالار عقیلی" خواننده جوان ارکستر موسیقی ملی ایران که پیش از این در آلبوم سعدی نامه با گروه دستان همکاری کرده بود، اجرای قطعات را به عهده دارد و نکته دیگر اینکه تمامی قطعات جدید هستند. همزمان با برگزاری این برنامه هم که در روزهای 28 تا 31 تیر ماه برگزار می شود، بابک چمن آرا برگزار کننده این کنسرت و مدیرعامل موسسه صوتی" آوا خورشید" قول داده است تا آلبوم "ساز دستان" را همزمان با برگزاری این کنسرت منتشر کند. این را هم بگویم که قطعات بخش اول برنامه تصنیف های همین آلبومی است که قرار است منتشر شود.  

صبح روز گذشته اعضای گروه دستان "حمید متبسم"،"حسین بهروزی نیا"،" سعید فرج پوری""بهنام سامانی" ، " پژمان حدادی" و "سالار عقیلی" در مورد کنسرتشان با خبرنگاران صحبت کردند. طبق گفته های اعضای گروه دستان قرار بوده  که این گروه پس از برگزاری این کنسرت در تهران، در تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز هم کنسرت بدهد اما به دلیل مشکلات همیشگی برگزاری کنسرت در شهرستان ها، این امکان سلب شده است. در میان اعضای گروه موسیقی دستان، سالار عقیلی  از ناهنجاری ها در سیستم مرکز موسیقی بسیار ناراحت بود. او به حذف  تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی اشاره کرد و گفت: دولت در آستانه جام جهانی اعلام کرد که هر بزیکنی که در جام گل بزند، ما به او پنجاه میلیون تومان می دهیم، حالا شما ببینید که تیم ایران چه افتضاحی کاشت، آنوقت گروه دستان امکان ندارد در فستیوال معتبری شرکت کند و مقام نیاورد، اما چه کسی توجه می کند.

سعید فرج پوری ،  تنها عضو گروه دستان که در ایران زندگی می کند هم در موردعدم شناخت مسئولین موسیقی کشور از موسیقی گفت که رئیس بیمارستان باید پزشک باشد.

حمید متبسم هم حرف های پایانی این نشست را با ذکر خاطره ای از روزهایی که در ایران زندگی می کرد، عنوان کرد: " آن روزهایی که می خواستم از ایران بروم شاگرد های زیادی داشتم که به من می گفتن موسیقی ایران به تو احتیاج دارد، بمان، وقتی رفتم برایم نامه نوشتند که موسیقی ایران به تو احتیاج دارد، برگرد. وقتی که اولین بار با آلبوم "بامداد " برگشتم و آلبوم را برای همان شاگردهای قدیمی ام گذاشتم، به من گفتند، خوب شد که رفتی اگر می ماندی نمی توانستی در اینجا این اثر را تولید کنی...حالا خودتان نگاه کنید به کارنامه گروه دستان در هر سال، سمینارها و کلاس ها و کنسرت هایی که ما برگزار می کنیم، قطعا اگر در ایران بودیم نمی توانستیم"

همچنین در این نشست عنوان شد که در صورت هماهنگی، یک سری ورک شاپ های نوازندگی پس از برگزاری کنسرت توسط اعضای گروه دستان برگزار شود، که البته با به تعویق افتادن زمان برگزاری به دلیل تاخیر در صدور مجوز برگزاری این ورک شاپ ها هنوز قطعی نیست. تاخیر در صدور مجوز همچنین باعث شده است تا چمن آرا بدون اسپانسر این کنسرت را برگزار کند.

 

کنسرت گروه موسیقی دستان در روزهای یاد شده ساعت 20 آغاز می شود.


 
کلمات کلیدی :
comment نظرات ()